Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
137
 

İyi İnsanlara İnanmıyor Olsalar Bile Tanrının Ayrıcalığı Olabilir

İyi İnsanlara İnanmıyor Olsalar Bile Tanrının Ayrıcalığı Olabilir
 

İyiliğin bir karşılığı olmalı, dinin de amacı iyilik değil mi; sadece inanmıyor olmak iyiliği anlamsız kılar mı ki?

Belki dinin amacı sadece inanmak; sonra ister iyi ol ister kötü. Şüphesiz işin aslı hem inanıp hem de iyi olmak ama inanıp iyi olamamak da var ve bu durumda inanmış kötü inanmayan iyiden üstün oluyor.

Belki biz kul mantığıyla bakıyoruz o nedenle böyle görüyoruz; ilahi dünyada belki her şey farklı. İnanmayanın iyiliğinin ödüllendirilmesini isteyemeyiz çünkü ilahi mantığı bilmiyoruz; bizimkisi sadece bir dilek.

Yani bazen duyuyoruz inanmayanlar cehenneme gidecek falan deniliyor, elbet bunu Tanrı bilir de ömrü iyiliklerle geçmiş, insanlığa büyük hizmetler vermiş, hiçbir günahı yok saf ve temiz ama inanmamış kişiler olabilir. Bunların bu iyiliklerinin hiç ödüllendirilmeyeceğine inanmak zor.

Bir dinin mensubu olmayan ya da mensubu olup inancı olmayanlar bu nedenle iyiliklerinden vazgeçmemeliler. Zaten sorduğunuzda ben kendi onurum için böyleyim diyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Kerim Bey. Evet bu bloğunuza yazdığım yorumun hiçbir tarafını dindarlar kabul etmezler. Onlar din konusunda ne biliyorlar ki? Hiçbir şey, onlar taklidi iman üzerine dindar olmuş müslümanlar. Cenab-ı Hakk, insanlardan taklidi değil tahkiki iman üzere müslüman ve dindar olmalarını bekliyor. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 14.09.2017 16:01
Cevap :
"onlar taklidi iman üzerine dindar olmuş Müslümanlar. Cenab-ı Hakk, insanlardan taklidi değil tahkiki iman üzere Müslüman ve dindar olmalarını bekliyor." Dedim ya farklı bir kişiliğiniz var.   19.09.2017 19:33
 

Merhabalar. Elbette inanmıyor olsalar bile iyi insanlara Cenab-ı Hakk'ın bir ayrıcalığı var. İnanmamak ayrı, Allah'a şirk koşmak ayrı bir olay. Cenab-ı Allah, kendisine şirk (eş) koşanları affetmeyeceğini söylüyor, ama onların iyiliklerini asla boşa çıkarmayacaktır. Kim tarafından yapılmış olursa olsun; iyilik, iyiliktir, mutlaka mükafaatı verilmelidir. Dinlerin gayesi, insanların dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Bence cehenneme Allah'a şirk koşanlar ile insanlara, hayvanlara kötülük ve eziyet yapanlar gidecek. İnanmamak ayrı bir olay. Piyanist filminde, Yahudilere uygulanan vahşet sonucu, bir Yahudi bu mezalim karşısında "Ben artık Tanrıya inanmıyorum" demişti. Bu söylem, onun iman zayıflığının bir sonucu olarak söylenmiştir. İnanmayanları iman zayıflığı olan insanlar kategorisinde görebiliriz. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 10.09.2017 0:51
Cevap :
"Elbette inanmıyor olsalar bile iyi insanlara Cenab-ı Hakk'ın bir ayrıcalığı var. İnanmamak ayrı, Allah'a şirk koşmak ayrı bir olay. Cenab-ı Allah, kendisine şirk (eş) koşanları affetmeyeceğini söylüyor, ama onların iyiliklerini asla boşa çıkarmayacaktır. " Bir kaç kez okuduğum bu yorumunuzda inancını içselleştirmiş gerçek bir Müslüman Türk aydını gördüm. Yalnız söyleyim şu yazdıklarınızı dindar kesimin yarısı kabul etmez.  13.09.2017 21:09
 

Ayrıcalık olsa onun adı torpil olur buda ilahi adalet kavramına sığar mı?

Kadri KANPAK 
 09.09.2017 17:53
Cevap :
Ayrıcalık derken biraz hoşgörü...  13.09.2017 20:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3689
Toplam yorum
: 11113
Toplam mesaj
: 281
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster