Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
135
 

İyileştirme felsefesi

İyileştirme felsefesi
 

Kaizen felsefesi, küçük hatta  saçma  görünebilecek değişiklerle başlayarak, hayatınızın her alanında istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor.

Basit bir örnek; spor yapmak isteyen bir kişi, avuç dolusu para dökerek aldığı kondüsyon bisikletinde bir türlü egzersiz yapamıyor.

Kişiye göre her gün kondüsyon bisikletinde bir dakikasını geçirmesi isteniyor. Bu süre içerisinde çayını  içiyor, derken sabırla geçen günerin ardından bu süre artıyor. Yavaş yavaş kişi, bisikletin üzerinde daha fazla egzersiz yapıyor.

Her gün iki dakika, derken beş dakika küçük ve gözünü korkutmayan hedefi kolaylıkla aşıyor. Sonunda bir kilometre bisiklet kullanmış  oluyor.

Değişim her zaman gözümüzü korkutur. Hatta en olumlu değişimler bile ''çocuk sahibi'' olmak gibi.

Evrimsel bakış açısından bakıldığında beyin, insan bedenindeki en alışılmadık organlardan biridir.

Diğer organlarımız kalp, karaciğer, bağırsaklar o kadar iyi gelişmişlerdir ki insanlığın çağlar boyu süren evrim boyunca aynı kalmışlardır.

Son dörtmilyon yıl boyunca beyin gelişmeye ve değişmeye devam etmiştir. Beynimizin dip kısmında  beyin sapı vardır. Yaklaşık 500 milyon yıl yaşındadır. Sürüngen beyin diye adlandırılır.

Sürüngen beyni sizi sabahları uyandırır, akşamları uykuya dalmanızı sağlar. Kalbinize atmasını hatırlatır. Beyin sapının üstünde orta beyin bulunur ve burası da memeli beyni diye bilinir.            

 Yaklaşık üçyüz milyon yıl yaşında olan bu beyin tüm memelilerde bulunur.

Orta beyin bedenin iç ısısını düzenler, duygularımızı barındırır, savaşma ve kaçma tepkisini yönetir.

Beynin üçüncü parçası beyin zarıdır (korteks) yaklaşık 100 milyon sene önce gelişmeye başlamıştır.

Beynin tümünü saran beyin zarı, insan olma mucizemizin sorumlusudur.

Uygarlık, sanat ve müzik burada yer alır. Bir değişiklik yapmak, yaratıcı bir sürece geçmek istediğimizde beyin zarına ulaşmamız gerekir.

Bu üç beyin her zaman olumlu bir şekilde çalışmaz.. Mantıklı zihnimiz bize rejim yapmamızı söyler. Fakat bir paket mısır cipsini mideye indiriveririz veya bir  projede yaratıcı bir atılım yapmak isteriz ama  zihnimiz şişirilmiş balon kadar boştur. Kaizen küçük adımlarınızla devam ettikçe beyin zarı çalışmaya  başlayınca beyin arzu ettiğiniz değişiklik için program yaratmaya başlar.

Yeni sinir yolları döşer ve alışkanlıklar oluşturur. Kaizen'de paylaşma, önemseme ve adanmışlık  önemlidir. İnsanlar birbirleriyle deneyimlerini paylaşmaya, birbirlerini desteklemeye, zorlukların  üstesinden gelip daha iyi hedeflere yönelerek ve yeni başarılarla yaşamın bir çok alanında iyileştirmenin getirdiği gerçek tatmin duygusunu yaşamaktadır.

SEVGİYLE KALIN.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 734
Kayıt tarihi
: 03.12.12
 
 

Bir kadın, bir anne, kırk yıllık eş... Resim yapmak, yazı ve şiir yazmak, her gün yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster