Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
568
 

İz bırakmalı insanlar.

İz bırakmalı insanlar.
 


Aile içi ilişkileri ve dışarıdaki dostlukları yücelten,yada ayaklar altına alan bireylerin karakter özellikleridir.

Söz gelimi yardım severlik,insanlar için ne kadar yapıcı yöndeki duygularsa kırıcı davranmakta zararlıdır..

İnsanlar özellikle ruh yapısı açısından bütünleştirici olmak zorundadır,bu yüzden içinde yaşadıkları ortamlarda belli bir ilişki düzenini sürdürmeleri gerekir.

Ekonomik yada kültürel ilişkiler insanları toplumla kaynaşmaya sevk eder,ortada ne kadar haklı sebepler olursa olsun kişiler ilişkileri koparacak düzeye gelmemelidir.

Bunu denemeye kalkanlar, sonuçta kendilerine kötülük etmiş olurlar.

“Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok” Ata sözü devreye girer böylesi durumlarda.

Her iki tarafında bariz bir şekilde hissettirmeyeceği,gel bana bir adım geleyim sana iki adım sözü haklılığı oluşur çaktırmadan ve ilişkiler olması gereken şekilde yeniden düzenlenir.

Bilge payesine sahip kişiler bilgi alıverişi anlamında konuları güzelce tahlil edip aldıkları eğitimi anlaşılır şekilde aktarmalıdırlar dostluğun gereği.

Ayrıca kişiler hakkında değerlendirmelerde bulunurken de aldıkları bu eğitim imkânının faydalarından da yararlanmalıdırlar.

Aşağılamadan!Kendi bildiğini kendisine saklamadan.

Böylelikle insanlara örnek teşkil edecek davranışlarıyla toplumu etkileyebilirler.

"En büyük benim" inancında olanlarda vardır elbette.

Ama bilgi açlığı içerisinde olupta cehalet karanlığında kaybolanlara karşı görevlerini yapmazlar ve hiçbir olumlu iz bırakmadan dünyadan göçüp giderler.

Yada iz bıraktıklarını zannederek!

Ama su üzerinde!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemizin gerçek aydınları,üretken insanları,yıllardır çıkar çevrelerince ve bazı pasaklı siyasetçilerce yıpratıldılar.Köşelerine çekilmek zorunda kaldılar...Ortalık Takke-takunya-türban muhabbetçilerine ve BAYRAK düşmanlarına kaldı...Velhasılı,''At izi;it izine karıştı.''Bugün,Talim terbiye Başkanı'nı istifa nedeni çok MANİDARDIR...İz bırakanı buharlaştırmak moda oldu...Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 18.02.2008 22:04
Cevap :
Haklısınız Mesut bey.Ancak pişkince davranışlar bir çok şeyi maskeleyecektir merak etmeyin.Apaçık duyulan mikrofon kazaları bile reddedildi hatırlarsanız!Saygılarımla..  19.02.2008 1:33
 

Bilgelere bilgelik payesini veren biziz. Bizim bildiğimiz, az bildiğimiz ya da bilmediğimizi düşündüğümüz, hak verdiğimiz, doğru ve güzel bulduğumuz düşünceleri ahenkli, düzgün cümlelerle söyledikleri için.Bunun farkındaysak aslında bizlerde birer bilge sayılırız.Ve içinde bulunduğumuz sosyal ortam izin verdiği ölçüde birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Abartılar her zaman insanlarda hayal kırıklığı yaratır. Genel olarak insanları da değerlendirirken makul olmak gerektiğini düşünüyorum. Ve onların omuzlarına gereksiz ağırlıklar bağlamanın da haksızlık olduğunu düşünüyorum.Uygar insani ilişkiler dışına taşmamaları şartıyla tabi.Yazdıklarınıza anladığım kadarıyla yorumum :) Teşekkürler bu güzel yazı için.

tijence 
 17.02.2008 14:32
Cevap :
Omuzlarına ağır yükleri biz değil bu konumlarını tercih etmeleri nedeniyle kendileri yüklemiş oluyorlar,önemli olan bu yükü eşit olarak ihtiyacı olan kişilere dağıtmak ve bunun verdiği haz sayesinde bir anlamda hafiflemektir.Teşekkürler açıklamalarınız için.Saygılarımla..  17.02.2008 14:39
 

Bir de nasıl iz bırakacağımızı açıklasaydın iyi olurdu. Türk insanı genelde eleştirilmeyi sevmiyor. Ne kadar dikkat edersek edelim, karşımızdakini eleştirirken kırıcı olabiliriz. Çünkü o, kendi düşüncesinin en iyi düşünce olduğuna inanmaktadır. Gelmişiz 62 yaşımıza, hayatı girdisiyle çıktısıyla en maceralı şekilde yaşamışız. Belli bir eğitim ve kültür seviyesine ulaşmışız. Gitmeden, şu yalancı dünyaya "ELVEDA!" demeden birikimlerimizi, tecrübelerimizi paylaşalım, diyoruz. Olmuyor. Kaç kişi takıyor? Editörler bile yazılarımı arkalara itelemek için uğraşıyorlar. Kurabiye tarifleri kadar değeri yok yazılarımın. Adam "en seksi meslekler" diye gazete haberini aynen kopyalıyor. Onun yazısı göklerde, benimkiler yerlerde. "Şiirler de yayınlansın" dendi, kendi şiirlerini yayına sokan az. Hep onun bunun şiirlerini yayına alıyorlar. Bu ülke insanı her şeyi yaşayarak öğrenmek istiyor. Genelde yaşamışların deneyimlerini tırslamıyor. İz bırakmadan gideceğim ben de. Hakkını helal et canım kardeşim.

Mustafa Mumcu 
 17.02.2008 12:41
Cevap :
Değerli abicim,sizinlede paylaştım hatırlarsanız,yayından almak zorunda kaldığım yazılarımda oldu!Yaptığınız serzenişlerde haklısınız ama maalesef bahsettiğiniz uygulamalar daha çok ilgi çekiyor.Bu sorunun aşılabilmesi içinde aydınlatmalar gerekiyor siz aydınlar tarafından.(mum ile değil projektörlerle!) Saygılarımla..  17.02.2008 15:47
 

"UYUMAYACAKSIN,MEMLEKETİN HALİ SENİ SESLERLE UYANDIRACAK...OTURUP YAZACAKSIN ...ÇÜNKÜ SEN,ARTIK O SEN DEĞİLSİN." Diyor M.Cevdet...TELGRAFHANE ŞİİRİNDE..Bildiklerini paylaşmayan cahildir...SEVGİLERİMLE...

Mesut Selek 
 17.02.2008 11:27
Cevap :
Son noktayı koydunuz efendim,teşekkürler. Saygılarımla..  17.02.2008 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1571
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster