Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

İzmir'de kadın olmak!

Örselenmeden çocukluğu, genç kızlığı yaşamakmış, nerden bilebilirdim bir ayrıcalık olduğunu, sanırdım ki tüm yaşıtım kızlar yakan top oynar geniş ara caddelerde kızlı erkekli, geniş balkonlarda kadınlı erkekli gruplar hep beş çayı içer, yanında kek ya da gevrek, peynir, domates, reçel yer ve keyifli sohbetler eder…

Bisiklete binmeyi hep babalar öğretir sanırdım kızlarına, “Hep önüne bak kızım, korkma! Çevir pedalları, korkma sakın, düşmezsin, arkanda ben varım!”

Amca, dayı, eniştelerle teyze, anne, hala, yengeler gibi çekinmeden sarılmanın da bir ayrıcalık olduğunu bilmedik, bizler akrabanın kadını ve erkeği olduğunu hiç öğrenmedik!

Bizlere taciz de olmadı belki de hep bu yüzden, tecavüz de!

Bizler babamızın göğsünden kıllar kopardık, acıyor, yapma kızım dese de, yataklarına gidip anne babamızın sabah saatlerinde, oynaşırdık işte! En çok ben severdim rahmetli babamın göğsündeki kılları çekmeyi, deri de gelirdi beraberinde, pıt diye çektiğimde kılını, deri yerini alırdı gerisin geriye, ben ne çok eğlenirdim!

Babacığım çekme dedikçe çekesim gelir, çekme demesine rağmen az biraz kızar gibi olurdu, büyüdükçe anladım, canı acırdı, ama ne hikmetse anlık kızgınlık yerini güzelim masmavi gözlerinde sevgiyle bir ışıldamaya bırakır, yüzü yumuşar, güzelim bıyıkları neredeyse çek beni der, öyle yumuşak yani, bir eli hep üstümde olurdu!

Utandırılmadan kızlığından, kadınlığından bir armağanmış meğer!

Biz bilemedik!

Her kız çocuğu annesi kadar babası tarafından da sevilir, destek görür zannettik!

……

Bizi utandırmadı ne ailemiz ne de komşularımız! Şişşttt! Girin içeriye de demediler! Balkonlarda oturan deneyimli insanlar sokaktan geçen yabancıların hal ve tavırlarından anladılar, bizi suçlamak yerine tavırları garip olan adamları sorguladılar, hayırdır, kimi arıyorsun, kimseyi aramıyorsan neden üç gündür buralarda dolanıyorsun tarzında…

Hırlılar, hırsızlar, namusa göz koyanlar böyle püskürtülürdü, kız sen açık giyindin ondan takıldı bu adam peşine hiç denmedi!

Ah gözünü sevdiğim İzmirlim!

……

Doğduğu, yaşadığı kent ile övünenleri hiç haz etmezdim, yıllar öncesinden bana deseler böyle bir yazı yazacağım, kafamı keserim de yazmam derdim!

Birileri damarına basıyor işte!

Damara basılmaları savuşturmayı da bilirim, hiç ciddiye almamak en güçlü tepkidir!

Ancak, susmak, bazen yanlış anlaşılıyor, sanki kabul gibi, sanki tepkisizlik gibi ve o edepten sakin olma hallerini birileri öyle bir kullanıyor ki, zıvanadan çıkabiliyor insan!

Buysa eğer, hiç uymasa da tarzıma, evet, bazen aynı dilde konuşmak gerek!

Gecenin üçünde tek başıma yürüdüğüm sokaklarda kaç ilde yürüyor kadınlar korkusuzca?

Kaç kadın ve erkek güveniyor karısına kocasına?

Ne ilgisi var demeyin, özgür yetişen kişiler özgürlükler içinde sevdiklerini seçerler, anne ve babaları bilirler ki dünyaya getirmekle mükelleftirler, evlatlarının seçtiklerine müdahale etmezler, ne başlık parası söz konusudur, ne de berdel! Gavur İzmir, iyi ki gavurdur ki, töre cinayetlerine de prim vermemiştir!

……

Ne din iledir işim ne siyasetle aslında, göğüslerim babamın göğüslerine yapışırken en ufak bir tereddüt duymadan sarıldık ya!

Anneme sarıldığımca…

Annemle de göğüslerimiz rastlaşırdı birbirimize!

Annem ve babam! Hiç sakınmadım ya hiçbir organımı beni var edenlerden, cinsiyetine göre!

Özel, güzel yetişmişim, nerden bilebilirdim, her genç kız böyle yetişiyor sanıyordum!

……

Sekiz yaşındaki kızına bisiklete binmeyi öğretse keşke her baba, korkma dese, ileriye bak!

Korkmasa babalar kızlarının ileriye bakmalarından!

……

İzmirlilik bu kadar özel midir?

Hiç bilmezdim!

Hiç de söylenmemişti bana!

“Bak değerini bil! Yaşıtın kızlar neler çekiyorlar!”

İzmirli olmamdan dolayı ne başıma kakıldı sahip olduklarım, ne de pembe gözlükler takıldı!

……

İzmir’de kadın olmak…

Kordon’da dolaşmak, yalnız başına…

Laf atılmadan, peşine adamlar takılmadan…

Tut ki birisi bir şey ima etti, başını çevirip gitmen yeterlidir!

…….

İmbata savurur saçlarını İzmirli kadınlar, dekoltelerini de denize ve sevdiklerine açarlar, hiç umurlarında değildir, bilir misiniz, bir başkası üstüne mi alınır!

Üstüne alınanların problemidir, ne korkarlar ne yerinirler!

Bir bakış ile, bir duruş, en fazlası bir söz ile İzmirli erkekler halden zaten anlarlar!

Ne tecavüz, ne taciz!

……

İzmirli olmak bir ayrıcalıkmış, nereden bilebilirdim, her genç böyle yetişiyor zannetmiştim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekler bunlar işte İzmir'li olmak gerçekten bir ayrıcalık bu yaşıma kadar hep övündüm ölene kadar da övünücem İzmir'li olmaktan.

özlem eraktin 
 14.04.2011 1:05
 

dozunu kaçırırcasına açılıp saçılmak,allahın belli bir hedef için bahşettiği nimetleri,kendi egonu tatmin için kullanmak karşı cinsi tahrik etmek hoşmudur?allahın bu nimetleri YALNIZ EŞİNE karşı kullanmak,neslin devam etmesini sağlamak için ,kadın olarak üstüne düşen görevi yerine getirmen için bir vesiledir.bunu hor kullanmak yanlıştır.o zaman erkeklerinde üreme organlarını teşhir etmelerini istemelerinide hoş karşıla bakalım.

DOĞRUSU 
 11.09.2010 14:05
 

İZMİR VE İZMİRLİNİN BİR ÖZELLİĞİDE YAZARLARIN KENTLERİNİ ÇOK GÜZEL ANLATMALARIMIDIR NEDİR ? BİR İZMİRLİ OLARAK HER SATIRININ ALTINA İMZAMI KOYARIM BEN DE HALA ( 45 YAŞINDAYIM ) YEĞENİMLE , KUZENİMLE HER TÜRLÜ BAYAN AKRABAMLA KARŞILAŞTIĞIMDA SARMAŞ DOLAŞ OLURUM HİÇBİR ART NİYET GÜTMEDEN HEPSİ BANA KARDEŞTEN DE YAKINDIR. eŞİM DE ÖYLE ASLA YADIRGAMAM AKLIMA SAÇMA SAPAN ŞEYLER GELMEZ BİLE . SAYIN YILMAZ ÖZDİLİ SEVEREK OKURUM ÖZELLİKLE İZMİRİ ANLATIRKEN BUNA ŞİMDİ GÜLGÜN HANIMDA EKLENDİ NE MUTLU BİZE.

can özaras 
 11.09.2010 12:14
 

:)

shalimar 
 10.09.2010 22:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1311
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster