Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '10

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
1938
 

İzmir'den anlamlı bir ses: Kadın Yazarlar Derneği

İzmir'den anlamlı bir ses: Kadın Yazarlar Derneği
 

Kadın Yazarlar Derneği üyeleri geleceğe umutla bakıyorlar.


Kadını anarken, yazarken, konuşurken hep Nâzım’ın şiiri gelir usuma. Nâzım bu şiiri kurtuluş savaşının ağır koşullarını yorumlarken, Kuvay-i Milliye Destanında belleğimize kazır.

Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız

Oysa bilirim ki aklını doğru biçimde kullanan, bilinçli, aydınlık, çağdaş kadın, sahiplenme olgusuna baş kaldırıyor, karşı çıkıyor artık. Geleceğe yön vermeye çalışan, örgütlü yapılanmaya inanan, üretime katılan, çalışma, bilim, kültür, sanat, edebiyat alanında savaşım veren kadınlarımızı gördükçe umudumuz artıyor. Bu bağlamda kadınların örgütlülüğün bilincine vardıklarını, sivil toplum kuruluşları içinde dik duruşlarıyla dikkat çektiklerini, toplumun geri kalmış kesimlerinde aydınlatıcı, üretici işlevlerini sürdürdüklerini görüyor ya da duyuyoruz.

Bir örneğini de geçtiğimiz yıllarda İzmir’de Egeli Kadın Yazarlar Platformu yapılanmasını gördük. Ancak kadın yazarlar bununla da yetinmeyip 28 Ekim 2008’de Kadın yazarlar Derneği’ni kurdular İzmir’de. Edebiyat, sanat, kültür yaşamına katkı koyan, dergilerde öyküleri, şiirleri, yazılarıyla üretkenliklerini sürdüren kadın yazarlar, ”Dünyanın ve Ülkenin kültürel ve toplumsal her türlü sorununda kadınların konumunu, etkilenme durumlarını, sorunların kadınlara yansıma biçimlerini” izlemek, farkındalık yaratmak amacında olduklarını duyurdular.

16 kadın yazarla yola çıkarak “Kadın yazarların birleştikleri düşüncelerde dayanışmayı, bu dayanışmayı yaygınlaştırmayı” ilke edindiler. Ayrıca “duyguları, düşünceleri, kadınlık deneyimleri ve değerleriyle yaratılmış yeni bir dilin oluşmasına emek veren kadınların” buluşma noktası olarak da bu oluşumu hayata geçirdiler. Bir bakıma bu oluşumun kökeninde bir başkaldırıyı da görmek olası. Onlar da yadsımıyorlar bu gerçeği ve diyorlar ki: “Sadece kadın ve erkekliğin çetrefili konularına değil dünyada ve toplumlarda var olan adaletsizliğe, çarpıklıklara, yoksulluğa, bilgisizliğe, gericiliğe tüm içtenliğimiz ve inatçılığımızla başkaldırdık.”

Bugün 40’a yakın kadın yazarın üye olduğu Dernek, kurulduğu günden bu yana toplumun gereksindiği konularda çeşitli etkinlikler düzenliyor. Zaten kuruluş bildirgelerinde de “edebiyat, sanat, müzik, tiyatro gibi kültürel etkinlikler” yapacaklarını açıklamışlardı. “eğitim, sağlık ve bilimsel” alanlarda da halka yönelik eğitici izlenceler düzenlemeyi amaçladıklarını da duyurmuşlardı bildirgelerinde. Bunun örneklerini de açık oturum, panel, forum, seminer, söyleşi, tartışma… gibi etkinliklerle sergiliyorlar. Bugüne dek düzenledikleri bu etkinlik ve izlencelerden bir kaçının adını vermek istiyorum: Feminist Yaklaşımlarda Örgütlenme ve Kadın Bedeni; Kadına Şiddete Hayır; Yazmak, Örgütlenmek, Özgürleşmek; Edebiyatta Kuramlar ; Cumhuriyet Dönemi Romanında Kadın… Kadın Yazarlar Derneği 5 Mart’ta başladılar etkinliklere.ÇEKEV’le birlikte Sevim K. Dinç, Nevin Konuk, Nevzat Süer Sezgin’in katıldığı konuşma ve şiir izlencesi vardı İzmir Kültürpark’ta. 6- ve 10 Mart tarihleri arasında gene Kültürpark’ta TÜYAP kitap Fuarı binası yanında imza günlerine katıldılar kadın yazarlar. Ayrıca 7 Mart’ta İzmir Konak’ta düzenlene mitingde katıldılar. 8-9 Mart günlerinde ise Antalya Belediyesi’nin düzenlediği 8 Mart Dünya Emekjçi Kadınlar Günü etkinliğinde konuşmalar yaptılar.

Kadın Yazarlar Derneği'ne üye olmayı düşünen kadın yazarlar, şu mesajı iyi okumalılar: "Küresel vahşi kapitalist sistemin her çeşit şiddetine en çok muhatap olan kadınların, cinsel ve sınıfsal sömürü düzenini anlamalarından, evlerinden çıkıp militarizme, sendikasızlığa, güvencesiz çalışmaya, seks işçiliğine, her alandaki kapalı ve açık erkek tacizine, yoksulluğa, her çeşit savaşa karşı durmalarından şimdi daha çok korkuyorlar.” Evet Kadın Yazarlar Derneği’ni tanıdık, işlevlerini öğrendik. Bu Derneğe “kadından yana pozitif ayrımcılık yapmayı yaşam felsefesi edinmiş, dinle yönetilmeye, ırkçılığa, savaşlara ve her çeşit emek sömürüsüne karşı çıkan bir dünya görüşüne sahip olarak yazmayı hedeflemiş” Benden duyurması.

Bu yapılanmada üye olarak görev alan kadın yazarların adlarını da vermekistiyorum: Gülseren Engin, Sevim Korkmaz Dinç, Nevzat Süer Sezgin, Hüsnan Şeker, Derya Şaşman Kaylı, Meltem Ruscuklu, Buket Akkaya, Sinem Maral, Gönül Çatalcalı, Filiz Gülmez, Emel Denizaslanı, Seviye Merih, F.Elgiz Pamir, Zübeyde Seven Turan, Oya Uslu, Neslihan Yiğiter, Belma Özgün, Mine Ömer, İncila Çalışkan, Nalan Yılmaz, Zeliha Akçagüner, İclal Kankale, Esra Odman, Nevin Konuk, Yeşim Demir, Dursaliye Şahan, Hanife Türkseven, Sedef Kandemir, Azime Akbaş Yazıcı, Betül Tarıman.

Bugüne dek toplumsal sorunlara duyarlı ve üretken özellikleriyle dikkat çeken, sevilen, sayılan, çağdaş, aydınlanma yolunda emek veren üç kadını da onur üyesi olarak saptamışlar. Bunlardan birisi geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Türkân Saylan, şair ve yazar Sennur Sezer, çevirmen Gertrude Durusoy . Derneğin sözcülüğünü yazar ve yayıncı Sevim Korkmaz Dinç ve öykü yazarı Gönül Çatalcalı yapıyor.

Kadın Yazarlar Derneği’ne ait bilgiler edinmek, etkinliklerini öğrenmek, iletişim kurmak isteyenler için e-posta adresi: http://www.kadinyazarlardernegi.org.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmişteki olaylar nedeniyle, dernek konusunda biraz çekingenim. Ama güvendiğim bir blogdaşın tanıtması, farklı bakışa yol açtı. Tanımak gerek... Teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 09.03.2010 16:04
Cevap :
Derneğin oluşmasına katkı veren, destekleyen kadın yazarların büyük bölümünü tanıyorum. Gerçekten boş durmuyorlar; kitapları, yazıları, şiirleri, öyküleri, eylemleriyle güzel işler yapıyorlar. Onların çabalarına saygı duymamak, alkış tutmamak olanaksız. Umarım bu çabaları boşa gitmez, değerleri bilinir, daha çok kadın yazarımızın katılımıyla yurt çapında seslerini duyururlar. Paylaşımınız için teşekkür ederim.  09.03.2010 16:53
 

Değerli şair _yazar Oğuz Tümbaş her zaman kadın - erkek ayrımcılğının karşısında olmuş, erkek egemen toplumda ezilen kadınların ve kadın yazarların yanında olmuştur.Çok teşekkür ederiz.

Gülseren Engin 
 07.03.2010 20:03
Cevap :
Ben de teşekkür ederim Gülseren Hanım. Çabanızı, emeğinizi,ürettiğiniz yapıtlarınızı görmezden gelmek olası mı? Kuşkusuz gelecek zamanlar içinde verimli, donanımlı çalışmalarınızı izlemeye ve alkışlamaya devam edeceğiz. Tüm Derneğiniz üyesi kadın yazarlarımızın bu anlamlı günlerini yeniden kutluyor, saygılar ve sevgiler sunuyorum.  07.03.2010 23:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster