Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '08

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
1549
 

İyi niyetli çocuk

İYİ NİYETLİ ÇOCUK
Merhaba Canım oğlum,

Canım oğlum, niyet insanın aynasıdır.İnsan niyetiyle ya vardır ya da yoktur.İnsan iyi niyetli olursa hayatı kolay, kötü niyetli olursa sıkıntılı olur.İnsanlarımız iyi niyetli insanla kötü niyetli insanı ayıracak kadar zekidir ve sana hayatın boyunca iyi niyetli olmanı tavsiye ederim.

Sevgili oğlum,

“İyi niyet nedir babacığım?” diye soracak olursan, önce niyetin ne olduğunu anlaman gerekmekte.Peki niyet nedir ? İnsan bir şeyi yapmak için kafasında duyduğu istek ve arzu niyettir.Mesela senin bir öğrenci olman niyet , iyi bir öğrenci olmak istemen ise iyi niyettir. Senin öğrenci olmak istemen bir niyet ise , kopya çekerek , öğretmenin ile inatlaşarak kolay yoldan okuldan mezun olmak istemen ise kötü niyettir. Yani insan niyeti ile var olur ya da yok olur.

Canım oğlum,

İbadetlerimizde ve davranışlarımızda bile eylemlerimizden çok niyetimizin ne olduğuna bakılır.Niyetimiz iyi ise , cahilliğimizden veya ufak tefek hatalarımızdan dolayı ibadetlerimizde noksanlık olursa iyi niyetli olmamız sayesinde bu ibadetimizin kabul olacağı varsayılır.

Canım oğlum,

İbadette iyi niyetin yanında hukukta da iyi niyet aranır.İnsanın eylemlerini hangi maksatla yaptığına mahkeme karar vererek iyi niyetli insanların cezalarını daha az verir veya hiç vermeyebilir.Ama niyeti kötü olan ve kaza sonucu , istenmeden bilerek işlenen suçlarda da ceza çok olur. Bu güzellikler konusunda çocuk yaşta senin iyi düşünmen gerekmektedir.

Canım oğlum,

İbadette, hukukta iyi niyetin yanında benim en önem verdiğim iyi niyette eğitimde olan iyi niyet . Çünkü insan mahkemeye düşmeyebilir veya inançları konusunda zaafı olabilir ama her insan mutlaka bir aile ve okul eğitiminden geçmektedir ki , senin gibi küçük çocukların iyi niyeti çok iyi anlaması lazım ki, hatalarını iyi niyetle mi, yoksa kötü niyetle mi yapacağını iyi bilerek ona göre davransın ve nasıl bir ceza ile karşılaşacağını iyi bilsin.

Bence bilmeden , elinde olmayan imkanlardan dolayı ders çalışamayan, ya da ödevini yapamayan insan af edilir ama ödev yapmamayı, yaramazlık yapmayı her zaman alışkanlık edinmiş, yalan dolan ile iş yapan öğrenciler bunlardan caydırılacak şekilde cezalandırılmalı.Cezalarda eğitmek, kötü alışkanlıklardan ve tembelliklerden çocukları uzaklaştırmak için olmalı.Burada anne ve baba ile öğretmen çocuklarının iyi niyetini de mutlaka göz önünde bulundurmalıdır ki, o zaman verecekleri cezalar hem eğitici olsun, hem de zaten küçük kalplerde kin veya kötü bir etki yapmasın.Bir büyüğe ve küçüğe verilecek cezalar da farklı olmalıdır tabii ki.

Canım oğlum,

İyi niyetli olanı hem öğretmeni, hem arkadaşları , hem de akraba çevresi sever.İyi niyetli insanı en çok sevecek olan toplulukta tabii ki ailesi olacaktır.Sen bunun bilincinde olarak atacağın her adımda niyetini yokla ve sonucunu düşünerek yapacağın işleri ona göre yapmaya bakarsın.

Canım oğlum,

Yaşadığım her saniyede , yaşadığım her anda ve durumda bizlerin hayatının rahat olmasında niyetimizin iyi olması bizlere her zaman başarı getirmiştir.Gerçi bizim niyetimizi zaman zaman anlamayan insanlar olmuşsa da bu onların kötü niyeti ve kötü zannından öteye gidememiştir.

Canım oğlum,

İnsanların niyetini sana verdikleri değerlerden, hayata bakış açılarından , neyi nasıl değerlendirdiklerinden anlayarak tedbirini ona göre alırsan hayatta rahat edersin.İnsanları anladığın ve onlara durumlarına, anlayışlarına, niyetlerine göre tavır takınırsan o zaman onları da anlamış ve niyetlerine göre davranmış olursan belki de onların da zamanla iyi niyetli olmasını sağlayarak topluma katkı sağlamış olursun

Canım oğlum,

İnsanları anlamak zordur ama imkansız olan bir şey değildir. İnsanları anlamak için çaba harcamak onlarla konuşarak , onlarla güler yüzle tatlı dille sohbet ederek , onların sevgisini kazanabiliriz.O zaman hayat daha rahat olur.İyi niyet, tatlı dil, karşısındaki insana olumlu etki bırakarak insanları sevmemize sebep olur. İnsanları sevdikçe onlarda az veya çok bizi severler.

Canım oğlum,

Hayatta başarılı ve mutlu olmanın tek sebebinin iyi niyette ve insanları anlamada olduğunu görmekteyim.İnsanları anlamakta davranış bilimini iyi bilmek ve uygulamakla olur.İnsan isterse okuyarak , niyetini iyi yönde değiştirerek, özgüvenini , yani kendisini iyi yönde değiştireceğine inanarak hayatta başarılı olacağına inanarak her zaman güzelliklere doğru götürecek arkadaşlarını bularak onlarla iyi niyet çerçevesinde arkadaşlık kurmakla elde eder.

Canım oğlum,

İyi niyetli insan iyi niyetli olmayana göre daha samimi ve sevgi dolu olur.Sen de biliyorsun ki sevginin önemini anlamış ve hakiki manada seven ve sevilen insanlar da hayatta zorlukları daha kolay kolaylığa çeviren ve mutlu olan insanlardır. Hayatı zorlaştıran, yaşanılmaz ve sorunlar yumağı yapan gene insanın kendisi ve niyetleridir. Niyeti iyi olan insanla iyi olmayan insanı yüzüne, konuşmalarına ve davranışlarına bakarak anlamaya bak. O zaman sen bunu yapmayana nazaran önde olursun.

Canım oğlum,

Bende senin gibi küçük çocukken, akrabalarımı, okul arkadaşlarımı , ailemi ve insanları gözlemler ve kimin iyi , kimin kötü niyetli olduğunu anlayarak ona göre davranırdım.Kötü niyetli olan, ders çalışmayan ve kötü konuşan insanlardan her zaman uzak durdum.İnsanın içindeki güzelliklerinin davranışlarına, konuşmasına, yüz ifadesine yansıdığını daha senin kadar küçük insan iken anlayarak tedbirimizi alarak hayatta , bunu yapmayana nazaran her zaman önde olduk.

Canım oğlum,

İyi niyetli insanların hayatta , bunu yapmayan insanlara nazaran çok çok önde olduğunu sen iyi niyetli öğrenciliğinle benden daha iyi bilmektesin aslında . okula gidiyorsun.İyi niyetle öğretmenini dinliyorsun. Sonra arkadaşlarınla sevgi üzerine kenetlenerek oyunlar oynuyorsun. Oyunlarınızın sonunda yenen de olsanız yenilende olsanız bunun sizlerin sevgisini artıran şeyler olduğunuzu anlıyorsunuz .Kavga ediyorsunuz.Sonra pişman oluyorsunuz ve arkadaşlarınızla barışıyorsunuz.Bunlar hep iyi niyetli insan olmanız sonucu olan ve sizlere yaşama sevinci veren şeyler.Dersleri iyi dinleyerek ödevlerinizi de zamanında yapınca sınavlarda testlerde daha az yanlışınız oluyor. Bazen niyetiniz tembellikten yana olup ta ders çalışmayı asınca yanlışlarınız daha da artmakta .Hep başarılı olmayı da candan istemektesiniz.Bu durumda iyi niyetinizi her zaman ön plana almak zorundasınız.Ne kadar iyi niyetle çalışma başarının da o kadar sağlam olması demektir.

Canım oğlum,

İyi niyet konusunda sana bildiklerimi anlattım ve bunları uyguladığın zaman hayatta mutlu olacağına inanarak söyledim.Uygulayıp uygulamamak sana kalmış.Gözlerinden öperim.

Baban

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1096
Toplam yorum
: 345
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1508
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster