Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
164
 

İyi desinler

İyi desinler
 

Onu ne zaman görsem aklıma o sözleri gelir. Boyalı siyah saçları, bir genç kız edasıyla bakışı ve hep gülen yüzü. Düriye  Hanım.

Yıllar önceydi. İşyerinde temizliğe geliyordu. Temizlik için odama girdiğinde gözlerinin kan çanağı gibi kıpkırmızı olduğunu görmüş sormuştum sebebini. "Filanca abla bana kırıldı" dedi. Bahsettiği kişi aynı işyerinde bir üst katta çalışıyordu. Daire Başkanıydı. "Neden?" dedim. " Ona temizliğe gidiyordum arasıra hafta sonları ama, bu hafta işlim çıktı. Son anda gidemedim. O buna çok üzüldü. Yıllardır beni temizliğe alırdı." Duriye Hanım ağlamaya başladı tekrar.

Oysa bunda ağlanacak ne vardı ki. "Ablamın kalbini kırdığım için çok üzüldüm. Mecburdum ama onun da misafiri gelecekmiş gidemedim işte bana sitem etti." Hem ağlıyor hem konuşuyordu. Ablamın kalbini kırdığım  için çok üzüldüm dedi. Ben teselliye çalışıp "olabilir ne olacak ki insanlık hali". Desem de ikna olmuyor ağlıyordu.

Sonra o kelimeleri söyledi "İyi desinler." Ben anlayamamıştım "ne dedin?" dedim. "İyi desinler abla. Ben öldükten sonra iyi desinler tek isteğim bu" dedi.

Çok şaşırmış öylece kalakalmıştım yerimde.

Meselenin özü buydu işte. Bu basit kelimelerde gizli o derin felsefe.

"Ben öldükten sonra arkamdan iyiydi desinler".

Çok etkilenmiştim. Bilinen ama fazla üzerinde kafa yorulmayan hayatın , davranışların "özü". Sınavımızdaki  amaç.

Doğum, gençlik,  yetişkinlik dönemi, devamı, Eğitim, çalışma, evlilik hayatı ve bir yığın rol. Anne, kardeş evlat, komşu, eş memur vs.vs. roller farklı, rolün amacı tekti. Bu kısa ve çetin ömrün sonunda kaçınılmaz olan başımıza geldiğinde ve sonsuzluğa gittiğimizde, hiçkimsenin bizim  gücümüz mevkimizden korkmasına gerek kalmadığı varlığımızın bu Dünya üzerinde sona erdiği zamanda, geride kalanlar arkamızdan hissederek ve inanarak, kalben ve zihnen "iyiydi" diyecekler miydi

Allahın huzuruna sayısız hayır dualarını mı sayısız bedduyı mı arkamıza alarak çıkabilecektik.

Gerisi, en güzel ev, en yüksek  mevki, en güzel yüz, evlatlar,  vs.vs. Hayır bunlar bu sahnenin çok önemli ve sevgili dekorlarıydı ama birer illüzyondu sanki.

Hep bilir ama çabuk unutur zor hatırlarız. Fıtratımız da zaten insanların ölüme fazla kapılmaması özenmemesi için böyle yaratılmış Lakin bu gerçeğin böyle sade ve bir  o kadar anlamlı dile getirilmesi gerçekten de sayfalarca yazıdan çok daha etkili değil mi.

"Öldükten sonra, İyi desinler"

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç ve düşündürücü bir yazıydı. Çok beğendim ve etkilendim. Kaleminize sağlık...Sevgilerimle...

Esin Nefes 
 21.10.2011 13:45
 

Yazınızı keyifle okudum.Katılmamak olanaksız,ben öldükten sonra iyi desinler... :)

Beymihdar 
 12.10.2011 20:03
Cevap :
Evet. Tabii ruhun ölümsüzlüğüne iöbür dünyaya nananlar için geçerli bir düstur bu. Diğerleri için yani toprağa girince ebediyyen yokolacağımıza, aslolanın bu dünya olduğuna inananlar için bu düşüncenin çok anlamlı olmayacağı kesin. Selam ve saygılarımla.   13.10.2011 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 212
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 393
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster