Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1403
 

İzmir'de bir Afrikalı güzel

İzmir'de bir Afrikalı güzel
 

İzmir’in neleriyle meşhurdur? Ovasında balı, dağındaki yağı! Başka? Efe’siyle tabii. Başka? Yok artık, bu kadarı yeter. İzmir başlı başına meşhurdur zaten.

İzmir’in Efesi dedikse, bu efe, başka efe’dir anlayacağınız İzmir’in de yağız delikanlısı var. Boyları bir metre seksen santimleri aşan cüssesi ile bastığı yeri titreten, bir haykırdı mı ortalığı inleten, mehtaplı günlerde sevdiğine ağıtlar yakan, rüyalarında boyuna posuna uygun sevgililerle çöllerin umanında sık sık kaybolandır o!

Oldu nihayet, oldu!.. İzmir’in Efesine uzak diyarlardan bir gelin adayı geldi. Afrika’nın Kalahari Çöllerinden Güneş yanığı, bir dudağı yerde, bir dudağı gökte, desenleri halka halka, pul pul endamı ile, çakmak çakmak bakışlı yar geldi.

Sevecen, kanı kaynayan, fıkır da fıkır, şıkırda şıkır, çıt kırıldım ve de eli tenine bir yabancının değmediği ( Bu laf çok meşhur oldu) , sıfır kilometrede bir taze geldi Afrika’dan

İsmi Zarife. Bu güzel isimli, utangaç Zarife, Afrika’ lardan kopup, İzmir’in Efe’sini kendisine zevce seçti. Damat Efe’ nin, Çiğli’ deki muhteşem konutu, bu nişan töreni için hazırlandı. Marangozlar, bahçıvanlar damadın evini, nikah için ayrıca hazırladılar. Burasını, Savanalara benzeterek memleket hasreti çekmemesi için, çeki düzen verdiler. Çiğli Sasalı’da oluşturduğu ‘ Doğal Yaşam Parkı’ında İzmir B. Şehir Belediyesinin imzası var.

Efe’yi bir süslediler, püslediler ki, deme gitsin. Bir koklaşmaları vardı ki, tam seyirlik. Afrika nireeee, İzmir Nire.. Dayanmak marifet, dayan bre!

Bir anlaşma dönemi beklenecek şimdi. Nişan yüzükleri atılmadığı müddetçe işler iyi gidiyor denilecek ve nikah muamelesine daha sonra başlanacak. Çiftler şimdi nişanlılar. Şimdi bunun tadını çıkarıyorlar.

Tam bir turizm patlaması olacak. Tarafların eltileri, teyzezadeleri, görümceleri Afrika’lardan Türkiye’ye taşınacaklar. Koklaşıp anlaşacaklar ve de bir dış turizm imkanı doğacak. Gazetelerimiz ‘Turizm patladı!’ diyecek. Az, buz şey mi bunlar.

Nişanda biz de vardık. Efe’nin gözleri cam gibiydi. Yüzü tebessüm etmekten, ağzı hep açık kalmıştı, kapanamıyordu. Etraftan ‘ Açık ağızlı, hayran gönüllü’ denmesin diye, belediyeden bir kişi gidip Efe’nin ağzını, çaktırmadan kapattı da, zafiyetler gösterilmemiş oldu. Efe bunca yıl pösteki sayar gibi gün sayarak bu günleri beklemişti. İzmir’ in en kıdemli bekarıydı.

Gelin adayının bir tek derdi vardı. Bir an evvel yaz gelsindi. Zira İzmir’de üşüme krizlerine giriyordu. Alışmış Afrikaların sıcağına tabi

Şimdi herkes, bu nikah için gün sayıyor. Onlar, yan yanalar şimdi. Aralarını bir bambu perde ayırıyor. İlk günü o kadar koklaştılar ki, o kadar şapur şupur öpüştülerki, ağızları yalama oldu her ikisinin de. İleri günler ne gösterecek, bilinmiyor. Şimdi anlaşma safhasındalar.

Bu doğal parkta ayrıca 9 aylık aslanlar da mevcut. Efe ve Zarife için gösterilen ilgiye gücenmiş halleri var aslanların. ‘ Biz kapalıda kalmayız. Bizim açıkta kalmak, en tabii hakkımız ‘ dercesine homur homur homurdanıp, kapalı alanlara girmiyorlar.

RESİMLER : 9 aylık aslan yavruları ve yeni nişanlılar Zarife ve Efe, yan yana. Kendilerini mutlu bir gelecek bekliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önüne gelen Zarife adını kullanıyor... O benim Çanakkale Savaşlarını anlattığım "Savaş Bitti mi?" romanımın İzmirli kahramanı ya... Kim koymuşsa değiştirsin lütfen! Yüzlerce sayfadan nasıl sileceğim şimdi? Güldüren kaleminiz DAİM OLSUN.

Ayten Dirier 
 14.01.2009 16:17
Cevap :
Ben de sizin gibi düşünmüştüm. Mekadonya dizisindeki Sütçünün kızının adı da aynı. Herkes nüfus memuru olmuş sanki. Bir çingene vardı. Mahalleli, belediyenin yaptırdığı apartmanlara taşınmıştılar. Bir eşekleri vardı. İsmi Zarife idi. Aaa, bir de ne göreyim?! Apartman dıştan görünüyor merdivenleri. Zarife denen eşeği, beşinci kattaki dairelerinin kapısına bağlamışlar. Merdivenlerden nasıl çıkardılardı, hayret ettim. Bunu görünce, minübüsten inip, Zarifenin röportajını yapmıştım sahibesiyle birlikte. Sordum Çingene Septuzeye : ' Bu ismi nerden koydunuz? ' diye. Dedi ki: ' A be cancağızım, bu eşek, marifetli eşektir. Kapımızı bekler. İsmini beğenir. Gel dersin gelir. Yat dersin yatar. Bu devirde çocuğuna dert anlatamazsın. Bizim hırsız Niyaziye taşa çıkartır valla. Epten onu tanır. Yamuğunu görünce de anırır. Polis görse de anırır. Bütün resmi ünüformalılara anırır..! ' demişti aklımda kaldığına göre. Bana eski Zarifeli röportajlarımı anımsattınız. Teşekkürler. Saygılarımla  14.01.2009 18:00
 

Afrikadan nişanlım geldi izmir de bir bayram havası, annem babam beni çok sever miş =))) selamlar arkadaş...

Sokrates 
 14.01.2009 12:01
Cevap :
Uyyyy, tuşman başina. Ula eyu ettin da celdun sayfama. Sağa selamlar edeyrum, cözlerinden epeyrum.  14.01.2009 13:58
 

Muzaffer abi, Sizin yazı mutlaka çok güzelde, benim sayfa bozuldu, bu işe kim bakıyo acaba, ben kurcalamadım bi yerini, eski yazılar filan yok, renklerde bi tuhaf yaaa...komplo mu acep ?

silik 
 13.01.2009 11:58
Cevap :
Hımmmm!!. Senin günahların çok. Pek çok günah birikimi var sende. Yere attığın fıstıklar bile davacı senden. Neden? ' Dışını yiyip, içini atıyormuşsun yerlere' Hem arpa susyu çek, hem fıstık yiyorum diye savaş ver hem de peşpeşe o yuvarlak masada, tünediğin o yerde blog yazmağa uğraş. Olmadı. Günahlar çok sende. Sen bir hacıyı tavla. Seni Hacca götürsün. Arafata çıkın. Hem taş at, hem de taşlan bir parça. Merak etme ölmezsin,accık rektefiye olursun. Ordan zenzem suyu diye doldur mataranı. Gel İzmire tahlil yaptır. İçinden çıkan, buradan Menemene kadar uzanan mikropların listesini, laborant'tan çıkart, otur aynı yerde blog yaz. Fıstık yemen de düzelecek, blog yazman da. Sonracığıma bloğunu yaz, yolla. Yine beyaz sayfa çıkarsa, orada gördüğün iki satırdan birıni Ya Allah Arafat aşkına deyip tıklat. (İdarenin bütün PC. leri tepetaklaaaaak olur) gör bak sayfan açılmış olur!." Yahu sen birayı fazla kaçırmışsın. Herkesle bulmaca mı oynuyorsun. Kimsede olmayan bir teknik. İlahi..SLM  13.01.2009 14:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 873
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster