Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1000
 

İzmir'liyim... O halde şanslıyım...

İzmir'liyim... O halde şanslıyım...
 

Dün akşam işten çıktım eve dönüyordum, her zaman ki güzergahtan yürüyerek sokakları geçiyordum şehrimin. Benim için ilk ve en önemli durak olan; en sevdiğim sokaktan geçiyorum her gün, Dario Moreno sokağı.

Evet yanlış duymadınız, o tarihi sokak benim en sevdiğim sokaklarından biri İzmir’imin.

Her akşam ve her sabah tarihi asansörü kullanıp bir alt sokağa ya da bir üst sokağa geçiyorum ve her gün es geçmeden asansörün o güzel zirvesinden bir kez daha bakıyorum nerede yaşadığıma.

İnanılmaz huzur kaplıyor içimi böylesine güzel memlekette yaşadığım için. Kızmayın ne olur, galiba ben biraz şanslıyım.

Tabii yol tarihi asansörle bitmiyor, yokuşları kolaylaştırması için merdivenler yapmışlar sokakların aralarına ve her köşede birbirinden renkli saksı çiçeklerinden var her evin önünde. Aslında yapıları çoğunlukla bozulsa da aralarında eskiliğini ve çekiciliğini koruyan eski tip 2 ya da 3 katlı konakları andıran evler hala duruyor hatta çoğu zaman mis gibi tarih kokuyor her sokak. Sokak aralarında hala top oynayan çocuklar var hani şu ünlü mahalle maçlarından yapıyorlar; 3 korner bir penaltı olan maçlardan.

Daha da güzeli pencere sohbetleri hala bitmemiş onu görüyorum her akşam. Bir kaç komşu farklı pencerelerde, sohbet ediyor her akşam. Hala bakkalları var süper marketlere inat. Komşuluk bitmemiş, bazı sokaklarda samimiyet koruyor kendini. Yeni yapılan ve yükselen koca binalara inatla, bağlılar birbirlerine.

Ben, güzel bir memlekette yaşıyorum. Komşuluğun bitmediği, kapının önünde saksı yerine, yağ tenekelerinde çiçeklerin yetiştirildiği, beyaz boyalı, süpürge ile kapının önünün temizlendiği, mahalle maçlarının yapıldığı, pencere sohbetlerinin devam ettiği, denizin kenarında bir yerde, güzel bir şehirde, güzel insanlarla yaşıyorum.

Bir şehri tanımak için sokaklarını gezmek yeter. Aklınızda bulunsun eğer bir gün İzmir’e gelirseniz araba ile gezmek yerine arka sokaklarını dolaşın, o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

İzmir’den sevgiler…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahbap ziyaretlerinden dönerken, evime yakın olanlarından tabi ki; Mithatpaşa caddesine inerim. Deniz kenarından gitmek ve ara sokaklardaki eski İzmir evlerini görebilmek için. Mithatpaşa caddesine indiğimde ise görmesem de aklımla bilirim; bir zamanlar oraların deniz kenarı olduğunu ve üzülürüm... biz kalanlarla idare ediyoruz. Dileğimiz; çocuklarımıza çok şeyler bırakabilmek; önce yaşanılır bir memleket; laik Atatürk Cumhuriyeti. 23- temmuz sabahına, evlatlarımıza borcumuzu ödemiş olarak uyanmak dileğiyle. :)) Sevgiler maviyle ve hala dalgalanan kırmızılarımızla...

derinmavi.. 
 22.06.2007 10:48
Cevap :
Umarım, umarım... Dileklerinizi ben de paylaşıyorum...  22.06.2007 11:23
 

İşte böyle bir yazıyı ancak bir İzmir'li yazabilir.Çünkü İzmir'liler aşıktır şehirlerine.Bende aşığıyım İzmir'in.Hislerinizi anlıyor ve paylaşıyorum sizinle.Beni İzmir'den ayırmak bana bu dünyada verilebilecek en büyük cezadır.Hiç bir şehirde İzmir halkı kadar sevecen,alçak gönüllü,hatırnaz,duygusal,sempatik insanlar bulamazsınız.İzmir bir başkadır sevgiyle yoğurur halkını.Sonradan bile gelse insan aşık olur bu esrarengiz şehre.Yazınız çok hoştu evet siz bir İzmirlisiniz.Tekrar görüşmek üzere hoşkalın.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 26.04.2007 5:24
Cevap :
Biraz ukalılık yapayım mı? Evet evet yapmak istiyorum :) Bazı akşamlar Konak Meydanından geçerken hani Saat Kulesinin ışıkları yandığı zaman, bir başka oluyor ya görüntüsü, işte o zaman kendimi bir kere daha şanslı sayıyorum. Biliyorum ki o anda benim ayak bastığım taşların üzerinde olmak isteyen pek çok kişi var. İzmir benim için bir aşk. Her santi metre karesine aşığım işte. Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...  26.04.2007 11:51
 

tarih kokan bir yerde yaşıyorsun, ne güzel.

erol aslan 
 05.04.2007 13:54
 

Pelin biliyor musun ben hiç İzmir'e gitmedim:((Gelirsem Dario Moreno sokağına mutlaka uğrayacağım ve tabii arka sokaklara belki rehberim de olursun:))Sana ve İzmir'e kucak dolusu sevgiler

guguk kuşu 
 28.03.2007 10:49
Cevap :
Sen yeter ki gel seve seve rehberin olurum senin. Umarım bu yaz gelebilirsin hem belki Çeşme'ye bile gidebiliriz. Benden de sana kucak dolusu sevgiler...  28.03.2007 11:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3218
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster