Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
82
 

İyi Bir Gelecek İyi Ana Baba Olmaktan Geçer

Çocuk hayatında ilk defa bir basamağa çıkıyorsa, düşeceğinde tutabileceğimiz bir mesafede durup izlememiz daha faydalı olacaktır. Basamağı çıktığında sevinince biz de onunla beraber, onun gibi sevinmemiz daha iyidir.

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra her şeye el uzatırlar. Bu bir yaramazlık değil, tanıma çabasıdır. Anne babalar ise çocuğun bu zamanlarında araştırıcılığını ve merakını bastırmaya, onu uslu bir çocuk yapmaya çalışırlar.

Çocuk radyoya, televizyona, vazoya, ocağa veya çamura elini sürmez. İleriki yaşlarında da kitapları ellemez. Kütüphanelerden yararlanmaz; doğayı kurcalamaya, deney yapmaya yönelmez. Tabii ki ellenmemesi gerekenlere yasaklar konulmalıdır. Fakat bunu baskı yaparak, ceza vererek değil, tehlikeli olanları ortadan kaldırarak yapabiliriz. Bu yol çocukların ruh sağlıklarına ve gelecekteki başarılarına önemli katkılarda bulunacaktır.

Çocuklar aniden çocukluktan ana babalığa geçerler, maalesef yetişkinliklerini yaşayamazlar. İki insandan birisi ana baba rolünde, yani üst konumda, ikincisi çocuk rolünde, yani alt konumda bulunuyorsa, bu iki insan arasında empatik iletişim kurulamaz. Bir insan karşısındaki­ ne akıl vermeden onun aklından ve kalbinden geçenleri anlamaya çalışırsa, duygudaşlık kurmuş ve karşısındaki insanı yetişkin yerine koymuş olur. Birbirlerine hükmeden değil, birbirlerini anlamaya çalışan insanların iletişimi güzel ve güçlüdür.

Çevremizle kurduğumuz iletişimde sadece sevmek mi önemli, yoksa anlamak mı gerekli diye düşünürsek, ‘anlayarak sevmek...’ büyük bir ustalıktır dememiz çok doğru olur. Bazı anne babalar çocuğun gelişmesinde ona hep yardım etme ihtiyacı duyarlar.

İnsanlar bazen aynı sınıfta olmalarına rağmen, aynı semti paylaştıkları hâlde, ya da aynı apartmanda oturmalarına karşın, birbirlerine selam bile vermezler. Aşırı geçirgen sınırlar gibi, aşırı katı sınırlar da insan ilişkilerinde sorunlar yaratabilir. İnsanların aşırı ilgiden sıkılacakları düşünülmeli ve fazla ısrarcı olmamalıdır.

Merdiven tırmanmaya çalışmasından okul ödevlerini yapmasına kadar her an yanlarında olmak isterler. Bu yardımlar onu güçlendirmekten ziyade, kendi­ ne güveni azaltır. Hayat boyu birilerinin desteğine ihtiyaç duyar ve böylece kişi bağımlı bir insan hâline gelir. Bir olayda çocuğu hem gözetip hem de koruyabiliriz.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 389
Kayıt tarihi
: 22.02.08
 
 

Eğitimle Geliştir Kendini           Eğitimci-yazar olarak halen Kişisel Gelişim, Liderlik, Beden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster