Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
113
 

İyi misiniz?

Var olan her şeyi algıladığı kadarı ile bilmekle yetinmek, algıladıklarının anlamını ve değerlerini belirlemeye yönelik ölçü,sosyal türbilansların tetiklediği, sahiplenme güdüsüdür. Faydalı olan iyidir değerlendirmesinde bulunduğumuzda  kötülük devreye girer çünkü birbiri sayesinde var olan her şey kendi geçici varlığını öne çıkarmak isteyenlerin kötülüğüne maruz kalır. İşe yaradığında birbirinin iyisi olan, işe yaramadığında birbirinin kötüsü olur.Bilişsel uyumsuzluktan beslendiği için kötülük bir yolunu bulup uyumsuzluk icad eder ve doyana kadar süreyi uzatır. Kötülük doyumsuzdur.

Fayda zincirinde en yakınımızda duran insanların kötülüğüne daha çok maruz kalırız. Gerilim yaratan düşmanca yaklaşımlardan kaynaklı güvensizlik hissiyatı, itaatsizlik ve çatışmaya dönüştüğünde itici ve kaba davranışlar arenası kurulur. Şiddet yanlısı seyircisi çok olan arenadaki mücadelenin bitmemesi için ortaya sayısız gerekçeler atılır. Seyircilerin hali hazırda beklettikleri gerekçeler mutlaka vardır. Daha önceki izlenimlerinden toplamışlardır. Onlar en yakınlarımızdakilerin yakınlarıdır. Böylece halka halka geriye doğru açılan haklı-haksız çatışması içinde kalırız. Kötülükten fayda umanların kapsayıcılığı çıkar bağları ile ortaklık geliştirdiği halkalarla karıştığında durumun vahameti açığa çıkar. Herkes iyilikten zarar geldiğine inanmıştır. 

İyilikten zarar gördüğünü söyleyerek dertleşen onca insan kötülüğe güç veriyor sayılmaz mı?  Amaca yönelik  istek ve düşünceler ne kadar uygun(temiz) olursa olsun iyiliğin niteliğini belirleyen karşılığını ummamaktır. İyilik zarar getirmez. Başka bir şeye dönüşür ve yön alır. İyiliğin karşılığını beklemek fesatlık getirir. Fesatlık kötülüğü cesaretlendiren bir kuvvettir. 

İnsanlıktan uzanan hissiyatın yaşamsallığında yük  paylaşırken hesap tutmaya gerek kalmadan güvenerek yaşamak dürüstlükle mümkündür.  Gerçek insanın, sevginin, dostluğun, aşkın menzilleri iyilik ve doğruluktan geçer.

İyi misiniz? Epey bir yol kat ettikten sonra dinlendiğiniz o yer neresi?  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster