Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
300
 

İyi insan olmak zor değil!

İyi insan olmak zor değil!
 

İyi insan olmak masrafsızdır, zahmetsizdir, kolaydır.


Biz insanlar, gündelik yaşamlarımızı elimizdeki değerler çerçevesinde sürdürürken kimi şeylerin farkına varmayız, varamayız.

Pek çok güzel, önemli, yararlı şeyi farkına varmadığımız için kaçırır dururuz.

Bunlardan biri de iyi insan olmaktır.

Gündelik yaşamın telaşı içinde sağa sola koştururken çoğumuzun aklına gelmez. Böyle bir fikrimiz olmaz. Bu yönde bir çaba göstermek için gerek duymayız. Akıl etmeyiz.

Bazen de dünyaya, diğerlerine, gidişata bakar ve iyi insan olmanın zor bir şey olduğu sanısına kapılırız.

Hayır, iyi insan olmak zor değil.

İyi insan olmak bir yaz günü hafif serinletici rüzgârların estiği, deniz suyunun alabildiğine berrak ve temiz olduğu, güneşinin de, salkımsöğüt ya da palmiye ağaçları tarafından sağlanan gölgesinin de insana huzur verdiği bir kumsalda olmanın yaşatabileceği ruh halini yaşatır insana.

Biz farkında olmayız ama iyi niyetle, sevgi ve coşkuyla verdiğinden fazlasını elde etmesini de sağlar.

Peki, nedir iyi insan olmak?

İyi insan olmak, her türlü ilişkide, alışverişte kendi çıkarımız kadar karşımızdakinin de çıkarını düşünmektir. 

İyi insan olmak, duruma göre, veren el olmaktır. Duruma göre, bir mazlumun sırtını okşayıp ona destek vermek; kırılmış, üzülmüş birine yaşama sevinci katacak birkaç güzel söz söylemektir.

İyi insan olmak, en yakınımızdakilerden başlayarak diğer insanların yaşamlarını törpüleyen her türlü olumsuzluğun ortadan kalkması ya da hafiflemesi için yapabileceklerimizi yapmaktır.

İyi insan olmak, başkalarında olmayan ama bizde olan şeylerin gücünü duruma göre başkalarının lehine de hiç düşünmeden ya da en azından çok düşünmeden kullanmaktır.

İyi insan olmak, başkalarının başlarına gelebilecek felaketleri fark ettiğimiz zaman onlara haber vermek, uyarmaktır.

İyi insan olmak, birilerine el uzatırken onun etnik kökenine, cilt rengine, dinine, mezhebine, inancına bakmamaktır. Böyle bir eğilimimiz varsa ondan kurtulmaktır.

İyi insan olmak, insanlara olduğu kadar bizimle beraber bu dünyada yaşamak durumundaki hayvanlara ve doğaya da el uzatıp kendi zararsız özgün varlıklarını sürdürmelerine katkı sağlamaktır.

Bir an için durup düşünmek, kötü, zararlı, işe yaramaz bencilce duygularımıza, yanlış alışkanlıklarımıza elveda diyerek, gülümseyen ve gülümseten bir yüzle, yepyeni bir kimlikle bundan sonrasına merhaba diyebilmektir.

İyi insan olmak, önce niyetlerimizi sonra da amellerimizi bilinçli bir şekilde siyahtan griye çevirmek, griyi de bütün ışıltılı, can ve heyecan veren renklerle değiştirmektir. Bu renkleri kendi yaşamımızda ve başkalarının yaşamında eksik oldukları yerlere yerleştirmek ve bunu alışkanlık haline getirmektir.

İyi insan olmak, iyi olmayan; nasıl iyi olunacağını bilmeyen karanlık insanlar arasında ışıl ışıl ışıldamak ve ışığıyla o karanlıklara ve karanlık insanlara katkıda bulunabilmektir.

Saniye saniye akıp giden ve durdurmamız mümkün olmayan yaşamlarımızı başka yaşamlara ve var edilmişlere katkı sağlayacak şekilde yeniden düzenlemek; evrenin yasaları ile uyum içinde ve huzur içinde yaşamaktır.

İyi insan olmak, rahatlatmak kadar da rahatlamaktır.

İyi insan olmak, benim şu anda aklıma gelmeyen ama sizlerin okurken aklına gelen sayısız çok başka şeylerdir.

Ve aslında iyi insan olmak bir şeyleri birilerine ya da bir yerlere katarken ya da çıkartırken çoğalmaktır, her anlamda zenginleşmektir, ışıldamaktır.

İyi insan olmak masrafsızdır, zahmetsizdir, kolaydır.

07.09.2016 09:13

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanın harakete geçip bilgiyi ve sevgiyi,saygıyı iyice öğrenip ruhsal zenginliğini de çoğaltarak yaşam kalitesini artırma yoluna girmesi tüm canlılığın saklı dileğini yerine getirmesi anlamındadır...Elinize sağlık Şahbettin bey.Anlamlı ve oldukça yararlı bir paylaşımdı.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 07.09.2016 12:23
Cevap :
Kıymetli Dostum, Evet, sizin çok yerinde ifadenizle iyi insan olmak, "tüm canlılığın saklı dileğini yerine getirmektir." Bu önemli katkınız için çok teşekkür eder, saygılar sunarım.   07.09.2016 18:57
 

İyi ınsan olmak; insan olmak......istemekle başlar.....

Mezopotamya Prensesi 
 07.09.2016 12:23
Cevap :
Sevgili Mezopotamya Prensesi, Ne kadar haklısınız. Bütün sonuç alınan şeyler gibi insan olmak da, iyi insan olmak da istemekle başlar. İstemek de bazen fırtınalı yaşam süren, etkiler ve baskılar altında olan insanın özgürlüğüne kavuşmasının ve "iyi insan olmanın güzelliğinin" farkına varmasının ardından düşer kişinin aklına ve yüreğine. Kıymetli katkınız için çok teşekkür eder, sağlık ve esenlikler dilerim.   07.09.2016 19:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 236
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 230
Kayıt tarihi
: 21.06.14
 
 

Yaşadığımız evrenin oldukça zengin bir yer olduğunun farkındayım.  Bu zenginliğin çok az bir kısm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster