Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
4973
 

İzmir'in havasına suyuna kızına güven olmaz

İzmir'in havasına suyuna kızına güven olmaz
 

Körfez temizlenmeden önceydi mesai arkadaşlarımla üç dört günlük bir görevden dönüyorduk, Şaraphane'den geçerken, körfezin kokusunu içime çekip, özlemle; ''gözünü sevdiğim İzmir'im kokuna kurban olayım'' dedim. Arkadaşlarım anlamaz gözlerle baktılar. Ben de anlamalarını beklemiyordum zaten, hiç biri İzmir'in yerlisi değildi.

Pek çok arkadaşım ilk geldiğinde, günlerce memleketinin havasını, suyunu, etini, yağını dilinden düşürmezken İzmir'e alıştıkça geri dönüş lafını ağzına almaz olmuştur. Heleki bu arkadaş doğudan gelmişse, İzmir'in ilk kışı onu mest eder. Bize göre kış çoktan gelmiştir ama o hala paltosunu - mantosunu giyeceği günleri beklemektedir. Kış bittiğinde ise ne kadar az yakıt tükettiğini keyifle anlatır. İklimi gibi ılımandır İzmir'in insanı. Yüreği sıcacık, sarar sarmalar geleni, içine alır.

Tayinle İzmir'e gelen memurların hemen hepsi emekliliğinde bir ev alıp İzmir'de oturmayı tercih ederler. Memleketine geri döneni neredeyse yok gibidir. Bizden kuzu etli, ekşili terbiyeli arap saçı yemeğini, radikayı, hardalı, turp otunu haşlayıp üzerine zeytinyağı limon gezdirip salata olarak yemeği, fava yapmayı, enginar yaprağını dişlerinin arasında sıyırmayı, üzerine de su içmeyi, pilavı, makarnayı zeytinyağıyla pişirmeyi öğrenirler.

Biz de çok tutucu değilizdir yemek konusunda, çiğ köfte de yeriz, acılı Adana da. Zeytinyağlı yemeklerimizden ve mezelerimizden vazgeçmeyiz asla.

Bir densiz laf vardır bazı kişilerin dilinde. Canımı sıkar, söyleyen kişilerle pek çok kez tartışmama neden olmuştur.

İZMİR'İN HAVASINA, SUYUNA, KIZINA GÜVEN OLMAZ!

Ben çekememezlik olarak algılıyorum. Evet gerçekten İzmir'li kız güzeldir. Allah vergisi mi, annelerin hamileliklerinde yedikleri taze sebze ve meyveler mi yoksa Giritli, Arnavut, Çerkez, Makedon mozayiğin melezlemesimidir bu güzelliğin nedeni bilinmez.

Eee kız güzel olunca kendine güveni de tamdır. Gelemez öyle hot zota. Döner arkasını gidiverir. Maçonun hevesini kursağında bırakır. Arkasından atıp tutmak kalır adama.

Seven sevdiğine kavuşsun isteriz. Aileler çok aykırı bir durum yoksa saygı gösterirler sevgiye. Çekip vurmazlar kızlarını sevdalandı diye.

Başlık parası bilmeyiz. Eşittir bizde çeyiz çimen. Damat tarafı kadar kız tarafı da masraf eder düğünde dernekte. Kız eksikli bırakılmaz erkek önünde. Güle güle geçinsinler isteriz kızımız oğlumuz. Geçinemezlerse töre deyip kızımızı öldürmeyiz. Baba evinden gelinlikle, koca evinden kefenle çıkılır safsatası bizden çok ıraktır. Sahip çıkarız kızımıza ortalarda bırakmayız.

Sofradaki yeri oğlumuzdan sonra gelmez. Söz hakkı vardır. Özgüveni tamdır. Karşısındaki erkeğin önünde uzaylı görmüş gibi yamulmaz. Uygardır, özgürdür. Bu özgürlük bazı sığ görüşlülerin anladığı anlamda herşeye müsait olmak demek değildir. Beyninde özgürdür İzmir'in kızı. Ruhunun aydınlığıdır yüzüne yansıyan.

Bilinçlidir. Boyacı küpüne dalarak güzel olunamayacağını annesinden öğrenir. Makyajı dozunda yapar, ön plana çıkaracağı güzelliğini bilir. Gözleri güzelse gözlerine ağırlık verir makyajda, dudaklarıysa dudaklara. Hafif belli belirsiz sevimsizleşmeden. Giyimi kuşamı, takısı hepsi birleştiğinde ortaya İzmirli kız çıkar.

Ne demiş şair Külebi,

''İzmir'in denizi kız

Kızı deniz

Sokakları hem kız hem deniz kokar.''

Güzeldir İzmir'in kızı.

Özü sözü birdir,

Avucunda yakamozla doğar,

Saçlarında meltem...


Narçiçeği


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep derim insanın davranışlarını belirleyen iklimdir; sıcaktır İzmir insanı da sıcak. Sere serpe gezer, ne yapsın hava sıcak. Hele koca popolu kadınları taytları giymez mi umursamadan; nasıl da hoşuma gider!.. Ne yapsın o sıcakta, o yaşta "pişik" olur insan. Daha bugün konuştuk arkadaşla, sıcak zeytinyağlı kuru fasulye yerken. Nasıl da güzel pişirmişim; ben bile sevdim ki pek kurufasulye sevmem:) Bütün sebzeleri bol domatesli zeytinyağlı yapar ve sıcak sıcak yeriz birrr, hemen tüm yeşil şeyleri haşlar yağ (zeytinyağ tabi) , limon koyup yeriz ikiiiii. Oh, afiyetimiz olsun. Sevgiler Körfez mavileriyle.

derinmavi.. 
 10.04.2008 16:41
Cevap :
Koca popolu da olsa 90-60-90'da olsa kızlarımız güzeldir. Yakıştırıyorsa tayt ta giyer mini de. Sevgilerimle...  10.04.2008 18:21
 

İzmir'le ilgili olan yazıları genelde kaçırmam ama bu yazıyı nasıl olduda kaçırmışım şaşırdım.Geçte olsa okudum güzel yazınızı.Bende sıkı bir İzmir'li sayılırım,İzmir'le ilgili benimde yazılarım var,arzu ederseniz şöyle bir gözden geçirin.Çok hoş çok güzel bir yazı olmuş.İzmir'in kızları güzellikleriyle ün yapmış fakat daha o kadar çok güzellik varki görülmesi gereken,onuda gelip ziyaret edenler görebilirler.Kutluyorum,sevgiler,saygılar gönderiyorum.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 16.02.2008 23:54
Cevap :
Beğeninize sevindim. Expo ile ilgili yazınızı okumuştum, yorum yazmaya o an fırsatım olmamıştı, o nedenle sizi hemen hatırladım. Diğer yazılarınızı da okuyacağım. Teşekkürler. Sevgilerimle...  17.02.2008 10:47
 

Bağlarından bal;ovalarından yağ akarsa tabi öyle olur...Bal gibi kızlar...Lepiska saçlar...Mercan dişler...balık gibi yeşil gözler...selvi boylar...ince beller...Ben güzelden anlarım...Onun için İzmir'den ayrılamıyoruuuummm...Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 25.12.2007 14:40
Cevap :
Teşekkürler, övgüde fazla ileri gitmemişim değil mi öğretmenim? Gerçekleri yazdım sadece, saygılarımla...  25.12.2007 20:26
 

Güzeldir ..çünkü egenin kızları çoğu göçmendir ve genellikle üsküp taraflarıdır,allah özene bezene yaratmıştır..tanırmısınız bilmem BALKAN ailesini bayağı eskidirler,..Allah kızımıza ve size uzun ömürler versin.

Sami Murat 
 14.12.2007 22:49
Cevap :
Evet havasından mı suyundan mı bilinmez güzeldir kızlarımız. Teşekkürler...  14.12.2007 23:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1627
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster