Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
743
 

İyi bir yıl, sıkıcı bir film

İyi bir yıl, sıkıcı bir film
 

Yönetmen koltuğunda Ridley Scott'ın oturduğu bir filmle ilgili hiç bir eleştiriye kulak asamam, bir filmi gösterime girdiği gün olmazsa eğer, ertesi gün soluğu salonda alırım. Bahsettiğimiz yönetmenin emeğinin geçtiği bazı filmleri hatırlamak isterim ; Blade Runner, Thelma & Louise, Black Hawk Down ve Gladiator. Başrolde de benim nazarımda performansı çok iyi ile iyi arasında değişen R. Crowe. Ümitlenmekte haksız mıymışım yani?

Londra'nın bulutlu havasında birinci sınıf bir yuppie (Türkçesi yükselme hrsında olan genç olarak çevrilmiş) hayatının ardından kariyer olarak gelmek istediği yerlere ulaşmış fakat insanlıktan çok fazla nasibini alamamış esas çocuğumuz, Fransa'da şarap üretimi yapan amcasının ölümü üzerine mirası devralmak üzere Fransa'ya gider. Sevgisiz büyümüş ve her başarılı iş adamında gözüktüğü gibi his dünyası ile olana irtibatını tamamen kesmiş bir züppe olarak gittiği Fransa'da sadece asma bahçelerini değil, amcası ile olan sıcak hatırlarını ve aile bağlarını da bulur ve hayatını ister istemez sorgulamaya başlar.

Görüldüğü gibi, bir kitaptan uyarlanan dikkat çekici sıcak öykü ünlü bir yönetmen eline düşüyor ve çok iyi bir oyuncuyla çalışma fırsatı bulunuyor. Bütün bu etkenler biraraya gelince beklentilerimiz de haliyle artıyor. Fransa'nın akdeniz güneşi, küçük kasabası ve canayakın insanları ve tabiat bir araya gelmiş, araya sıcak Fransız oyuncular da serpilmiş olmasına rağmen film hayret verici bir şekilde yüzeysel kalmayı başarabilmiş. Klişelere takılan bir yapınız varsa bu filmde çok fazlasını bulacağınız konusunda sizi temin ederim.

Milliyet gazetesinde Alin Taşciyan'ın eleştirisinde ima ettiği üzere, Ridley Scott belki de "Sideways" in meltemine kapılmıştır. (Sideways http://www.imdb.com/title/tt0375063/). Eğer büyük şehirden üzüm bağlarına gidip, şarabın en güzelinin peşinde koşarken yöre halkının samimiyetiyle tanışıp ve kendi iç dünyasını yeniden keşfeden birisinin hikayesi gerçekten ilginizi çekiyorsa, "İyi bir yıl" ı değil ama hala izlemediyseniz "Sideways" i izleminizi şiddetle tavsiye ederim.

K.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle geç yorum yazdığım için bağışla yeni okuyabildim, sana bir tavsiyede bulunacağım, büyük yönetmenlerin her filmi büyük değildir, izlemeden önce yönetmeni veya oyuncusu kim olursa olsun, bir kaç eleştiri sitelerden yorum falan oku(kanımca yapıyorsundurda hani yapmıyorsan diye bir söyliyeyim dedim)ben buna nabız ölçmek diyorum, hem boşuna bilet parasıda vermemiş olursun, saygılarımla...

Sinefilozof 
 24.11.2006 20:37
Cevap :
selam,yorumları genellikle sonrasında okumayı tercih ediyorum, tıpkı kitapların önsözünü kitabı bitirdikten sonra okumam gibi. tabi bir anlamda riskli, giden paraya yazık oluyor fakat hiçbir önyargıya kapılmadan salona gitmek ve çok etkilenmekte ayrı bir keyif ve bu riske deyiyor doğrusu. K.  25.11.2006 1:31
 

bu ıkılı nın ortaklıgı ıyı sonuclanıyo katılıyorum sıze

serafettin 
 15.11.2006 0:20
Cevap :
ama bu sefer pek öyle olmamış gibi geldi bana?  15.11.2006 7:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster