Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '18

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
63
 

İyi Hal

İyi Hal
 

İnsanlara neden isim verildiğini merak ettin mi hiç? Dünyaya yaşamaya gelen bir bedeni neden bir kelimenin güzelliğinde anlatırlar düşündün mü?  Aslolan yazmaktır çünkü. Söylemekten daha kalıcı ve etkileyicidir. Bir kağıda sıradan bir yazıyla yazmaktan bahsetmiyorum, bir ismi ömrüne yazmak ciddi bir iştir. Çokça dikkat gerektirir.

Bazı isimlerin ruhuna dar geldiği olur. Öyle anlamlı öyle vazgeçilmez söylenir ki o isim bir şarkının en derin yeri gibi olur insanın sesi. Gökyüzüne mutluluk yayıldıkça yayılır. Alabildiğine kaplar dünyayı. İşte bir isimde dünyayı taşımak, sağlam bir yürek gerektirir. Hiçbir sevgi tekrara düşmesin diye her ses tonunda farklı anılır. Tanrı’dan gelen bir gücün varlığına inanıyorsan eğer bilmelisin ki bütün isimlerin anlamı var oluşuyla birlikte yolculuk yapar. Her isim, varlığının boşluklarını kendine göre doldurmaya çabalar. Kimisi isminin anlamı kadar çok sever bir nefesi, kimisi ismiyle huzuru yakalar renklerden kimisi de bir avuç yalanla doldurur benliğini. Kendi inandığı her yalana bir başka ismi de inandırmayı ister. İşte böyle bir durumda kendini bu renkli yalanların içinde bulur isminde sessizliği taşıyanlar. İhtiyaçları olan tek şey sevgi olunca doğruluğuna bakmaksızın imzalarlar ömürlük anlaşmayı. Bu en çok yalanları sevindirir. Kendini inandırdığı duygunun güvencesidir çünkü.

Bazı isimlerin anlamı, kendinden büyük olur. Dünya bir isme sığar da bir akılda kalmaz ruhun güzelliği. Kandırılmak mı dersiniz inandırılmış olmak mı bilmem ama her insan kendini inandırır adı aşk olan esaretine. Özgürlüğü hiç tatmamış olan sevgilerde yüreği eskitmek adettendir. Bu yüzden rengi soluktur bazı isimlerin. Yalnızca farklı görünmek için bir çabanın esiri olan isimler, yalanı taşımayı iyi bilirler ve inanın ki bir gün gerçeğin güzelliğini anlamak da çoğu yürekte adettendir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 93
Kayıt tarihi
: 04.06.17
 
 

Mavinin içinde mavi, çocuklarla çocuk, üzülene omuz, sevinene gülümseme, bir kalemin varolmasına ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster