Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '15

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
155
 

İyimser misiniz, kötümser mi?

İyimser misiniz, kötümser mi?
 

Optimizm ve Pesimizm


Hayata nasıl bakarsanız öyle olacağını düşünen insanlardanım. Eğer hayatın her alanına kötümser bakıyorsanız öyle olacaktır. Sürekli ne kadar şansız olduğunuzu, her şeyin dönüp sizi bulduğunu, kaderinizin böyle yazıldığını falan düşünüyorsanız ve seçimlerinizi buna göre yapıyorsanız öyle olacaktır. Olumlu baktığınızda ise işlerin nasıl düzeldiğine sizde inanamayacaksınız. Evren sizin mutsuz olmanız için dizayn edilmedi. Bütün kötülüklerin de sizi bulduğu falan yok. Kimsenin hayatı peri masalı gibi de değil. Herkes zorluklarla mücadele ediyor.

Başımıza gelen olumsuzluklarla mücadele etme güdüsü insanın içinde vardır. Kimisine daha çok kimisine daha az bunda adalet aramak zor. Ama bununla mücadele etmek bizim elimizde. Yanlış tercihler yapacağız, yanlış insanları seveceğiz, yanlış meslek seçimleri yapacağız, yanlış insanlarla arkadaşlık kuracağız, ailemizi üzeceğiz fakat şunu unutmayalım biz insanız ve hata yapacağız. Önemli olan vazgeçmeden isyan etmeden yolumuzda ilerlemek. Yolumuzda tepeler olacak, engeller olacak ama o tepeden inmesi de var düzlükler de var yolumuzda bunları unutmayalım.

Bardağın yarısı boş mu yoksa yarısı dolu mu ? Hayatta ileriye baktığınızda, işlerin en iyisi olacağına inanan bir insan mısınız yoksa en kötüsünü mü beklersiniz ? Geleceği hayal ettiğimizde, bizim rostral anterior singülat korteksimiz görüşümüzün açık mavi gökyüzü mü yoksa karanlık bulutlar mı olacağına karar verir. Ama optımizm ve pesimizm beynimize yazılmamıştır. Kavramsal davranış tekniklerini kullanarak kasvet ve şenliğe olan doğal eğilimlerimizin üstesinden gelebiliriz. Peki ne yapmak istiyoruz ? Geçmişteki hataların üstünde durup, her yarayı deşmek mi istiyoruz ? Yoksa yeni bir başlangıç yapıp sahip olduklarımız için minnettar olup, ilişkilerimizi el üstünde tutmayı mı ? Optimizmi seçtiğimizde hayatlarımız daha zengin olur. Ve eğer öyle yaparsak, bardağın sandığımızdan daha dolu olduğunu görebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 840
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster