Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '13

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
385
 

İzmir'in başka şehirlerden görünüşü

İzmir'in başka şehirlerden görünüşü
 

Cengiz Ülkü Objektifinden Pasaport


Başka Yerden İzmir
 
Bana mı denk geliyor bilmiyorum, Çeşitli nedenlerle İstanbul’a, Ankara’ya ya da farklı bir şehre gittiğimde bolca taksi kullanmak zorunda kalıyorum. Tabii taksici sohbet etmek istiyor. Doğal olarak ilk sorusu nereden geliyorsunuz? Veya Nerelisiniz? Oluyor
 
İzmir cevabı verdiğimde %95 inin gözleri parlıyor. Sanki Paris, New York demişim gibi bir tepki veriyor.
 
“Yaaa… ben askerliğimi orada yaptım, hiç unutamıyorum, çok güzel bir şehir”, “Ben bir kere gelmiştim bir yakınım var orada”,  “Hiç gidemedim, en çok gitmek istediğim şehir”, “Bizim damat Buca’lı, çok güzel bir yer”, “Ah o Kordon var ya... çok gezdim orada, çok anılarım var”
…………….
 
Nedenini düşündüğümde birçok neden var… Ama ondan önce İzmir tarafında genellikle siyasi bakış açısıyla değerlendiren ve İzmir açısından muhalif kesimin yorumlarına baktığımızda, İzmir’de bir arpa boyu ilerleme yok, hiç yeni organize sanayiler açılmıyor, fabrikalar yapılmıyor, iş alanı çok kısıtlı, İstanbul’a, Bursa’ya, Kocaeli’ne bakın orada dev tesisler var burada yok… gibi bir çok olumsuzluk diye niteledikleri örnekler sıralıyorlar.
 
İşte tam da sorunun cevabı burada… Bu sebeple İzmir o bahsedilen şehirlere göre daha az göç alıyor, yerleşim alanları ve büyük siteler o şehirlere gore daha az yapılıyor, dolayısıyla, kültürel değişiklik de çok fazla olmuyor. Kendine has yaşam tarzını koruyor.
 
İzmir’de kimse komşusunun dini, mezhebi, kimliği ile ilgilenmiyor… Herkes birbirine insan gözüyle bakıyor. Ruhuna işlemiş demokrasi ve hoşgörü, yaşam biçimi olmuş. O sebeple seçim sonuçlarına baktığınızda iktidar partisi iktidarda olmayabiliyor. Cuma günü camiler dolar taşar, cuma akşamı da kordonda ki kafe ve barlar dolar taşar. İkisini ayrı yerlere koymayı da bilir.
 
Yaşam tarzı da çok eleştiriliyor. İzmir’li Cuma günü öğleyin çıkar yazlıklara gider, pazartesi sabahı gelir… Bana gore bütün bu olumsuz denen nitelemeler güzelleştiriyor İzmir’i… İzmir’linin yaşam kalitesine sahip olmak için İstanbul’da en az 5 kat daha fazla gelire sahip olmanız gerekiyor. Bu dar gelirli içinde böyle, zengini için de böyle.
 
Coğrafi konum avantajlarını da eklerseniz Taksicinin ne kadar haklı iç çektiğini anlamak çok daha kolay oluyor. Pergelin iğnesini koyun İzmir haritasının merkezine,  kalemli ucunuda  kuşbakışı  uzaklığını bildiğiniz 100 km lik bir mesafeden başlayarak yuvarlak çizin… Bu yuvarlağın içinde Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil noktalarını, tarihi noktalarını bulacaksınız. Nereleri derseniz bir çırpıda sayabileceğim onlarca bildiğiniz yerler. Batı tarafında Çeşme, Alaçatı, Karaburun, Urla…. Aynı yoldan sola saptığınızda, Seferihisar, Sığacık, Özdere… Aydın Otobanına girerseniz, güneye doğru, Kuşadası, Selçuk, Efes, biraz Güney doğuya yönel Tire Kaplandağı, Bayındır, Ödemiş, Bozdağ Gölcük, Doğusunda Turgutlu, Salihli, Çamur bayoları, Kurşunlu kaplıcaları, Bozdağ Kayak Merkezi, Kuzey doğudan giden İstanbul yolunda Manisa Spil Dağı, Akhisar Köftecileri, Kuzey yolunda, Eski Foça, Yeni Foça, Aliağa Çandarlı, Dikili, Bergama, hatta Ayvalık… Bu yazdığım yerlere İzmirli, Pazar günü öğleye doğru yaptığı kahvaltıdan sonra, çıkar ailece, yemeğini yer, akşam evinde olur. Kaç şehir vardır bu özelliklere sahip… Hepsine, bir, birbuçuk saatte ulaşabiliyorsun 
 
Sonuç olarak İzmirli için en önemli unsur “Mutluluktur”.  bir arpa boyu ilerlememekten! mutlu… Büyük fabrikaların olmamasından mutlu… Gerisi ayrıntı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aydınlı olup da ömrünün yarıdan fazlasını İzmir'de yaşayan biri olarak İzmir, bundan daha güzel anlatılamazdı. Sevgilerimle selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 27.02.2013 20:09
 

:) İzmir'de de yaşadım ama beş senenin sonunda İstanbul'a geri döndüm... İzmir için çok şey söylenebilir ama özellikle final cümlen herşeyi anlatmış... :) sevgiler Sayın Yazarım.

Esma KAHRAMAN 
 26.02.2013 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1047
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster