Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '09

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
820
 

İyi ki doğdun kızım !

İyi ki doğdun kızım !
 

Merisa


Bebek beklediğimi buraya geldikten sonra sonra öğrendim. Genellikle bayanlar ana evine dönüp orada doğum yapar bir süre annesinin yardımı ile bebeğe bakmasını öğrenirmiş. Benim dönecek baba evim olmayınca doğumu burada yapmam gerekti. Dilini bile bilmediğim bu ülkee beni neler bekliyordu? Doktor ve diğer görevlilerle nasıl iletişim kuracaktım? Çözüm her doktor ziyaretine eşimin de gelmesi idi. Sağolsun geldi de.

Bebeğin kız olacağını biliyorduk. Doktorun belirlediği tarih geldi geçti. Biraz endişe ve sabırsızlıkla bekledik. Anneler gününden bir gün önce idi. Eşimle filim izliyorduk. Tom Hank'ın "MONEY PİT " filmi idi . Gülmekten bir hal olmuştuk . Birden doğum belirtisini hissettim. Ağrı yoktu. hastaneye telefon ettiğimide hemen oraya gitmemizi söyledi hemşire. Eve yakın hastaneye yürüyerek gittik. Hemen hastanedeki odama alındım. Biraz olsun ağrı yok. Cumartesi gece yarısı idi. Sabaha kadar uyuyamadım. Ağrı oluşturan igneler ertesi gün biraz etkisini gösterdi. Böyle olursa doğum kolay derken benden sonra hastaneye gelenler bebelerini kucaklamışlardı bile... Yine ilaçlar... ve artan ağrılar ve benden sızlanmalar ve bazan da yüksek sesle acıyı ifade etmek. Hastaneye yattıktan yaklaşık bir gün sonra pazartesi sabaha karşı kızım doğdu. Eşim hep yanımda idi. Kızımızın doğduğunu görünce "İŞTE YENİ BİR HAYAT" diye düşünmüş.

Bir hafta hastanede kaldıktan sonra, burada genellikle böyle, eve döndük. Adını belirlemiştik. hem Türkçe'de hem de burada söylenmesi kolay bir isim bulduk. MERİSA. Melis isminden türettik. Buranın harfleri ile de yazılabilir bir isim yarattı eşim ve ailesi. Önceleri saçı az oduğu için oğlana benzetilen kızım bir yaşını geçince burada pek doğal olmayan kıvırck ve bal sarısı saçları ile dikkati çekmeye başladı. Büyüdükce saçının rengi biraz koyulaştı ama kıvırcıkları onu üzdü. Çünkü arkadaşları senin saçın neden böyle diye alay etmişlerdi. Şimdilere bile sürekli fönlü saçları.

Doğduktan sonra dil sorunu olacak diye düşündüm ama çok erken yaşta benden daha iyi Japonca konuşmaya başladı.

Anaokulu, ilkokul ve orta okuldan liseye kadar özel okul. Dağınık bir çocuktu. Beni o nedenle üzdü. Şimdi üniversite ikide hala dağınık... Basketbol oynadı orta okul ve lisede. Şimdi de üniversitede basketbol oynuyor. En disiplinli yaptığı faaliyet o. Şimdi tek başına yaşıyor körfezin karşısındaki şehirde. Part time çalışıp biriktirdiği parası ile babasına doğum günü hediyesi (eşimin doğum günü 10 mayıs ) ve bana anneler günü hediyesi almış. Eskisinden daha yakınız uzakta yaşamasına rağmen. Birbirimizi üzmeden konuşuyoruz. Babası ile birlikte kutladık doğum gününü bu yıl. Doğum gününde burada olamayacağı için.

Yirmi yaşına giriyor 15 mayısta. Bir gün kuş olup yuvadan uçacak. Mutlu olmasını diliyorum gönülden. İYİ Kİ DOĞDUN GÜZEL YAVRUM... Sağlıklı nice yıllara...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster