Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
506
 

İyi ölüm ölebilmek

İyi ölüm ölebilmek
 

Annem, Fakir Baykurt'un Uluguş ninesi gibi bilgece sözler söyler sık sık. Neredeyse her duruma göre bilgece bir sözü vardır. Bunun sanırım Alanyalı olmasıyla bir ilgisi var. Çünkü tanıdığım bütün Alanyalılar annem gibi bilgece sözlerle süslüyorlar konuşmalarını. Bu konuda yazılmış bir kitap bile var; Alanya'ya has beddualar ve deyimler gibi bir adı var kitabın.

İyi bir insanın işleri yolunda gitmişse ' Allah, insanın kalbini günde kırk kere yoklar, ona göre verir ' der meselâ annem. Akrabalarından çekmediği kalmayanlara da ' Emmim, dayım, hepsinden aldım payım ' der. Arada da ninesinden duyduğu sözleri söyler ki, atasözü gibi kalır hepsi aklımda. ' Aman anne, sonra yaparım ' dediğim zaman ' Gençlikten kocalığa can saklarsınız ' der. Bu, ninesinden sayısız kez duyduğu bir sözmüş.

Henüz çocuk yaşlardayken, annemin söylediği bu bilgece sözleri anlamakta zorlanırdım. Kötülük yapan insanlar için ' İyi ölüm ölmez ' derdi hep, hâlâ da der. Ölümün de iyisi mi olurmuş diye düşünürdüm bu sözü duyunca. Hem annem bu sözü neden hep sadece kötü insanlar için söylüyordu ki? İyi insanlar da trafik kazalarında, depremde ölüyorlardı?

Zaman içinde, büyüdükçe anladım bu sözlerin anlamlarını. İyi bir insan kaza geçirip ölse de, hastalık, deprem, yangın, savaş, terör nedeniyle ölse de, hep güzellikle anılan biri olarak kalıyor hafızalarda. Kötü insanlar ise; kasap, canavar, katil, terörist, diktatör olarak anılıyorlar ölümlerinden sonra.

Doğumuna 13 gün kalan bebekle annesi, kuşlarına yem almak için markete giden adam, balkondan sokağa bakan minik kız, yerde kanlar içinde yatanların yardımına koşan güzel insanlar öldüler terör yüzünden.

Ölümün iyisi mi olurmuş?

35.000 gencimiz öldü terör yüzünden...

Ölümün iyisi mi olurmuş?

Binlerce masum insan ölüyor, yüreklerimizde sızılar bırakarak. Onları hep güzellikleriyle anıyoruz, dualarla yolluyoruz bilinmez bir âleme. Gözyaşlarımızı tutamıyoruz haberlerdeki görüntülere bakarken. ' Nur içinde yatın ' diyoruz.

Katillerine gelince...Annemin dediği gibi ' İyi ölüm ' ölmeyecekler. Yaşadığımız sürece lanetleyeceğiz hepsini.

Artık anlamını biliyorum anne ' İyi ölüm ' ne demekmiş. O bilinmezliğe gidildikten sonra arkadan söylenecek sözlermiş meğer. Hani şu Alanyalılar'ın meşhur bedduası var ya ' Yer çekesiceler ' bunu dilemek istiyorum katillerin hepsine. İyi ölüm ölmesinler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seneler önce Alanya'da bir Halil Öğretmen tanımıştım. O da anneniz gibi konuşurdu ve tanıdığım en iyi insandı. Bloğunuzu okurken onların evinde pansiyoner olarak geçirdiğimiz tatiller geçti gözümün önünden. Teşekkürler Tülin Hanım, Alanya'yı anımsamak bile güzeldi...

Melek Koç 
 04.08.2008 18:58
Cevap :
Siz de bana Alanya ile ilgili yazmak istediğim blogu hatırlattınız. Alanya hem doğum yerim, hem de anne tarafım Alanyalı. İlk fırsatta yazacağım, söz. Sevgi ve esenlik dileklerimle...  04.08.2008 22:42
 

Yaşamın amacıda geride nasıl bir yaşam bıraktığımız herhalde.Nasıl gittiğimiz değil,neler bıraktığımız.Ardımızda kalan izler,takipcilerimizi doğru yerlere taşıyorsa,iyi ölüm ölebilmeyi hak ettik demektir.Belleğinde bu anlamlı sözleri günümüze taşıyan sevgili annelerimize teşekkürler saygılar. Çok anlamlıydı,yüreğine sağlık sevgili Tülin'ciğim. Şerife Karaçayır Mutlu

Şerife Mutlu 
 03.08.2008 17:19
Cevap :
Birgün annemle ve babamla röportaj yapıp blog olarak yayınlayacağım. Şimdiki kuşağa aktarılacak öyle güzel sözleri var ki. Geride kalan sadece hoş bir seda oluyor zaten Şerife'ciğim. Sevgiyle...  03.08.2008 21:53
 

Yaşamın amacıda,ardımızda bırakabileceğimiz güzellikler olmalı.Oraya nasıl gittiğimiz değil,burda neler bıraktığımız.Bıraktığımız izlerle,ardımızdakilere doğru yönleri işaretliyorsak,sevgili Teyzemin(annenin)dediği gibi iyi ölümü gerçekleştirdik demektir. Yüreğine sağlık,sevgilerimle.

Şerife Mutlu 
 03.08.2008 17:10
 

toplumların mutluluklarına çomak sokan her türden ayrık otlarının yeşermemesi daha önemli yeşerip bilahare sararıp kurumalarından kanımca.ölüm biçimleri değil yaşam biçimleri bizi ilgilendirmeli sevgili tülin.sevgiyle.

CAFER DEMİRTAŞ 
 31.07.2008 17:25
Cevap :
Söylediğinizi başarmak için insanlara iyi bir eğitim vermek gerekiyor. Bazen eğitim bile yeterli olmuyor. Ayrık otlarını ailede ıslah etmek gerekiyor bence. Bu durumda da sanırım en çok annelere iş düşüyor. Sevgi ve selamlar...  31.07.2008 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster