Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4981
 

İyilik yapmamız için 10 neden

 

YARDIMSEVER OLMAK İÇİN 10 NEDEN   

1.İnsanlık Duygusu

İnsan olmak, insanın gücünün farkına varması demek . İnsan gücünün farkına varırsa  kendisinden daha az  ekonomik, bilgi veya sosyal statü gibi nedenler ile  daha güçsüz olanlara yardım etmesi gerektiğine inanarak  insanlara yardım eder. Kısaca Yardımsever olmak insan olmanın en önemli nedenidir.

2.İnançlarımız

Müslüman olmamızın  temel  nedenlerinden bir tanesi de başkalarına yardım etmektir. Bir Hadiste Peygamberimiz (sav)  “İnsanların en iyisi insanlara en çok yardım edendir” diyerek, yardımsever olmanın önemini  belirtmiş ve “ Gülümseyerek bile  olsa din kardeşine yardım et” diyerek gülümsemenin bile yardım olduğunu vurgulamıştır.

3. Ahlaki Değerler

Her ahlak değerinde başkalarına yardım etmek  övülmüş ve  kötü alışkanlıklardan uzak durmak kadar  başkalarına yardım etmek de övülmüştür. Çevremizde güzel ahlaklı tanınmak istersek yardımseverliğimiz bu ünvanı almamız için yeterli olur.

4. İnsanlık Sevgisi

İnsanı sevmek demek ona  yardım etmek demektir. Ama onu aldatmadan . İnsanlara yardım edeceğimizi söyleyerek yardım etmemek ve alay etmek insanı değerlerimizin zayıf olduğunu gösteren bir tutumdur ama kendisini büyük sanan insanlar ne yazık ki bu basit ve seviyesiz  insanları aldatma  alışkanlıklarına sahiptirler. Yardım etmeye gücü olup da başkasına yardım etmeyen  hatta alay edenlerin  toplumda ve  Allah(cc) tarafından cezalandırılacağı da belirtilmektedir.

5. Yardıma muhtaç olabiliriz

Gün gelir bizlerde yardıma muhtaç olabiliriz. “Zamanın kime dost kime düşman olacağı bilinmez” genel yargısı   gereği bir gün bizimde yardıma muhtaç olacağımızı düşünerek başkalarına yardım etmemiz de  yardımsever olmamızın bir nedenidir.

6. Paylaşmak Erdemliliği

İnsan olmanın zevkini tatmış insan malını , bilgisini ve sevgisini buna ihtiyacı olanla paylaşmaktan her zaman erdem kazanacağını ve bu paylaşımın en büyük zenginlik olacağına inanarak yardımsever olmalıdır.

7. Veren el , alan elden üstündür

İnsana  almak kolay vermek zor gelir. Vermek ile var olduğumuzun farkına vararak “Veriyorsam varım yardımseverim “ sevincini yaşamak için yardımsever olmalıyız

8. Yardımsever İnsan Uzun Yaşar

Yapılan araştırmalar yardımsever insanların  genelde yardım ettikleri  zaman yaşadıkları mutluluk ile daha uzun yaşadıkları saptanmıştır. Bunun bilincinde olarak yardımsever olmalıyız.

9. Yardımsever İz Bırakır

Yardımsever insanları toplum ve kamuoyun tanıyarak  onlara bir başka sevgi ve saygı gösterirler. Yardımsever insanlarda  hem Allah(cc) hem de toplumun sevgisini kazanarak  bir taş ile 2 kuş vurmuş olmazlar mı ?

10. Yardımsever insanların yardımsever çocukları olur.

Genelde yardımsever olan insanların çocuklarının da yardımsever oldukları ve  insanlara yardım eden insanların yardımsever insanların arasında çıktıkları tespit edilmiştir. Bu da en büyük neden olamaz mı yardımsever insan olmak için?

 TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1099
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster