Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '18

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
59
 

İzmir'de Sazlı Sözlü Kitap Etkinliği

İzmir'de Sazlı Sözlü Kitap Etkinliği
 

bi arkadaşın başına gelmiş


"Satırlardan Yükselen Şarkılar" ismiyle düzenlenen etkinlik 12 Temmuz'da İzmir'de yeni Hayat Gelişim Merkezinde gerçekleştirildi. 99 kadın 99 hikaye'nin yer aldığı "Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş" kitabını derleyen Esra Aylin Akalın, Banu Özkan Tozluyurt , Mine Çakır'ın açılış konuşması ile başlayan etkinliğe 15 kitap yazarı ve okurları katıldı. 
 
Farklı çevrelerden doksan dokuz kadın bu kitapta, en kuytu köşedeki sırlarını gün ışığına çıkarıp Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş diyerek anlattı. Bu hikayelerin yani hatıraların hangi yazar tarafından kaleme alındığının bilinmemesi kitabın en ilginç tarafı. Çok yaralayıcı ve çarpıcı hikayelerden; taciz, aldatma gibi kadın kimliğine yapılmış saldırılar, cinsel kimliğini bulma itirafı, kendiyle hesaplaşmalar yer alıyor .
 
Etkinlikte kitaptan pasajlar okuyan yazarlardan sonra seslendirilen şarkılar geceye renk kattı.  Düşler Sokağı, Aşk Yeniden, Arkadaş, Kendime Yeni Bir Ben Lazım, Şaşkın, Özledim, Maskeli Balo, Masum Değiliz, Ayrılık, Mucize, Küçüğüm şarkılara İzmirli müzisyenler gitarları ile eşlik etti. Şarkıları ise,  Başak Tırnaklı, Nüket Ülke, Lal Uz, yasemin Çetin, Recai Erpostacı, Hacer Divitli, Sinem Tankoç, Zeliş Kurt seslendirdi. 
 
Gecenin sonunda, kadınların hayata kattığı değere vurgu yapılarak, çocuklarımızın hafızasında güzel bir iz bırakmanın, onlara söylediğimiz güzel ve anlamlı sözcüklerden geçebileceğini söyleyen yazarlar. Çocuklarımıza sıklıkla "Seni seviyorum, sen değerlisin, sana güveniyorum, sana inanıyorum " demenin ne kadar etkili olduğunu  üzerine basarak söylediler.
 
Kitap gelirinin yarısı Kansersiz Yaşam Derneği’nin yürüttüğü Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü ve İstanbul’un en büyük Devlet Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Servisi teknik donanım ve fiziksel şartlarını iyileştirme projesine aktarılacak. 
 
(Geceye dair fotoğraflar Mavianne'de)
https://mavianne.blogspot.com/
https://fatmacanbulaterdem.wordpress.com/
https://www.instagram.com/mavianne/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 304
Toplam yorum
: 173
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster