Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '09

 
Kategori
Doğa Sporları
Okunma Sayısı
6844
 

İzmir'den Kuşadasına.

İzmir'den Kuşadasına.
 

2. Gün. İzmir-Kuşadası


Güzel bir gün. Güneşli bir hava ve epey sıcak. İzmir Kemer altında ufak bir işim vardı ve onu hallettikten sonra 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun ikinci gününde stat verilecek yere gittim. İnanın öyle bir kalabalık vardı ki.

Çekim yapabilmek için o kalabalığın arasında pozisyon bulmaya çalıştım. Birkaç elbette poz aldım. Daha yarışın başlamasına birkaç dakika var. Bari yelerle meydan yaratılmaya çalışılmış. İçeriye girmek mümkün değil. Ama ilerde karşıya bir boşluktan faydalanarak karşıya geçtim. Değişik yerlerden fotoğraf aldıktan sonra uygun bir yerde siperlendim.

Saat.13.40 olmak üzere. Birkaç dakika kaldı yarışın başlamasına. Yolun tamamen açmasını ağlayacak güvenlik görevleri önde, yarış komitesi, hakemler, Televizyon yayınını gerçekleştirecek motosikletli araçlar ve bisikletliler. Konvoyun arkasında da takım araçları ile birlikte 3 adette ambulans sıralanmış startın verilmesini hazır vaziyette bekliyorlar.

Ve nihayetin de saat 13.40 ve stat veriliyor. Yolunuz açık olsun diyerek onları Kuşadası’na uğurladık.

Tabi bendenizde bir an önce eve gitmek için can atıyorum.

Televizyon yayını da saat 14.45 dolayında başlayacak.

Böyle bir yarışı en güzel şekilde hem de yakından televizyondan izlemek gerekir.

Bu yıl ki yarışları izlemeniz tavsiye ederim. TRT tarafından verilecek her gün 10 adet bisiklet hediye TRT tarafından. Verecekleri 3 adet şifreler her gün için etabın belirli saatlerinde ekranlarda olacak ve o şifreleri takip edenler verilecek son şifreden sonra belirtilen telefonlardan ve e-mail adresinden gelecek isimler arasında yapılacak çekiliş sonucunda 10 bisiklet sahibini bulacak..

Yarışta neler mi oldu.?

<ımg height="447" src="http://www.presidentialtourofturkey.com/source/stageVisuals/stgMap/jpg/B/stg2MapB.jpg" width="447">

Yarışın haritası. İzmir'den çıkılarak Narlıdere, Güzelbaçe oradan Seferhisar kavşağından dönülüp Bademler köyü,Seferihisar, Ürkmez, Gümüldür ve sahilden devam ederek Selçuğa giriş yapılacak ve geriye dönülüp Kuşadasına geldiler.

İzmir - Kuşadası Etabını İspanyol Galicia takımından David Dapena Garcia kazandı...

Genel Klasman Sarı Mayo Sahibi Navigare takımından İtalyan Mauro Finetto oldu.

45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 132,5 km’lik İzmir – Kuşadası etabını Galicia takımından geçen yılın şampiyonu David Dapena Garcia kazandı. Büyük çekişmeye sahne olan etabı Garcia 3. 24. 12’lik derecesiyle 1.ci bitirirken. Diğer grup 3 saniye farkla toplu finiş yaptı. İlk 10nun içinde Türk bisikletçisi bulunmazken etabın 2.liğini Andre Schultze aldı. 3.lüğü de Sebastian Siedler elde etti.
Genel Klasman Sarı Mayo’nun sahibi İtalyan Navigare takımından İtayan Mauro Finetto oldu.

Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına büyük destek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İzmir – Kuşadası arasındaki 132,5 km’lik 2. etabı 13. Nisan Pazartesi günü İzmir Saat kulesi’nden start aldı. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, GSGM İl Müdürü Sabri Sadıklar ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu 23 ülkeden 147 bisikletçiye start verdi.
8 kişiden oluşan Türk Milli Takımı’ndan aralarında İsmail Aksoy’un da bulunduğu 4 kişi bugünkü etapda start alamadı.

İzmir – Kuşadası arasındaki 132,5 km’lik etapda sporcular Genel Klasman ( Sarı Mayo), Etap, Sprint( yeşil mayo) ,Türkiye güzellikleri( mavi mayo) kategorilerinde derece için kıyasıya mücadele etti. İzmir – Kuşadası arasında iki sprint etabı 97,4. ve 54. km’lerde geçildi. Türkiye Güzellikleri etabı ise finise 18,8 km kala Efes Antik şehri etrafında belirlendi.

Türkiye Güzellikleri Sprint Etabı Turkuaz Mayonun sahibi İngiliz Barloworld takımından Diego Caccia oldu.
Sprint Kategorisinin sahibi; (yeşil Mayo) CSF Group Navigare Takımından Mauro Finetto.

Dereceye girenlere ödüllerini Kuşadası Kaymakamı Mustafa Eser, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altıngül, Aydın GSGM İl Müdürü Cevat Ercan takdim etti.

İzmir - Kuşadası Etabını kazanan İspanyol Galicia takımından David Dapena Garcia “ Geçen yıl bu tura katıldığım için, bu etabı biliyordum. Zorlayıcı bir etaptı. Parkurun hangi kısmında atağı geçilebileceğini biliyordum. Yapabileceğime inanıyordum olası karşı atakları görmek için atağa kalktım. Bu sene kendimi daha iyi hissediyorum tur boyunca gerçekten çok eğleniyorum. Dün son atakta bisikletim bozuldu yoksa dün de kazanabilirdim... Türkiye turunu kazanmak istiyorum diyerek duygularını paylaştı.

Uluslararası Bisiklet Birliği ( UCI) takviminde yer alan, yarışma kategorisi 2.1’e yükseltilen dünyanın en önemli yarışlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ilk kez Eurosport’dan canlı yayınlanıyor.
TRT1’in de canlı ayınladığı Bisiklet Turu Fransa Bisiklet Turu’nu aratmayacak derecedeki organizasyonuyla Uluslararası otoriteler ve medya mensupları tarafından takdir gördü.


Yarıştan Notlar:
55 km kala 6sporcu 55-64-71-82-105-113 3dak 26 saniye kadar arka grupla fark açtı. 38 km kala 2.20 36. km’de de 2 dakikaya düştü. Bunda en büyük etken finişe doğru artan sert rüzgarın etkisi büyüktü. Arkadaki toplu grup olağanüstü bir performansla her geçen kmde farkı indirmeye başladı. Finişe 22 km kala ana grupla ikinci grup arasındaki fark artık 1 dakikaydı bu kmden sonra hızla birdakikanın altına inmeye başladı. 16 km kala 6li gruptan da kopmalar oldu. İlk 3 sporcu yüksek performans göstererek finişe doğru arayı açmayı başladılar. Diego Cacia, Gjek ve Bitti şeklindeydi. Artık grup önde kaçan bir 3’lü onu kovalayan bir 2’li ve ana grup şeklindeydi. Son fark da 36 saniye’yi gösteriyordu.

Fark iyice erirken ve 8 km kala 8 saniye gibi bir biçimde şekillenirken, öndeki 3’lüden Gjiek bir atak gösterdi ve arkasındaki 2liyle 10 saniye açtı. Son düzlükte sporcular 80-90 km hıza ulaştılar. 7 km kala artık ne fark kalmıştı ne de grup Gjek yakalandığı anda grup artık tek parçaydı . Finişe 7 km kala toplu bir finiş için büyük mücadele yeniden başladı.

Finişe 2 km kala geçen yilın şampiyonu İspanyol David Dapena Garcia müthiş bir sprintle gruptan koptu. Ve her saniye yükselen performanısyla finişe doğru pedal başmaya başladı. David Garcia 3.24.12 ile İzmir – Kuşadası etabını 1. bitirdi. 2. ve 3. tekerlek farkıyla sıralandı.

<ımg src="http://www.presidentialtourofturkey.com/source/newsVisuals/stg2WinnerB.jpg">

Kazanan Garcia Dapena!!

Finiş çizgisini grubun 3 saniye önünde geçti.

Mauro Finetto yarışın lideri olarak sarı mayoyu taşımaya devam ediyor.

2. André Schulze (PSK Whirlpool)

<ı>Sıra

<ı>No

<ı>Adı ve Sayadı Takımı ve Ülkesi

<ı>Bounus

<ı>Derecesi

1<ı>

1<ı>

GARCIA DAPENA David XGZ ESP<ı>

<ı>B:10"

3 sa 24dk 11sn

2<ı>

91<ı>

SCHULZE Andre PSK GER<ı>

<ı>B:06"

03”<ı>

3<ı>

85<ı>

SIEDLER Sébastian VBG GER<ı>

<ı>B:04"

03”

4<ı>

116<ı>

HUNTER Robert BAR RSA<ı>

<ı>

03”

5<ı>

117<ı>

IMPEY Daryl BAR RSA<ı>

<ı>

03“

6<ı>

33<ı>

HULSMAN Kevin QST BEL<ı>

<ı>

03”

7<ı>

24<ı>

LOOSLI David LAM SUI<ı>

<ı>

03”

8<ı>

132<ı>

DONATI Alessandro ASA ITA<ı>

<ı>

03”

9<ı>

135<ı>

MILAN JIMENEZ Diego ASA ESP<ı>

<ı>

03”

10<ı>

62<ı>

FÖRSTER Robert MRM GER<ı>

<ı>

03”

Mesafe: 132,5 km
Zaman:3 saat 24 dakika 11 saniye
Ortalama: 38,936 km/sa

S

No

Adı ve Soyadı

Derecesi

1

124

FINETTO Mauro CSF ITA

6 sa59dk 18 sn

2

126

RICHEZE Mauro Abel CSF ARG

06"

3

1

GARCIA DAPENA David XGZ ESP

08"

4

134

MARZOLI Ruggero ASA ITA

08”

5

132

DONATI Alessandro ASA ITA

08”

6

24

LOOSLI David LAM SUI

08"

7

135

MILAN JIMENEZ Diego ASA ESP

08"

8

18

BENITEZ ROMAN Alberto FUJ ESP

08"

9

101

BENITEZ POMARES Javier MCO ESP

08"

10

43

JACOBS Pieter SIL BEL

08"

Mesafe: 274,5 km
Zaman: 6 saat 59 dakika 18 saniye
Ortalama: 39,264 km/saat

Yarın Kuşadası- Bodrum edabında görüşmek üzere.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3128
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster