Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1497
 

İyi İnsan Olup Olmadığını Nasıl Anlarsın?

İyi İnsan Olup Olmadığını Nasıl Anlarsın?
 

Koşulsuz yapılan iyilik


Uzun bir süre önce okuduğum bir kitap vardı “Dervişin Seyir Defteri” adında. Mim Kemal Öke’nin yazdığı bu Tasavvuf ile ilgili kitabı elime aldım ve altını çizdiğim kısımlarını tekrar hızlıca bir gözden geçirdim.

Kütüphanem zengindir ancak kitaplarımı paylaşamam, zira her okuduğum kitap benim için bir inzivadır, bir tefekkürdür. Çilehaneye girmiş derviş gibi bir kitabı okurken sayfalar arasına girer ve her sayfaya gönlüme düşenleri not ederim. İlhamlar gelir bazen ve gelen fikirleri not ederim. Kitap kitaplıktan çıkıp bir not defterine dönüşürken, ben de kitap sayfalarına yazdıklarımı gönlüme nakşederim. Her bir nakış ile içinden kelebek olarak çıkacağım kozamın duvarlarını örerim.

İşte bu yüzden her okuduğum kitap gibi bu kitap da alınan notlar, çizilen şekillerle doluydu. Tüm bunları hızlıca tararken yazarın bir insanın iyi insan olup olmadığını nasıl anlayacağına dair oğluna verdiği nasihata dair yazılanlar gözüme takıldı.

Okudum ve basitliği karşısında sarsıldım.

Zamanında kitabı not almış ve üstünde yazıp çizmiş olduğumu o sayfaya aldığım notlardan anlıyordum anlamasına ama nedense bu güzel fikir aklımda kalmamıştı. Her şeyin bir zamanı var. “Zamanından önce çiçek açmaz” der eskiler.

İyi insan olduğunu nasıl mı anlarsın?

Ne kadar çok insan sana “Allah senden razı olsun” diyorsa, o kadar çok iyi bir insan olduğunu düşünebilirsin.

Yazarın bu notu hakikaten de doğru bana göre de. Zira herkes özünde iyidir ve iyiliklere ulaşmak ister ancak hayatın koşturmacaları ve çekiştirmeleri arasında yaşadığı o duygusal gelgitler ile kişiliğinin gölgeleri dışa vurdukça, o özünde iyi insan bir kurt adama dönüşebilir.

Bir insanın bir diğer insana “Allah zenden razı olsun” demesi kolay değildir. O insanın hayatına gerçekten çok önemli bir katkıda dokunmuş olmadan kimse kimseye bunu kolay kolay söylemez. Ya da bu sözü söyleyen öyle büyük ve yüce gönüllü bir insandır, belki de bir velidir ki, en küçük bir şeyde bile Allah rızasını dilemektedir. Halkın çoğu veli olmadığına göre bu laf söylenmesi kolay olmayan bir laf olsa gerek.

Bir insanın hayatında sağlığı, mutluluğu, işi, ailesi, finansal durumu, hayallerini gerçekleştirmesi, büyük sorunlarını aşmasına yardımcı olmak, zor zamanlarda hakiki dost olarak yanında olmak gibi hayatındaki ana unsurlar üstünde etki yapmadıkça o insanın kalbini fethetmek kolay değildir. O yüzden insan ne kadar çevresindekilere bu alanlarda olumlu katkı sağlayabiliyor ve onları koşulsuzca, karşılıksızca mutlu ediyorsa, Allah da ondan o denli razı olur. Dolasıyla, tüm o hayat mücadelesi içinde “insanlara nasıl hizmet edebilirim” düşüncesiyle yaşamak lazım.

Hayat bir enerji değiş-tokuşu üstüne kurulu olduğuna göre sadece almak olmaz. Bize en küçük yardımı dokunanlara bile bazen bir teşekkür, bazen bir gülümseme, ama daha da önemlisi “Allah senden razı olsun” diyerek onları ve çabalarını, niyetlerini onurlandırmak lazım. Sadece teşekkür etmeyi bile ne kadar az insanın başardığını düşünürsek can-ı gönülden bir başkasına “Allah senden razı olsun” demenin ne denli zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunun için koşulsuzca sevmek, şefkatle davranmak ve bizi çevreleyen bu yaşam mucizesinin içindeki her şeye “minnetin gözleri”yle balmak lazım ki, dışarıda kusur değil güzellikleri görebilelim.

Kusur görenindir der Sufiler. O zaman kusurlara değil de herkeste az ya da çok olan güzelliklere odaklanalım ki, çevremizdekiler kendilerindeki güzelliklerin farkına varsınlar.  Güzellikler farkına varıldıkça daha çok tatbik edilecek ve zamanla kusurlar güzelliklerin ışıltısı ardında kaybolup gideceklerdir elbet.

Elimizden geldiğince insanların hayatında olumlu katkı bırakmak için koşulsuzca hizmet etmek ve çevremizdeki güzellikleri fark edip söz ve davranışlarımızla onurlandırmak hepimize nasip olur inşallah.

Sevgiler,

Kenan

 

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

 

 

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu bu duayı anlamıyla bilene... Değerini bilerek edebilene ve değerini hak ederek alabilene... Allah hepsinden razı olsun. Olmadıklarını da lütfuyla oldursun. Amin. Selamlar, saygılar...

Retor 
 02.09.2017 20:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1188
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster