Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
202
 

İyi bayramlar...

İyi bayramlar...
 

Bayram, bir milleti millet yapan toplumsal değerlerden biridir. Toplulukların millet olma özelliğini kazanabilmeleri için, bazı manevi değerler sahip olmaları lazım. İnsanları birbirine kenetleyen, bağlayan, sevdiren, saygı uyandıran bu özelliklere, hepimiz, her zaman, daha çok sahip çıkmalıyız.

Nasıl ki şimdi gündemde depreme dayanıklı evler varsa, milletlerin, parçalanmaması, aynı amaç etrafında aynı idealler, aynı duygu ve düşüncelerle güçlü olarak ayakta kalabilmesi için, onları dayanıklı bir toplum yapma çalışmasının da olması lazımdır.

Oysa tam tersine biz gün geçtikçe, modern çağın bize sağladığı bazı imkanlar ve araçlarla, sanki millet olmaya ihtiyacımız yokmuş, tek başımıza da her şeyi yaparmışız zannederek, manevi değerlerimizi birer birer heba ediyoruz.

Bayramlar geçmişte çocukların yeni ve güzel şeylere kavuşabildikleri ender zamanlardan biriydi. Bu yüzden yaşlı kuşaklar eski bayramları bir türlü unutamaz. Yeni kuşaklar için bu özellik artık ortadan kalkmıştır. Ekonomik imkanların da iyileşmesiyle çocuklar şimdi her istedikleri şeye istedikleri zaman kavuşabilmektedirler.

Eskiden bayramdan bayrama bir araya gelebilen ailenin geniş üyeleri, şimdiki imkanlarla daha sık görüşebildikleri için, bayram bu açıdan da biraz değer kaybediyor. Daha yakın zamana kadar sokaklarda tebrik kartı satılırdı. Şimdi ise bu ihtiyacımızı artık telefon veya bilgisayarla hallediyoruz.

Demek istediğim şu ki, gelişen teknoloji, manevi değerlerimize yeterince ket vuruyor. Bir de biz bunu bile bile bayramlarımızı değersiz hale getirmeye çalışmayalım.

Bir konferans, toplantı, seminer, sempozyum için o etkinliği düzenleyen insanlar bir sürü masraf yaparak broşürler dağıtıyorlar, reklam yapıyorlar. Yine de salonları dolduramıyorlar.

Oysa ülkemizin her köşesinde bu sabah bütün camiler avlularına, sokaklara kadar doluydu. Şehirler arası otobüslerde, ternlerde yer bulmak mümkün değil. Bu ölçülemeyecek büyüklükteki hareketin sebebi, bayramın getirdiği manevi etkidir. Bu sahip olduğumuz, gurur duyduğumuz bir değer olmalıdır.

Kurban bayramında insanların başkalarına yardım ederek, et dağıtarak, Allah'a karşı bir ibadeti yerine getiriyor olmaları da çok ilginç değil midir? Aslında bütün ibadetlerin amacı, insanları başkalarına karşı insanca davranmaya teşviktir. Belki birçok insan namazı kendisi için kıldığını, orucu kendisi için tuttuğunu, zekatı, fitreyi, sadakayı kendisi için verdiğini, kurbanı kendisi için kestiğini zannediyor ama yanılıyor.

Bu şuura erdiğimiz zaman, insan olmanın hazzını daha yakından anlayacağımız kesindir.

Ben bu duygularla hepinizin bayramını bir kere daha kutluyorum. Bayramlara sahip çıkmamızı öneriyorum. Elimizden geldiğince bayramı bayram yapan güzellikleri ön plana çıkarmaya çalışalım diyorum.

Kusurları tamamlamak, eksikleri gidermek, yanlışları düzeltmek de yine bizim görevimizdir.

Bayramlar kadar güzel günler geçirmeniz dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster