Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1018
 

İzdivaç

Dün akşam eve, önceki akşamlara nispeten erken geldim. Genelde televizyon izlemediğim bir saatte televizyon açıktı ve televizyonda izdivaç programı vardı. Televizyonu çok eleştiren biriyimdir. Genelde eleştirdiğim programları izlemem. Onun haricinde sinema, bilgi yarışması, bazı dizi ve spor müsabakalarını izlerim.

Ancak işim gereği güncel programlarada göz atarım. Bu düşünceyle ilk defa izdivaç programınıda izledim. Zaten son 20 dakikasını izleyebildim. Benim anladığım şu ki, artık herşeyimiz şu televizyon! Örneğin mahallenin en güzel kızı, delikanlısı, küfürbaz çocuğu, sürekli kavga eden karı-kocası, bilgiçi, dindarı, yorumcusu, çöpçatanı, dedikoducusu, sosyetesi vs. Eskiden mahallemizde ne kadar karakter varsa bugün onlar televizyonda. Bazen bir yarışmada, bazen kadın programında, bazen de dizilerde.

Geçmişe dair özentilerim yoktur. Ancak size 20 yıl öncesinden bir yazı yazsaydım ve yazımda deseydim ki; Bir gün insanlar artık evlerinde hep başkalarının hayatlarını izleyecekler. Onların sorunlarını, ayıplarını, günahlarını merak edecek onları dinledikçe mutlu veya mutsuz olacaklar. Özel hayat yavaş yavaş ortadan kalkacak. insanlar kocayı, karıyı (koca ve karı kelimeleri öz Türkçedir, hakaret içermez) televizyondan arayacak, karısıyla veya kocasıyla olan anlaşmazlıklarını televizyonda çözmeye çalışacak, sosyal becerilerini kaybedecek.

Kendindeki eksikleri nasıl gideririm arayışı oratadan kalkacak, mahrem kalkacak. İnsanlar birbirleriyle gizli konuşmayacaklar. Herkes duysun isteyecekler eşinin, babasının, dostunun, çocuğunun, karısının hatasını. Böylece utandıracaklar onları. İntikam alıcaklar. Unutacaklar şu öğüdü; İnsanların hatalarını örtmede gece gibi olun.

Herhalde çok abartılı bir öngörü olurdu. Ben bile inanmazdım herhalde bu öngörülerime. Ama oldu hem de daha da fazlasıyla. Dünyanın global bir köy olmasından bir kasıtta bu mu acaba? İnsanların özel hayatlarıda olmayacak. Biz bir aileyiz. Benim yatak odamı herkese açmam gerekiyor. Bilmeleri gerekiyor insanlar benim ne yaptığımı. Veya ben bilmeliyim kimin nerede kiminle ne yaptığını.

Sadece fizikselliğimle ön plana çıkıp göstermeliyim en güzel yerlerimi. Bazen de çıkıp acındırmalıyım kendime. herkes hak vermeli bana, evet ben de yaşasaydım bunları böyle olurdum. Bu benim eksikliğim değil. Benim hatam yok. Bazen de çıkıp öfkemi kusmalıyım herkese, ne kadar iğrenç bir dünya da yaşadıklarını göstermeliyim onlara. Bütün güzelliklerini bozmalıyım.

İzdivaç programıyla konuya girdim diye onlara eleştri yağdıracağımı düşünmeyin. Onlar artık masum kalıyor. Neler var televizyonda. 15 insanı aynı eve toplayıp onların bütün iğrençliklerine tanık olduk. Avrupada ki örnekleri ise tam bir rezillikti. İnsanları banyoda bile gözetlemenin bana mantıklı bir kavramla açıklamasını yapacak birini merakla beklerim.

Artık böyle yaşantılara alışmamız gerekiyor. Hayır efendim! Hiçte alışacak değilim. Bunların yanlış olduğunu. İnsanları iğrençliklerle yaşamayı normalleştiren herşeye karşı bilinçlenelim, bilinçlendirelim sloganıyla yazmaya ve anlatmaya devam edelim. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi ve yazılarınızı "fark etmek"le mutlu oldum. Lütfen devam ediniz. Siz ve benzerlerinizin hizmet kalitesi ve verimi başkalarıyla karşılaştırılamayacak kadar yüce. Sizi temin ederim. Saygıyla ve hürmetle.. Allah yuvanızda huzuru daim etsin ayrıca.. Sağlık ve esenlik bir de.. Hayırlısı ile..

Mehmet Arda 
 17.06.2008 11:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Dilim ve kalemim döndüğünce birşeyler anlatmaya çalışıyorum. İnşallah başarabiliyorumdur.  17.06.2008 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 07.11.07
 
 

Psikolojik Danışmanım, iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Fanatik Beşiktaşlıyım... Psikolojiye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster