Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2960
 

İyi adamlar neden erken ölür?

İyi adamlar neden erken ölür?
 

İyi adamları farketmek zor değildir yaşamda. Kendini sevdirme yeteneğiyle doğmuşlardır. Çaba harcamalarına gerek yoktur onları kabullenmeniz için. Çoğunlukla kibar, düşünceli ve güler yüzlüdürler. İnsanlık ve yaşam hakkında sahip oldukları pozitif düşünce yüzlerine yansımıştır. Çevrelerine yaydıkları ışık, yanında olmasanız bile yüzünüze yansır. Onları gördüğünüzde içiniz aydınlanır ve ferahlarsınız. Yüce bir güç sanki bu adamları yanında toplamak ister gibi erkenden çekip alır. İyi adamlar neden erken ölür sorusu, zihnimi her seferinde kurcalar.

Erken ölürler, çünkü iyi adamlar sadece kendileri için yaşamazlar. Onlar pek çok yaşamı sırtlar ve pek çok insan için de yaşarlar. Dünyada ters giden şeylerden kendilerini sorumlu tutarlar ki bunun tek sorumlusu düzen hakimi kötü adamlardır. İyi adamların olumsuz şeyler için içi içine sığmaz, dar gelir. Hastalıklar onları çok kolay bulur. Halbuki hiçbir şeyi dert edinmeyen insanlar daha uzun yaşarlar. Onlar sadece kendilerini düşünürler.

İçlerinde kötülük olmadığı için iyi adamların, hakkında olumsuz konuşan insanların lafı açıldığında bile ağızlarından bir kötü söz dökülmez, kibarlıklarını asla elden bırakmazlar. İnsana insan olduğu için değer verirler ve kendileriyle yaptıkları ebedi barış başkaları için de geçerlidir. Tek kavgaları, yaptıkları işle ve üretmekle ilgilidir. Üretirler ve ürettikçe ışıkları artar.

İyi adamların yapamayacağı tek şey siyasettir. Siyaset kendi içinde hastalık ve hırstır. Kötü olmasa bile, içinde kötülük barındırma potansiyeli olan adamların işidir. Bu gün çizilen siyaset adamı karakteri, iyi adamların üstünde birkaç beden küçük durur.

Onlar düğmelerini gevşetip işini düzgün yapmaya çalıştıkça, elbise daha da yapışır bedenlerine. Kibar, düşünceli ve bencil olmayan adamların bünyesi kaldırmaz siyaseti. Yine de, bütün zorluklara rağmen yapabildikleri güzel işler unutulmaz.

İsmail Cem içimi aydınlatan nadir insanlardandı ve benim için iyi adam tasvirine çok uygundu. Güven veren, çağırmasa da arkasından gideceğiniz nitelikte bir adamdı. Ekranda her gördüğümde ilgiyle dinler ve hakkında ki her yazıyı merakla okurdum. Türkiye’de böyle adamların olması içimi rahatlatırdı. Ne yazık ki sayıları iyice azaldı. Şahsen tanımasam da içimden bir parça koptu ölümüyle.

Dış politikadaki başarıları, fotoğrafçılığı, güler yüzü ve pek çok niteliğiyle unutulmayacak bir portre çizen İsmail Cem’i büyük bir çoğunluk özlemle hatırlayacak.
Bir insanın nekadar iyi olduğu ölümünden sonra daha da net anlaşılır maalesef. İyi adamların arkasından dökülen gözyaşı çok olur. Uzak yakın herkesin içi bir parça yanar. Herkes iyi temennilerle uğurlar onu ve zaten onlar da huzur içinde ölürler. Tıpkı İsmail Cem gibi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

erken ölürler, çünkü kendilerinden başka herkesi ve herşeyi dert edinirler... Bunu romamımın bir yerinde, kahramanlarımdan biri söylemişti... Elinize, yüreğinize sağlık. Sevgilerimle...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 13.03.2007 17:12
 

Deniz hanım, ölüm klasik gelecek ama adres ve kimlik sormuyor. Ama sizin nazarınızda iyi insanların erken ölüyor tanısına sanki ben de belli oranda katılıyorum. Ölüm üzerine güzel bir yazı demeti olmuş diyeceğim. Saygılarımla

Ömer ÖZDAMAR 
 09.03.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1010
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

İstanbul Marmara Üniversitesi'nde sahne sanatları üzerine eğitim alıyorum. Dünyanın en güzel şehrind..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster