Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
5194
 

İzmir'e kazandırılan bir şaheser.

İzmir'e kazandırılan bir şaheser.
 

İlk kez ve İzmir'de uygulanan bir projeyi öğrenmem çok mutlu etti beni.
Yoktan var edilen ülkemizin mimarı'nın farklı bir görüntüsü yansıyacaktı İzmir halkının ve ziyaretçilerinin gözlerine.
Bizleri milli mücadeleye götüren ve bugünler gelmemizde büyük emeği olan Atatürk'ün.
Adının yaşantımızın her alanında anılmasının yanı sıra, heykellerinin olması da gurur duyulacak bir olaydır.
Kimi çevrelerce yapılan açıklamalardaki gibi hiç kimse putperest falan da değildir.
Bu sanat eserleri, sadece kahramanlarımızı hatırlamamızı ve gururlanmamızı sağlar.
Ne mutlu ki heykelini gururla dikeceğimiz ve karşısında gururla ve saygıyla eğileceğimiz bir çok kahramanlarımız ve atalarımız vardır.

Yapımı tamamlanmakta olan bu eserin bir bölümünün Buca ve diğer bölümünün Konak ilçesi sınırları içinde kalması ilginç bir ayrıntıydı doğrusu!

Netice de her iki Belediye başkanı tarafından yapılan yazışmalar sonucunda, sorunlar çözülmüş ve bu eser güzel İzmir’imize kazandırılmış durumda.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefinin yapılması için her türlü katkıyı vermeye hazırız şeklinde açıklamalar yapılmış.

CHP ve AKP' li Belediye Başkanları örnek bir davranış sergilemişler doğrusu.

Sözkonusu olan Mustafa Kemal Atatürk olunca bu kararın alınması çok normaldir elbette.

Buca Belediyesi tarafından yaptırılan 40 metre yüksekliğindeki Atatürk rölyefi bu ay sonunda tamamlanacakmış.

Proje çalışmaları 1 yıl süren, 25 kişilik teknik kadronun çalıştığı heykelin maliyeti 3 milyon 200 bin TL olarak açıklanıyor.

Toplam 50 ton çelik hasır, 500 metre küp püskürtme beton ve 300 tondan fazla çelik konstrüksiyon kullanılan bu eser, Çaldıran Mahallesi taş ocakları mevkiinde kaya zemini üzerine işlenerek yapılmış.

Tepenin Yeşildere Çevreyolu'na bakan ön yüzüne püskürtme beton tekniği ile yapılan rölyef'in 3 boyutlu olması da önemli bir ayrıntı.

Atatürk Heykeli Projesi'nin teknik danışmanlığını Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Jeoloji, Jeofizik ve İnşaat Bölümü öğretim üyelerinin yapıyor olması da ayrıca bir gurur kaynağımız olmakta..

Bu görkemli anıtların tüm İllerimizde inşa edilmesi dileklerimle...Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ükemin aydınlık yüzü İzmir e bu yakışır.Dünyada ilk kurtuluş savaşını veren savaştıgı ülkelerce de saygı gören başka bir lider ve millet varmıdır.Şöyle bir belleğinizi yoklayın.Kıymetini bilmeyenler heykel ve mask tan korkanlar yaklaşın eliniz uzatın o sizi asla rahatsız etmez.O tapılan değil ışık sacan ve elle yapılandır.Şunu söylemekte yarar var genelde tv lerde kendilerini tarihci sayan soytarılar işi paparazi proğramlarına kadar indirdiler.Yüzsüzler ve soytarılar ATATÜRKe siz olumsuzluklar yüklesenizde Millet ve dünya onu tanıyor ve çağın en büyük komutan ve devlet adamı olduğunu tarihe not olarak düşüyor.Önünü göremeyen laf ebeleri siz kendiniz bakın kurtuluş savaşı olmasa ülke kaç parcaya bölünürdü.Şimdide o uğraş içinde olanlar GAFLET DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDESİNİZ.Gecmişini inkar edenler gelecegi yaşayamazlar.Bırakın ATAM,SİLAH ARKADAŞLARI VE VATAN UĞRUNA ŞEHİT OLANLAR RAHAT UYUSUN.Sevgili atama Millet ve vatan sana minnertardır.Heykel ve Masklar sadece seni hatırlatır.

ömer yildirimcan 
 03.10.2009 10:50
 

Bittikten sonra resimleriyle birlikte tanıtmayı düşünüyordum bu güzel sanat abidesini ama siz bitmesini beklememişsiniz :)) Uzun yıllardır kalıcı güzel eserler yapılmayan yurdumuza ve İzmir'imize armağan olsun.Gerçekten çok gurur verici bir eser.Kadifekale'ye doğru bakıyor Atatürk... Yeşildere yolunda çok kaza olur.Herhalde heykel bitince hayretle bakanlar yüzünden daha çok kaza olur artık :))) Tam İzmir'e yakışan bir sanat eseri oldu.Emeği geçenleri kutluyorum.Akpartili olsada Cemil Şeboy'u takdir ediyorum.İzmir' e hayırlı olsun.Elleriniz dert görmesin.saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 18.01.2009 9:04
Cevap :
Aman Allah göstermesin Murat bey, Ata'mıza bakacağız derken kaza falan olmasın! Ne yapayım abicim, İzmir'liler mağaza vitrinlerine bakmakla ve vapurlarda martılara simit atmakla meşgulken ben taaa Ankara'lardan İzmir'in en tepelerini bile görebiliyorum, iş bana düştü yani:-) Anıt bittiğinde ayrı bir blog yazmakta size nasip olur inşAllah:-) Bizlerde keyifle okuruz..Saygılar selamlar..  18.01.2009 12:34
 

BENCE COKGUZEL BiR KONUYU GUNDEME GETiRMiSSiNiZ... TEBRiKLER...! ANADOLUYU BiR GEMi...BU GEMiNiN ON UCU OLAN BURUNU "iZMiR" VE BUNUN ELBETDE CAPASI ve HALATLARIDA ONDERiMiZ BUYUK iNSAN " Mustafa Kemal ATATURK" VE SiLAH ARKADASLARI idi... BU YAPILANLAR SiZiN DEDEiGiNiZ GiBi ASLINDA BUTUN ViLAYET MERKEZLERiMiZDE YAPILMALIDIR DiYE DUSUNURUM BENDENiZ DOGRUSU...! SEVGiLER ve SELAMLAR.... NECiP KONi - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 15.01.2009 20:17
Cevap :
Güzel düşünceleriniz ve konuya kattığınız değer için teşekkürler Necip abi. Umarım bu bir başlangıç olur ve Başkent'imizin uygun bir tepesinde de yükselir. Saygılarımla..  15.01.2009 21:54
 

Geçen hafta geçtim önünden, daha tamamlanmamış; ama gerçekten çok görkemli bir modern heykelcilik örneği. Tüm yaratıcılarını ve çalışanlarını kutluyorum. Bu anlamlı blog için de size teşekkür ediyorum efendim. Saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 15.01.2009 20:05
Cevap :
İlginiz için asıl ben teşekkür ederim efendim. Mutlu son için az bir zaman kalmış galiba bir ay sonra biteceği söyleniyor . Esas müjdeli haberi ve son görüntülerini sizlerden öğreneceğiz:-)Saygılar selamlar..  15.01.2009 21:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1581
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster