Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
415
 

İyi yazı

İyi yazı, ortaya koymayı istediği düşünce her ne ise, onu anlatmada ne eksik ne de fazladır. Bir yazı yeteri kadar temellendirme yapmıyorsa ya da düşünceyi ortaya koyduğu halde, tekrara düşüyorsa, başka konulara girip çıkıyorsa, ana konusunu muğlaklaştırır, bu yüzden iyi bir yazı değildir. 

İyi yazı, yazanı, yazının satırlarında farkedilmeyen yazıdır. Okur yazıyı okurken, yazarın egosunu şu ya da bu şekilde farkediyorsa o yazı oturmamış ve iyi olmayan bir yazıdır. 

İyi yazı, okuyucuya dürüst davranan yazıdır. Onu kandırmaya, yönlendirmeye, yanlış bilinç kazandırmaya dönük bir yazı, bütün iyi yazım kurallarına uymuş bile olsa, iyi bir yazı değildir. 

İyi yazı, yazarının değil, okurunun düşünce akışını izleyen yazıdır. Yazmak bir tür monolog olsa bile, okuru ile diyalog kurmuyor, onun sorularını ve çağrışımlarını takip etmiyorsa iyi bir yazı değildir. 

İyi yazı, okuyucuya kendini kelime kelime okutan yazıdır. Hızlı göz kaymasıyla okunabilen yazı iyi yazı değildir. Kelime kelime okunan yazı, bir mantığın işleyişi ve gelişimini taşır. Hızlı göz kayması ile okunabilen yazı ise, bir mantığın uzatılmış halidir, işlenmiş hali değildir, bu nedenle iyi bir yazı değildir. 

İyi yazı, okuyucuyu bir yerden alıp bir yere götüren yazıdır. Okur için yazı bir yolculuktur, yazı okuru o kadar satıra rağmen, yolculuğa çıkartmadan ona düşüncesini söylüyorsa, iyi bir yazı değildir. 

İyi yazı, sonunda başladığı yerdeki noktaya dönen yazıdır. Yazı bir yerden başlayıp başka bir yerde bitiyorsa yazı nosyonunu kazanamamıştır ve iyi yazı değildir. 

İyi yazı, yeni bir şey söyleyen, ortaya yeni bir şey koyan yazıdır. Bir yazının içinde pek çok şey söylenebilir, ancak yazı bittiğinde o yazının söylediği belli bir şey olmalıdır, bu yoksa o iyi bir yazı değildir. 

İyi bir yazı, yazanın kendisini ifadesi olsa da, okura bir katkısı olmalıdır. Yazarın kendisinden çıkan ve kendisine dönen bir yazı okuyucuyu ilgilendirecek bir özelliği kazanamamıştır, bu nedenle iyi bir yazı değildir. 

Bir yazının bu kriterlere uyup uymadığını dostlar değil de, düşmanlar söylesin, ama sadece dürüst olanları. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster