Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Servet Külahçıoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/servet.kulahcioglu

13 Haziran '16

 
Kategori
Genel Sağlık
 

İyot Eksikliği Çocuklarda Zeka Geriliğine Neden Olabilir

İyot Eksikliği Çocuklarda Zeka Geriliğine Neden Olabilir
 

İyot Eksikliği Zeka Geriliğine Neden Olabilir.
İyot  vücudun  tiroid hormonu üretebilmesi için gerekli bir mineral olup   normal  büyüme –gelişme ,  beyin -  sinir sisteminin  gelişimi ve çalışması için gereklidir. 
İyot  deniz suyunda ,  deniz havasında, denize yakın topraklarda, deniz hayvanlarında, deniz yosununda, et, süt, yumurta ve yetiştiği toprağa bağlı olarak  sebzelerde bulunur.
Günlük  iyot gereksinimi   erişkinlerde  150 mikrogram, çocuklarda 100-120 mikrogram, bebeklerde ise  50  mikrogramdır. .  Hamilelik ve emzirme döneminde iyot ihtiyacı artar. İyot alımı günlük 100 mikrogram altına düştüğünde yetersizlik belirtileri görülmeye başlar.
Besinlerle alınan iyot ince barsaktan emilerek kana gelir ve çok büyük bir bölümü tiroid bezi tarafından tutulur
İyot eksikliğine bağlı sorunlar henüz  anne karnında iken başlar.  Annede iyot eksikliği var ise  düşük  ya da ölü doğum görülebilir.  Yine  annedeki  iyot eksikliğine bağlı olarak yenidoğan bebeklerde doğumsal anomaliler ve hipotiroidi oluşabilir.
Çocuklarda ise  İyot eksikliğine bağlı olarak   hipotiroidi,  cücelik,  zeka geriliği , büyüme-gelişme geriliği,  sağırlık, dilsizlik (nörolojik kretenizm)    görülebilir. Yine çocuklarda ergenlik çağında daha fazla olmak üzere iyot eksikliğine bağlı  guatr  görülür.
Kronik iyot eksikliği olan çocukların  zekalarında   12-13,5  puanlık   düşme olduğu çeşitli çalışmalar ile  gösterilmiştir.  İyot eksikliği  tüm dünyada önlenebilir  zeka geriliğinin en sık sebebidir.  Yine iyot eksikliği olan çocuklarda okulda başarısızlık, öğrenme güçlüğü görülebilir. 
Yetişkinlerde de iyot eksikliğine bağlı olarak  ise guatr, düşünme ve karar verme yeteneğinde bozulma , kilo artışı, adet düzensizliği  gibi sorunlar ortaya çıkar.  Ülkemizde ve dünyada iyot eksikliğine bağlı guatr önemli bir halk sağlığı sorunudur. 
İyot eksikliğinde tanı  hastanın hikayesi,  klinik bulgular ve laboratuvar testleri ile konulur.  İdrarda ölçülen iyot miktarı bize alınan iyot miktarının ve vücuttaki düzeyinin yeterli olup olmadığını gösterir. 
İyot  eksikliğini ortadan kaldırmak için gıdalara iyot eklenmesi, iyotlu yağ  içeren solüsyonların ağızdan ya da kas içi enjeksiyon yolu ile verilmesi, iyot tabletleri kullanılabilir.
İyot yetersizliğini önlemek için için ekmek, su  vs  gıdalara iyot eklenebilir. Ancak en iyi yöntem tüm  ülkede  iyotlu tuz kullanılmasıdır.  Dünya Sağlık Örgütü    1 kg tuza  20-40 mg  iyot eklenmesini önermektedir. 
İyotlu tuzu  ağzı kapalı bir şekilde karanlık ve serin yerlerde saklamalıyız. Yemek pişerken iyot miktarının azalmasını önlemek için tuz piştikten sonra yemeğe eklenmelidir.  Ancak  günlük tuz tüketimi   5 gramı geçmemelidir.  Zaten 5 grama kadar olan miktarlar günlük iyot ihtiyacını karşılayabilir. 
İyot eksikliği yakalandığı an iyot takviyesine başlamalıdır. Ancak  iyot takviyesi ile mental fonksiyonlarda görülen düzelme sınırlıdır. Yani tedaviden daha önemli  olan iyot eksikliğinin oluşmaması için gerekli önlemlerin alınmasıdır.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 282
Kayıt tarihi
: 22.01.16
 
 

Uzm Dr  Servet Külahçıoğlu Tıbbi Biyokimya Uzmanı  Diyarbakır Batı Hastanesi    ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster