Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

09 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5454
 

İzmir Foça'da hain PKK saldırısı

İzmir Foça'da hain PKK saldırısı
 

Son günlerde iyice “gemi azıya alan” ve haince saldırılarını sürdüren PKK bu kez de Türkiye’nin en batı ucu İzmir Foça’da yoldan geçen askeri bir araca saldırarak bir askerimizi şehit etmiş, on bir askerimizi de yaralamıştır.

Öncelikle şehidimize Allahtan rahmet diliyor, yaralılarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşması en büyük temennimiz.

Günlerdir PKK’nın özellikle son Suriye olaylarıyla ilgili çok büyük cesaret bulması sonrası bir taktik gereği bütün gücünü Türkiye’ye, özellikle de güneydoğu üzerine yoğunlaştırması asla bir tesadüf değildir.

Suriye’ye ABD ve Avrupa istiyor diye demokrasi götürmek ve mevcut Esat Rejimini yıkmak için “el altından”  başka bir ülkenin “beslemelerine” her türlü yardımı yapan Türk Hükümetidir.          

Kuzey Suriye’yi gözden çıkaran Esat buraları PKK’nın Suriye Kolu olan PYAK’a devretmiş, PYAK’da bu bölgeleri elinde tutabilmek için bizzat Barzani’den destek istemiş ve Barzani’de bu desteği Türk Hükümetinin karşı gelmesine, Dış İşleri Bakanını Barzani’nin ayaklarına gitmesine rağmen bu desteği vermiştir.

Diğer taraftan dün PKK ile mücadele eden İran, Türkiye’nin İran’a karşı “hasmane” tutumları nedeniyle (Malatya Kürecik’e Füze sisteminin konuşlandırılması Vb.) PKK’ya yeni kamp alanları açması ve güçlenmesine olanak sağlayarak bu gücün Türkiye’ye karşı bir silah olarak kullanılması.

Son siyasi ve askeri gelişmeler göstermiştir ki;

Kuzey Irak’ta ki Barzani Yönetenimdeki Kürt Devleti arık kendi merkezi hükümetini de tanımamakta, Kuzey Irak’ta istediği gibi oynamaktadır. İşin acı tarafı Barzani Büyük Kürdistan Projesine inanan ve bu uğurda mücadele veren dört parçalı Kürdistan’ın liderliğine oynayan bir lider konumundadır.

Kuzey Irakta Türk hükümetinin bastırma ve Barzaniye “yalvar yakarışına” rağmen PKK kollanmakta ve Türkiye’ye “tehdit olmaya” devam etmektedir.

Suriye’de yaşanan kargaşadan en karlı çıkan yine PKK’nın bir kolu olan PYAK olmuştur. Beşşsar Esat’ında alenen desteklediği ve Kuzey Suriye’yi teslim ettiği bu gruba Barzani derhal askeri destek vermiş ve Türkiye’nin karşısına İkinci bir cephe açmıştır.

Tüm bu gelişmelere bakıldığında Kürt ve PKK terör unsurları

a) Kuzey Irakta artık bağımsız bir devlet olmak yolunda son aşamaya gelmiştir. Bu bölgedeki PKK kampları ve Kandil Barzani’nin himayesinde Türkiye’ye hain saldırılarını devam ettirmektedir.

b)Suriye’nin Kuzeyi de artık PKK ve  Peşmergenin eline teslim edilmiş, Türkiye’den intikam almak isteyen Beşşar Esat Kuzey Suriye’yi PYAK’a teslim ederken elinde  o bölgede bulunan ağır silahları da teslim etmiştir.

Kuzey Suriye’ye de yerleşen PKK artık bu bölgeden de Türkiye’ye saldırılarına devam edecektir.

c) İran Türkiye’ye kızgınlığının işareti olarak PKK kartını kullanmaya karar vermiş ve sınırımıza yakın bölgelerde PKK kamplarının açılmasına izin ve destek vererek,böylece PKK’ya “üçüncü bir pencerede” buradan açılmıştır.

Türkiye’nin yanlış dış politikaları, komşularıyla büyük sorun yaşamış, Türk hükümeti tarafından dış politikada atılan her yanlış adım sonrası PKK daha da güçlendirilmiş, moral kazandırılmış ve saldırgan hale getirilmiştir.Her dönem olduğu gibi Mayıs ve haziranda Türkiye’ye giren PKK unsurları Temmuz ve ağustos aylarını “eylem dönemi” olarak geçirir eylül ve ekim ayında ise kışı geçirmek üzere inlerine giderler.
Bu stratejiye bakıldığında PKK en yoğun saldırılarını bu ayda yapmakta bir tarafta Hakkâri Şemdinli’de 17 gündür “kurtarılmış bölge” yaratmak için güvenlik güçlerimizle çatışmakta, diğer tarafta terörün en az görüldüğü, Türkiye’nin en sakin ve demokrat şehri İzmir Foça’da askeri araca saldırı düzenleme cesaretini artık bu PKK çok rahat bulmaktadır.

PKK’nın İzmir Foça’yı hedef almasının altında ise yine askeri strateji yatmaktadır.
Foça’da Foça Deniz Üs Komutanlığı bulunmakta, ayrıca Güneydoğudaki PKK ile mücadelede yer alan subay, ast subay ve uzman er ve erbaşların yetiştirildiği Jandarma Özel Harekât Tugayı da buradadır. Bu birlikten yetişen asker güney doğuda görev almaktadır.

Özellikle bu birliğin içersinde yer alan “Efeler” adıyla anılan “JÖH” da burada bulunmaktadır. PKK Foça’ya bu saldırıyı düzenlemekle artık ne kadar çok cesaretlendiğini, ne kadar çok güçlü olduğunu göstermeye çalışmakta, “gerekirse Türkiye’nin her yerinde eylem yapabileceğini” anlatmaya çalışmaktadır.
İzmir Foça’daki son olay bize bir gerçeği daha ortaya koymuştur.

Yaralılar için “kan anonsu “yapılması anında binlerce İzmirliyi sokağa dökmüştür. Askerlerimize kan verebilmek için bir saat içersinde on beş bin İzmirli hastane önüne kan kuyruğuna girmiştir. Hastanelere kan vermek için yola çıkan vatandaşlarımızı taksicilerimiz hiçbir ücret almadan taşımışlar ve PKK’ya karşı binlerce “sarı öfke” oluşmuştur.

Geçmişte birilerinin “gavur İzmir” dedikleri İzmir “milli meselelerde” ne kadar hassas olduğunu bir kez daha dosta düşmana göstermiştir.

Osman Özeker Sonsuzluk 09.08.2012

Yalçin Gürbüz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3052
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster