Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '07

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
13409
 

İyi bir moda tasarımcısı nasıl olur?

İyi bir moda tasarımcısı nasıl olur?
 

Bu soruyu 20 yıldan sonra yeniden soruyorum kendime ve daha iyi yanıtlar bulmayı ve bu yanıtlarla mesleğimde zirveye çıkmayı düşünüyorum.

‘’Meslekler insanlara saygınlık kazandırmaz, insanlar mesleklerine saygınlık kazandırır’’ diyen danışmanımın sözleri kulaklarımda çınlıyor.

2o yıllık bilgi birikimi az şey değil. Ancak geçmişte beni üzen olaylar nedeniyle geçmişi unutmak adına o geçen süreç içersinde yaptığım güzel eylemler de bu unutulmak istenen geçmişin sisli derinliğinde kalıyorlar.

İnsanda hep yeniden başlamak içgüdüsü var. Şimdi daha güzel olacak özlemi bu.
Üç zaman denkleminde bir denge kurma çabası içinde bir tel cambazına dönüşme riski yaşıyoruz.

Herkes aşağıdan bize bakıyor. Yürekleri ağızlarına geliyor. Sesleri duyuyorsunuz. ‘’Düştü, düşecek’’ sesleri sizi demorilize etmeye başlıyor. Siz aşağıdan hep ‘’geçti geçecek’’ sözlerini duymak ve motive olmak istiyorsunuz ama boşuna istiyorsunuz.

İpin üzerinde sadece siz varsınız. Zamanlardan bugün’de duruyorsunuz. Elinizdeki sırığın bir ucu Dün’ü, diğer ucu Gelecek’i temsil ediyor. Biraz sendelediğinizde Dün’e doğru eğilirken geçmişin korkuları benliğinizi sarıyor. Hemen diğer uca doğru yöneliyorsunuz, bu uçtada gelecek endişesi sizi sarmalıyor.
O halde yapmamız gereken tek şey, ustalık geliştirirken Bugün’de kalarak ileriye gitmek.

Sonsuz şimdi’yi kabul etmek ve ondan hiç ayrılmamak. Peki, 20 yıllık bilgi birikimi geçmişte kaldıysa ne yapmalıyım? Onu sonsuz şimdi’ye nasıl konuk etmeliyim?

İyi bir moda tasarımcısı nasıl olur? Bugünlerde bu soruyu sıkça sorduğum zamanlar artıyor. Danışmanım ‘’doğru cevaplar, daima doğru soruların içindedir’’ demişti. Ve hemen eklemişti şu cümleyi.

‘’ Öğrenilmiş çaresizlik duygusu yaratan sorulardan kaçın. ‘’Ben moda tasarımcısı olabilir miyim?’’ sorusu yanlış bir sorudur. Doğru ve motive edici soru şu olmalıdır. ‘’Ben iyi bir moda tasarımcısıyım. Daha iyi nasıl harika bir moda tasarımcısı olabilirim?’’ sorusuyla işe başla.’’

Kendinizi yaptığınız işle ilgili iyi hissetmediğiniz sürece o alanda harika olmanız ne yazık ki mümkün değilmiş. O halde ben bugün, yani sonsuz şimdide iyi bir moda tasarımcısı olarak harika bir moda tasarımcısının nasıl olması gerektiği konusunda fikir ve düşünce üretmeyi seçiyorum.

Harika bir tasarımcı, yaşamın en uç noktalarına dokunmalı, trendleri izlemeli ve yeni

trendler yaratacak çizimler yapmalıdır.

İnançlı olmalıdır. İşine adanmalıdır. Sektörü ile ilgili her bilgiye açık olmalıdır. Hem öğrenen, hem öğreten olmalıdır.

Kendi ismini markalaştırmalıdır. Marka değerlerini çok net ortaya koymalı ve onlara sadık kalmalıdır. Tasarım yaptığı şirketlerin ve markaların değerlerine saygı göstermelidir.

Bir tasarımdaki özgünlük, giyilebilirlik, fiyat ve kalite kriterlerine önem vermelidir.
Aynı meslekte var olan her birey ile içten ve samimi bir diyalog kurmalıdır. Ve en önemlisi sabırla keşfedilmeyi beklemelidir. Sonuç odaklılık yerine süreç odaklı bir iş yaşamı modeli seçmelidir.

İş arkadaşlarıyla ekip ruhu ile çalışmalıdır. Mesleğinin inceliklerini günün teknolojik gelişimine uygun bilgilerle daima tazelemelidir.

Daha açıkçası sorumluluk almayı bilmelidir.

Resim: Karl LAGERFELD

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben iyi bir moda tasarımcısı olabilirim diye düşünüyorum ama ne yapmam gerekti konusunda ban yardımcı olursanız yada nasıl olabileceğim bunun için neler gerektiği konusunda bilgi edinmek istiyorum

mehtap coskun 
 23.01.2008 13:33
Cevap :
Sevgili Mehtap, Her şeyden önce insanın doğuştan bir ışığı olmalı derim ben ve daha sonra eğitimle pekiştirilmeli bilgiler, çok pratik uygulamalarla perçinlenmelidir moda tasarımcılığı. Bu işe aşkla adanmaktan başka hiçbir şey kolay katkıda bulunmaz. Sevgilerimle  27.01.2008 20:55
 

Yaratıcılık, çok farklı bir şey. Yaratıcı insan 2 türlü yaratıcıdır. Bir (sınırları çizili sipariş) isteğe göre, iki kendi (sınırsız)isteğine göre. Şayet kişi, sürekli sınırlı siparişe çalışırsa, bu onu tatmin etmeyecek ve köreltecektir. Bir zaman sonra yaptığı işten hiç keyif almayacağı için onun körelmişliğinin farkında olmadan sipariş geçenlere bile aslında yanıt vermemeye başlar. Ta ki biri “kral çıplak” diyene kadar. Bu sebepledir ki. Size haddim olmadan tavsiyem her sezon kendiniz için 10 model tasarlayın bunu Show amaçlı yapsanız da mutlaka yapın ve kimsenin engel olmasına izin vermeyin. Farkında olmadan, köreltmeyin kendinizi derim.

sedataydın 
 14.08.2007 18:51
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum. Çok doğru bir tespitte bulundunuz. Ben de kendi bünyemde bir marka yaratırken diğer yanda sipariş üzerine tasarım yapıyorum. Sizden her zaman katkılarınızı beklemem acaba çok bencilce olur mu? Sevgilerimle  14.08.2007 23:00
 

Başlıkta sonlandırdığım yorum, başlığada sığmamış :( fark etmemiştim. "Keyifli " demek istedim.

sedataydın 
 13.08.2007 21:57
Cevap :
Rica ederim s.aydın. Sizin bilgi birikimlerinizden yararlanmak isterim. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgilerimle  14.08.2007 9:25
 

Belkide bir tasarım cı olarak çok uç noktalarda heyecan aramak ez kitlelere hitap etmek demektir.Kitleler nede ol sa orta ve ortak noktalarda buluışur.Tasarım ve pazarlama yaparken hitap edeceğiniz kitle ve portföy çok önemli oılsa gerek.Bir mağazacı olarak bu işin mutfak kısmını bilmesek de en azından son el olduğumuz için sizin kadar moda ile alakadar olmak durumundayız.Benim görüşüm moda da uç kısımlar ya çok ii tutuyor ve ya hiç tutmuyor.

mustafaexe_ premier 
 13.08.2007 15:52
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Zaten benim görüşümde şu. İyi bir tasarımcı uç noktaları orta ve ortak noktaları olan kitlelere uyumlandırmalıdır. Sevgiler  13.08.2007 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 228
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 1508
Kayıt tarihi
: 21.06.07
 
 

23.05.1974 İstanbul doğumluyum. Mediha Yener Moda Okulu'ndan stilistlik ve modelistlik sertifikaları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster