Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '18

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
339
 

İZDOB Minyatür/Gece ile Yine Büyüledi

İZDOB Minyatür/Gece ile Yine Büyüledi
 

Minyatür/Gece


İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2017-2018 döneminde sahneye koyduğu bir diğer sihirli eser olan Minyatür/Gece temsili ile 7 Nisan'da izleyicilerle bir kez daha buluştu. Bilenler bilir, 29 yıldır dans eden "eski bir balerin" olarak, İZDOB'un tüm dansçılarının sıkı hayranı ve takipçisiyim. Mimiklerinden, sahnedeki duruşlarına, kostümlerinden eserin müziklerine, her şeylerini keyifle ve gururla izliyorum.

Minyatür/Gece, bu sezon sergiledikleri ilk temsil olmamakla birlikte, izlediğim çok hoş temsillerden biriydi yine. Prömiyeri 24 Mart'ta Sabancı sahnesinde gerçekleşen eserin müzikleri Johann Sebastian Bach'ın 1741 yılında bestelediği "Goldberg Çeşitlemeleri" ile, Olafur Arnalds ve Max Richter'e ait.

Baş rollerinde Aslı Çilek, Burcu Olguner, Sülün Duyulur, Çisil Bozcaada, Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Çağın Hazar Özideş ve Boğaçhan Bozcaada'nın yer aldığı iki perdelik eserde ilk bölümde koreografi, ikinci bölümde müzikler ve dansçılar sahneye damga vuruyor.

Minyatür, koreografisinde barok dönemi simgelerine yer verirken, Gece ile izleyiciler aşk, nefret, şüphe, güven, yalnızlık, tutku gibi insanın dünyadan geçerken sahip olduğu tüm duygulara ve ruhsal geçişlere şahit oluyor. Işıkların, özellikle ikinci perdede son derece ustalıkla kullanıldığı eserde, izleyici gecenin tüm karanlığına ve insanın tüm ışığına şahit oluyor adeta...

Sahnede tüm dansçıların birlikte yer aldığı bölümlerin coşkusunun yanı sıra, solist dansçıların "pas de deux" koreografileri ile yer aldıkları bölümler izleyiciyi derinden sarsar nitelikte... Özellikle "Gece" eserinin sergilendiği ikinci bölümde, müziğin tınısıyla sahnede yer alan kostümlerin renkleri insanı içine alıp başka bir dünyaya sürüklüyor.

Tüm solist dansçıların eserin değişik bölümlerinde sahnede yer aldığı bu eser, modern bale tadında kurgulanmış ve modern dans teknikleriyle süslenmiş. İzlerken, klasik bir bale eseri ağırlığından daha çok, duygu ve insan olgusunun yaşamsal döngüdeki yerini hissettiriyor izleyiciye...

Minyatür bölümünde, canlı bir piyanonun varlığı ise çok farklı bir tat katmış iki perdelik bu temsile...

West Side Story, My Fair Lady, Grease gibi dünyaca ünlü müzikallerin de koreograflığını yapmış Ricardo Fernando'nun koreografisini yaptığı Minyatür/Gece, gecenin ışığını sahneden ödünç alabileceğiniz tatta bir eser olmuş. Tüm İZDOB sanatçılarını tekrar kutluyor, ışıklarının daim olmasını diliyorum.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 886
Kayıt tarihi
: 22.03.18
 
 

18 Haziran 1985 İzmir doğumludur. İlkokul,ortaokul ve lise öğrenimini Özel Çakabey Koleji'nde tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster