Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1347
 

İzmir'de yaşamak; Kayseri'de ölmek!

İzmir'de yaşamak; Kayseri'de ölmek!
 

Gündem, bentlerini yıkmış su gibi hepimizi sürükleyip götürüyor.

İsrail'in Gazze'de yaptığı "katliam" dı, Ergenekon'du, siyasetti, ekonomiydi..derken, kendi kişisel gerçeklerimizi unutuyoruz.

Dünya gerçekten küçüldü. Hepimiz bir avuç içi kadar olmuş şu fani dünyada, sıkış tepiş; ancak birbirimizden habersiz yaşıyoruz.

Hatta, çoğu zaman kendimizden bile habersiziz..

Oysa ben, haftanın bir günü yaşadığım şehri yazmak konusunda bir karar almıştım.."Yazmak hayatın suretini çıkarmak" değil miydi!...O halde yaşadığınız şehri yazarak zamana bir suretini bırakmanız, aldığınız havanın, içtiğiniz suyun bir bedeli olmalıydı.


Lafı yaşadığım şehre yani İzmir'e getirmek istiyorum.

İzmir hayat dolu bir şehirdir. Gecenin geç saatlerine kadar doludur; çarşılar, sokaklar..Oysa, Anadolu şehirlerinde güneşin çekilmesiyle hayat sona erer genellikle..

Örneğin Kayseri...Gündüzü alabildiğine canlı, ticari hayat oldukça gelişmiş bir Orta Anadolu başkentidir Kayseri..Ancak bu canlılık güneşin ışıkları parladığı sürece vardır.


İzmir'de hayat daha uzun süreli ve daha istekli yaşanır. İnsanların yüzlerinden "yaşama sevincini" okuyabilirsiniz bu şehirde...İstanbulda yaşayan dayım, İzmire, beni ziyarete geldiğin de bunu şöyle ifade etmişti: "İzmir'de insanların yüzünde tebessüm var oğul; İstanbul'da insanlar birbirine kurt gibi bakar" demişti.

Öyledir gerçekten de...


Rahmetli babam da kendi aldığı evime misafir olup bir kaç hafta kaldıktan sonra bana şöyle bir nasihatta bulunmuştu: "Burası güzel şehir oğlum, havası mülayim, evin de güzel, hayatında..Huzur içinde yaşa...Amma, ölümün Kayseride olsun..Burada seni kim tanır; cenazen Kayseri'de kaldırılsın ki, kardeşlerin akrabaların gelip ziyaret etsin!"

Eh..İnsanın nerde, ne zaman ve nasıl öleceğini ve hangi toprağa nasip olacağını ancak Yaratan bilir; amma bu da bir baba nasihatıdır ve mümkün olduğunca tutulmalıdır.

Ben bunu kısaca şöyle formüle ettim kendim için: "İzmir'de yaşamak; Kayseri'de ölmek!"

Yok, yok.. Allah izin verirse, daha ölmeye niyetim yok da gündemin sarmalından şöyle bir kurtulmak istedim sadece..

Cumanız hayırlı olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4204
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 782
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster