Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
84
 

İzmir Boyozu Her Yerde

İzmir Boyozu Her Yerde
 

Boyoz sevdası diye bir şey var ki…  “ Hadi anlat bakalım bize neymiş? “ dersen bu konu alır başını gider sevgili okur. Öyle okunduğu gibi, söylendiği gibi bir kelime değil bu.   “Boyoz bir kültürdür.“ Hadi canım sen deeee! Deme. Diğer unlu mamuller bir yana boyoz bir yana. Tabi bu kadar ilitifattan sonra sen olsam sen de şımarırdın, boyoz haklı. Gel bakalım ne haberler getirdim sana?

Şimdi bu yıllardır tükettiğimiz yiyecek,  1400’lü yıllardan geliyor. Kuşaktan kuşağa aktarılmış ve günümüze kadar gelmiş. Formülasyonunu hiç konuşmaya gerek yok , yapan usta ellere de bağlı. Biliyorsunuz ki en belirgin özelliği İzmir’imize özgü olması. Coğrafi işaret diye bir kavram var önce ondan bahsedeyim. Belli niteliği olan bir ürünün kökeninin bulunduğu yerle özdeşleşmesini gösteren işarete coğrafi işaret diyoruz. Boyoz da coğrafi işaret tescil belgesi alan ürünlerden, öncelikle bu bilinmeli.  Boyoz bir kültürdür derken işte tam da bundan bahsetmiştim, bu çok güzel bir  sahiplenme ve kültürel farkındalık. Bu yaşadığımız bölge dışında farklı bölgelerde yaşayan insanlarımız da 2’ye ayrılıyor gözlemlediğim kadarıyla. Bir İzmir’den dönerken “Bana boyoz getir, yalvarırım.“ kesimi var bir de “Ne anlıyorsunuz arkadaş ondan, bizim börek işte ne farkı var?“ kesimi. Benim sizlere söyleyeceklerim, ilk örnek verdiğim kısmı mutlu edecek cinsten.  Artık boyoz sadece İzmir’de ya da sadece bir şehrin belirli dükkanlarında olmayacak. Sevgili boyoza kolayca her yerden ulaşabilecek ve kısa sürede tüketebileceksiniz. Üretici düşünmüş, tasarlamış, ve en güzeli de yapmış.  İzmir’den dönüşte şu boyoz almalar bitsin de herkes istediğinde kolayca tüketsin diye bir hamle yaptı diye düşünüyorum. Şaka bir yana, daha önce düşünülmeyen bir şeyin yapılması çok güzel. Artık bu ürün her yerde karşınıza çıkabilir.  Üzerinde “ İzmir Boyozu” yazan pakette 4 adet boyoz bulunuyor ve her biri 50 gram x4 = 200 gram.  Şuan sade ve labneli olarak karşımızda. Fırında belirli süre pişirildikten sonra ise tüketime hazır hale geliyor.  Çok yeni bir şey değil bahsettiğim ama çoğu tüketici bilmiyorsa ben ona yeni derim, hep söylemişimdir.

Buralarda boyoz kahvaltı arkadaşıdır, çayını onunla birlikte içersin yumurtana da eşlik eder aynı zamanda. İzmir’i özleyen ve güne boyozla başlamak isteyenlere müjdeyi verdim diye düşünüyorum. Sevgili üretici, bu özel kültürümüze sahip çıktığınız için sizlere ve bu konuda emeği geçen tüm güzel insanlarımıza  okuyucularım ve tüketiciler  adına teşekkür ediyorum...

Sağlıkla Kalın!

 

Not: ” Değerlerimize her zaman sahip çıkmak dileğiyle. “ 

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 321
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster