Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
355
 

İzmir'liler, "Halet Abla" ile düşten geleceğe, "masalsı" bir gün yaşadı.

İzmir'liler, "Halet Abla" ile  düşten geleceğe, "masalsı" bir gün yaşadı.
 

İsa Küçük'ün kitabı, kısa zamanda, her yerde oyulaştırıldı


 

 

 

Halen Merkez Valiliği görevini sürdüren, eski Bartın Valisi İsa Küçük’ün aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan ‘Halet  Abla Destanı’ İzmir’de ilk kez Konak Belediyesi tarafından sahnelendi. Büyük yankı uyandıran ve ilgi toplayan oyun Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi Avni Anıl Sahnesi’nde izleyiciyle buluştu. Yapımcılığını sinema sanatçısı Meral Orhonsay’ın üstlendiği oyunda devlet sanatçısı Celil Yağız da sahnede devleşti.

DAHA ÖNCE AKYAKA’DA:Daha önce de aynı eser, İsa Küçük’ün de galasında bulunduğu Halet Abla oyunu, Marmaris Gökova’sının Akyaka’sında, kalabalık yöre halkına başarı ile skeç halinde gösterilmiş ve beğeni kazanmıştı.

KADINLARDAN İLGİ GÖRDÜ:  İzmir’lilerin yoğun bir ilgiyle karşıladığı oyunun önemli bir yapıt olduğunu ifade eden Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, oyunu izleyenler arasında kadın seyircinin daha fazla olduğunu söyledi. Başkan Tartan, Halet Hanım’ın Türk kadınının kim olduğunu, neler başarabileceğini gösteren destansı bir kişilik taşıdığını belirterek, “365 gün içinde binden fazla kültür sanat etkinliğini daha güzel, umutlu ve fark yaratan bir kent için İzmirlilerle buluşturuyoruz. Özellikle kadınlarımızın bu kültür sanat etkinliklerinde ön sıralarda yer almaları önemli” şeklinde konuştu.

Yankı bulan oyunun, daha ileri günlerde çevre il ve ilçelerinde de  oyun halinde gündeme girmesine muhakkak gözü ile bakılmaktadır.

NE DEDİLER ?  Antrakta kendileriyle konuştuğumuz  İzmirliler “ Yöresel fakat köklerimiz ortaya çıkarılmasıyle,  fevkalade bir yapıtın sahnelenmesine şahit olduk. İnsan emeğinin uzun yıllar maskelenmiş bir yurt hizmetinin bir yönetici tarafından sezinlenerek ortaya çıkarılması ve koskoca bir kaderin doğmasına sebep olunması, eserin ana dinamiğini ve realitesini göstermektedir.

Böylesi valiler başka  ülkelerde el üstünde tutulur ve kadir kıymet bilinerek diğer idarecilere de örnek gösterilir.

Eser oynanmakta geç kalınmıştır. Bürokrasi karşısında olaylara bilimsel ve insani yaklaşımların sergilendiği sahneler, göz yaşartıcı

HAKİKATLER VE DURU DİL:  Cumhuriyet kızı ve ilk kadın arkeologlarımızdan Halet ÇAMBEL'in yaşam öyküsü ile günümüz gençlerine örnek olması gereken mücadele azmini anlatarak iki bin yedi yüz yıl öncesiyle günümüzü kaynaştırarak insanın serüvenini, duygularını, sevinçlerini, acılarını, aşklarını ve kalıcı olma çabalarını duru bir dille anlatmaktadır. Son derece ayrıntılı, titiz bir araştırma ve ön çalışmanın ürünü olan destan, yaşanan gelişmeleri ve olayları objektif ve yansız olarak yansıtmakta aynı zamanda yaşanmışlıkla düş gücünü harmanlayarak bizi zamanda yolculuğa çıkarmaktadır.

 

HALET ÇAMBEL KİMDİR?

Almanya'da askeri ataşelik görevini yapan ve Atatürk'ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Bey (Hasan Cemil Çambel) ile dönemin Berlin Büyükelçisi'nin kızı Remziye hanımın üçüncü çocuğu olarak 27 Ağustos 1916'da dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı sonrasında anne ve babası ile bir süre İsviçre ve Avusturya'da yaşadıktan sonra 8 yaşında Türkiye'ye geldi. Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji'nde okudu. Sanat tarihi öğretmenini etkili anlatımı ve İstanbul'un tarihi mekanlarına düzenlediği geziler lise yıllarında onu derinden etkiledi. Bu arada eskrim sporunda ustalaştı. Daha sonra Paris'e giderek Sorbonne Üniversitesi'nde erkeoloji okudu. Eskrim dalında olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil etti. 1940'ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde asistan olan Çambel, doktorasını da aynı üniversitede yaptı. Ardından iki yıl Almanya'da Saarbrscken Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra o dönemde Tan Gazetesinde çalışan bir gazeteci-yazar olan Nail Çakırhan (mimar kimliğini sonradan edinmiştir) ile tanıştı ve bir süre sonra evlendiler. 1950'lerin başında o dönemde Adana'nın bir ilçesi olan, günümüzde Osmaniye'ye bağlı Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit siti ile karşılaşması kariyerini belirleyici gelişme oldu. 2005 yılında Hollanda'nın kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus ödülünün sahibi oldu. 50 yıldan fazla bir zamanını tarih ve arkeolojiye adamıştır.

ESERİN SAHİBİ VALİ İSA KÜÇÜK... HALET ABLA, İZMİRLİLERCE ÇOK BEĞENİLDİ.

MARMARİS GÖKOVA AKYAKA'DA AYNI  TEMSİL ,OYNANMIŞ VE BEĞENİ KAZANMIŞTI.

 

AKYAKA DAKİ TEMSİLDEN MAHALLİ İNSANLAR DA ROL ALMIŞTI FONDA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nabide hanımın ifadesi çok doğru "Güneşe yol kazıyan kadın"

Kerim Korkut 
 12.12.2013 10:25
Cevap :
Tam size layık bir yorum. Cımbızla tutup ortaya koydunuz Kerim Bey. "Güneş topla benim için" der gibi. Veya ona yakın. Selam ve teşekkürlerle  12.12.2013 14:31
 

GÜNEŞE YOL KAZIYAN KADIN HALET ÇAMBEL; Daha önce Akyaka'da İsa Küçük'ün kitabından sahnelenen gösterim şiirsel destan "Halet Abla Destanı" Muğla Sanatseverler Derneği tarafından sahne almıştı.Şimdi ise Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın öncülük ettiği oyun destan bir başka yapımcı ve devlet sanatçısı Meral Orhonsay'ın ve Celil Yağız'ın sahneye koyduğu gösterim İzmir'de Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde seyiriciye ulaştı.. Büyük ilgi uyandıran destan İzmir'de bir başka ruh ve organizasyonla zenginleşip, çoğalmış. Halet abla Akyaka mimarisinin eşsiz devrimcisi Nail Çakırhan'ın eşi. Halet Çambel Karatepe kazıları ile bilime giden yolun dev arkeologu. Karatepe'den Akyaka'ya bir destan yıldız yıldız yağdı. Yer altındaki uygarlık cennetini yeryüzüne kazıyan Karatepe'ye hayatını adayan, kültürleştiren bilim kadını Halet abla . Güneşe yol kazıyan kadın Halet Çambel.(N.K)

Nabide Kılınç 
 07.12.2013 13:56
Cevap :
"Güneşe yol kazıyan kadın" a, "dur o kadar zahmetlere g,irme diyerek onu tanıdığından itibarfen yüceleştiren o zamanın Osmaniye Valisi İsa Küçük Beyin de katksı var. O, ona dayanak oldu. Onu onere etti. Bu işe Halet Hanım da şaştı. Kaç yıl sonta gelen mutluluk dedi. İşte o dediği andan itibaren de sular tersine akmağa başladı. Bir Halet Abla destanı doğdu. Yaratıcısı İsa Bey bu işe sadece aracı. Kazmayı, sapından tutarak sanki birlikte kazı yaptılar. Sizin bu öteden beri sizde varolan tarihi olaylara, zeminlere, şahıslara olan düşkünlüğünüz, bu yazı da meydana çıktı. Siz bu blogda, eşi olmayan bir misyona sahipsiniz. Sizin gibi daha çıkmadı. Bu yüzden size hayranım. Teşekkür ederim. Saygılar sunarım.  07.12.2013 19:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 906
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster