Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '17

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
161
 

İyiler Kötü, Değerliler Değersiz

İyiler Kötü, Değerliler Değersiz
 

Yukarıdaki başlıkta insanların tüm varlıklar için kullandığı sıfatlar genel olarak sıralandı. Biz insanlar;  hem insanlar, hem canlılar hem de cansızlar için yıllardır bu sıfatları kullandık, hala da kullanmaya da devam ediyoruz.  Biz iyi diyoruz, diğeri kötü diyor. Biz değerli diyoruz, bir başkası değersiz diyor, sonuçta biri kazanıyor biri kaybediyor. Yine başa dönüyoruz. Bizim iyi dediğimize kötü diyenlere kızıyoruz. Başkalarının değerlilerine değersiz dediğimiz zaman da onlar bize kızıyor. Bir türlü anlaşamıyoruz. Bu böyle sürüp gidiyor. Bizim değersiz olan diğerleri değerli olabiliyor.
 
Neticede herkes; kendi iyisini ve kötüsünü, değerli ve de değersizini seçiyor, ayırıyor. Onunla beraber oluyor. Muhtemelen herkes gerek bir tüketici, gerekse bir âşık, gerekse bir seçmen olarak mutluluğunu ve mutsuzluğunu seçtiklerinden dolayı yaşıyor yaşamaya devam ediyor. Aksi mümkün değil, zaten.
Seçimlerimizi etkileyen,  bizi olaylar, insanlar  ve olgular hakkında iyi, kötü veya değerli değersiz diye nitelendirmeye iten nedenler hakkında gerçekte ne kadarına bizim karar verdiğimiz son derece önemli bir durum olsa da bizler genelikle bu konu hakkında fazla kafa yormak istemeyiz...
 
Belki de en büyük hayal kırıklığımız da hayat denilen kısa vadeli yolculukta kendimize taşıyamayacağımız birçok şeyi yük olarak seçmemiz olabilir.  Biz insanlara verilen hırs, belki de bizim doğamızdır. Bu konuda da kafa yormayız. Toplumların büyük oranda üzerinde uzlaştığı şeyler, kötü iyi veya değerli değersiz hakkındaki toplumsal  uzlaşmalardan ibaret. Bunlar hepimizin aşağı yukarı uzlaştığı tanımlamalar. Doğrular ayrılınca toplumlar da yavaş, yavaş ayrılıyor. Doğrularımıza inanmayanlar düşmanlarımız oluyor. Hırslarımızı da dorularımıza karşı çıkanlara karşı yöneltiyoruz.
Öyle ya birçoğumuz o kadar hırslıyız ki, izin verseler, engel olmasalar tüm dünyayı sırtlayabiliriz belki o da yetmez de evrene göz dikeriz. Birçoğumuzun tüm mücadelesi aslında  "sahip olabilme" duygumuzu tatmin etme gayretimizden ibaret. Dünyadaki tüm savaşlar ve tüm kötülüklerin ardında yatan en büyük nedenlere tüm kılıflar dahi bunun için yapılabiliyor.  Belki de doğal olan budur da, kaderciler o yüzden sersefil haldedir.
 
“Kişinin kendine benzeyenleri seçer ancak genellikle bu seçimlerin tamamı hayal kırıklığı ile doludur”
 
“Değerli olan size gelen değildir, sizin arayıp da bulduğunuzdur. Lakin alıcılarınız, pusulalarınız, sensörleriniz bozuksa yine değerliye koşuyorum zannederken değersiz olanla hemhal olunabilir”
 
“Değerli ve değersizlere gerçekte siz karar veremiyorsanız ki, bu özellikle, örf adetler din, milliyetler, moda, devler, devletler, güçlüler ve böylesi karmaşık bir dünyada neredeyse bu imkânsızdır. Değerliler genellikle değersiz, değersizler değerli olacak ve biz bunu belki de asla bilemeyeceğiz”
 
“Tam olarak tanımadan bir şeye zararlı veya kötü demek bilgi eksikliğinden kaynaklanabilir. Bana göre yılan kötüdür, köpek iyidir. Ama illaki her ikisinin de görevi ve tabiatları farklıdır. Farklılıklar, tabiatlar kötü olmak için yeterli olamayabilir. Aslan iyidir, sevimlidir. Ama aslan ki tembel miskin bir hayvan aynı zamanda doğadaki en asalak hayvandır. Lakin insanlar kendilerine isim olarak çalışkan bir karıncayı değil asalak bir aslanı seçerler, seçimlerine tezat oluşturacak şekilde hem de tembellerden  ve asalaklardan nefret ederler. Ne kadar asalak ve tembellerden nefret etseler de onlar tarafından yönetilmeye mahkûmdurlar. Günümüz Amerikasının ormanlar kralı aslandan ne farkı var. Birçoğu hayvan belgeselinde aslanı seyretmeye doyamazlar, gerçekte aslan da bir gün olur o da ölür de leşi yırtıcı kuşlara nasip olur. Aslanı yiyen Doğan da insanlara faydası olmamasına rağmen yine insana göre tavuktan ve horozdan aladır. Horoz veya tavuk ismi alınmaz, aslan doğan, şahin tercih edilir. Bize faydalılar gerçekte bizde asla saygı uyandırmaz. Bizi korkutanlar bizde saygı uyandırır."
 
“Hükmeden değerli hükmedilen değersizdir”
 
“Çok olan değersiz, az olan değerlidir”
 
“Gelen değersiz, giden değerlidir”
 
“Eldeki değersiz, daldaki değerlidir”
 
“Somut olan değersiz, soyut olan değerlidir, ya da tam tersi.”
 
“Ulaşıncaya kadar değerli, ulaşınca değersizdir”
 
“Hayal değerli, gerçek değersizdir”
 
“Değerli değersiz, iyiler kötüdür veya belki de tam tersidir.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yönettiklerinizle aranızda ortak bağlarınız yoksa üstün olmanında bi anlamı yoktur..

savas barka 
 03.03.2017 9:50
Cevap :
Aslan; "Ormanlar Kralı" ormanı yönetiyor. Ortak yönlerinden ziyade diğerlerinde korku uyandırması diğerlerini yönetmesi için kafi.İnsanlar ise aslanı aslanı fareye göre daha çok sever. İnsanlar aslandan korkar,fare ise insandan korkar. Korkulanın ismini almak, insana mahsustur.  04.03.2017 19:07
 

kötü ile iyinin anlaşabilmesi için birbirlerinin alanlarına saygı duyması gerekir..ortak bi noktada buluşamıyorsanız kendi seçimlerinize yakın olanları tercih edersiniz..belli bi yaşa gelmiş insanları değiştiremeyecğimize göre anlaşabilmek için gri olmak zorundasınız..bu sizi değiştirmez siyahsanız beyaz yapmaz ama senin seçimlerine saygı duyuyrm anlamına gelir..

savas barka 
 03.03.2017 9:46
Cevap :
İyi ve kötü tamamen kabullerden, aidiyetlerden ibarettir ve çoğunlukla da sorgulanmaksızın kabule dayanır.   04.03.2017 19:09
 

senin verdiğin değer karşılık buluyorsa değerlisindir..iyi yada kötü insan değil bi karşılığı olması.. bazen bize benzeyenlere değer verdik bazende benzemeyenlere..arkadaş olarak seçtiğimiz insanlar her iki gruptanda seçilirken dost dediğimiz bize benzeyenlerdi..aslında insanlar en çok kendine benzeyenlere güvenirken en kolayda onlara aldanır..sana benzemeyende hep savunma halindeyken size benzeyende yelkenler suya iner..:) başkası canınızı acıtamazken sana benzeyen yakar canını..seni en iyi onlar tanır onlar anlar da ağacın kurdununda içinde olduğunu anlamz insnoğlu..

savas barka 
 03.03.2017 8:58
Cevap :
Dost veya dost kabul edilenin verdiği zarar, acı daha çok acıtır. Düşman zaten düşmanlığını yapmıştır; üzülmeye gerek yoktur. Lakin insana dost ve düşman tanımını yaptıran nedir, kimdir? Bu üzerinde düşünülebilir bir başka bakış açısı olabilir diye düşünüyorum...  04.03.2017 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1127
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster