Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
2116
 

İzmir Atatürk Lisesi

İzmir Atatürk Lisesi
 

Bana göre İzmir’in en az saat kulesi kadar simgeleşmiş bir kurumudur İzmir Atatürk Lisesi (İAL). Hemen başta sevincimi de paylaşayım: Okul(um)un internet sitesine girince yeni bir başarı elde ettiklerini gördüm. Alkışlanası bir başarı : Aynen siteden alıyorum

5-9 Kasım 2007 tarihleri arasında Brezilya’da yapılan ‘’22. Mostratec Uluslararası Bilim ve Teknoloji Yarışması’na’’ Türkiye’den tek okul olarak 3 proje ile katılan İzmir Atatürk Lisesi, 216 proje arasından 1 projesi ile ‘’Jüri Özel Ödülü‘’ olarak döndü ve Türkiye’nin gururu oldu.

Amerika’daki İSEF den sonra dünyanın en büyük ikinci yarışma organizasyonu olan Mostratec’de dünya ülkelerinden toplam 216 proje yarıştı. Bu yarışmaya 10 öğrencisi ile katılan İzmir Atatürk Lisesi, Brezilya’da yapılan yarışmada folklor kıyafetimizle kültürümüzü tanıttı, bayrağımızı dalgalandırdı.

İAL’li olmanın gururunu her zaman yaşamışımdır. Büyük önder M. Kemal Atatürk geçmişte okulu ziyaret etmiş. Şu anda olduğu gibi o yıllarda da okula girmek zordu. İzmir dışından öğrenci kaydı alınmazdı. Şansım vardı ki ben Alsancak Ortaokulunda okumuştum. Şu anda ise puanlarınız çok yüksek olmalı.

Yıllar geçtikçe özlüyorum o günleri. Diğer okullarla maçlar, rekabet.. Karma değildi o yıllarda, biz erkek lisesi olarak mezun olduk. Biz mezun olurken kızların alınacağı gündeme geldi. Ne yapsak sevinsek mi üzülsek mi! Bu bile kendi aramızda tartışma konusu olmuştu. Gerçi bizim fikrimizi sormadılar kızları alalım mı ya da almayalım mı diye:) Biz mezun olduk, 96 yılından itibaren karma eğitime geçildi ve daha sonra Anadolu lisesi oldu.

Okulun tarihçesine baktığınızda sitede çok kısa bilgi verilmiş. Biz 1 yıl okuduktan sonra ayrılan müdürümüz Hasan Özdemir’in (Şu anda bir ilde yönetici bildiğim kadarıyla) ismine yer verilmemiş. Bu ismin de yer almasını isterdim doğrusu.

Daha önce okuldan mezun olan ünlü kişilerin adlarına yer verilmiş. Bu kişilerden bazıları: Halit Ziya Uşaklıgil, Ahmet Haşim, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Dr. Behçet Uz, Hayri Kozakçıoğlu, Ali Kocatepe sadece bu isimlerden bazıları. Diğerlerini merak edenler okulun internet sitesine girebilir.

Ayrıca okuldan mezun olanlar kendilerini mezunlar arşivine kaydedip eski arkadaşları ile buluşabilir. (Facebook ile uğraşmaya gerek yok.)

Biz okurken rehber öğretmenimiz Serap Baltacı bize meslek tanıtımlarında ve Üniversite sınav sistemini tanıtımlarında okulun bir önceki yılda aldığı başarılardan bahsederdi. Bunlar ÖSYM’den basılı kitap halinde gelir, onları bize gösterirdi. Ben inanamazdım o başarılara. Hiç unutmam öğretmenimiz Serap hanım derslere göre Türkiye genelinde yapılan netleri ve okulun netlerini gösterirdi. Okulumuz Türkiye’de özel okulların ve Fen Liselerinin önünde bir numaraydı. Hatırlarım Üniversiteye yerleşme oranları çok yüksekti.

Bizler “kredi ve ders geçme sistemi”nde okuduk. Ben çok memnunum böyle okumaktan, zira bu sistemin çok güzel yanları vardı. Belli sayıda krediyi tamamlayıp 2, 5 yılda mezun olabiliyordunuz. Ya da almak istediğiniz dersler hangi sınıfta açılmışsa (hatta farklı bir okuldan) o dersi oradan alabiliyordunuz. Biz de böyle bir şeye şahit olduk: Dedim ya kız öğrenci yok, sadece erkekler var. Son yıl başka okuldan 2 tane cesur kız öğrenci geldi. :) Ders almak için. Hababam sınıfında böyle bir sahne var hatırlarsanız. Bizimki de aynen öyle..

Anlatmakla bitmez sanırım bu okul. Evet İzmir’in belki de ikinci sırada simgesi İAL. (Çok iddialı bir çıkış bu değil mi! Ama kirpi çocuğunu pamuk yavrum diye severmiş.) İzmir’de olup da İzmir Atatürk Lisesi ile ilgili bir hatırası olmayan pek azdır sanırım...

Başarılar hep seninle olsun İzmir Atatürk Lisesi..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaliteli bir lisede okumak insanın tüm yaşantısını etkileyecek başarıların temeli oluyor...Ben de Ankara'nın en eski lisesi olan ve Atatürk tarafından açılan Gazi Lisesi mezunu olarak şeref duyarım.Atatürk Lisesi'nin de methini duydum...Ne mutlu sizlere...sevgilerimle...

Mesut Selek 
 24.12.2007 15:54
Cevap :
Çok doğru doğru seçilmiş bir ortaöğretim kurumu gelecekteki başarıların ilk adımıdır. Teşekkürler.  25.12.2007 9:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2160
Kayıt tarihi
: 05.11.07
 
 

1978 Muğla Milas doğumluyum.Öğrenim hayatım nedeniyle İzmir' de uzun yıllar yaşadım ve hala İzmir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster