Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
3545
 

İzmirin kızları

İzmirin kızları
 

Sezen Aksu'nun yeni şarkısı "İzmirin kızları"..

Şu günlerde her yerde bu şarkı çalıyor.

Bir yazımda (Şehrün-nisa), İzmir müennes(dişil) bir şehirdir, dedim diye arkadaşlardan eleştiri aldım.

Şimdi bu şarkıdan sonra aynı eleştiri Sezen Aksu'ya da yapılır mı, acaba?

İzmir denilince neden hep "kızlar" akla geliyor, bunu bir düşünelim, isterseniz.

Kız sadece İzmir'de mi var, memleketin başka şehirlerinde kız yok mu..?


Bir şehrin kızlarıyla anılması, o şehir için bir methiye midir, yoksa bir çeşit hicviye mi?

Sezen Aksu'nun şarkıyı İzmirli kızları hicvetmek için yapmadığı malum.. Ancak, bu "İzmir'in kızları" söyleminin herkes tarafından böyle algılandığını söylemek de imkansız..

İzmir'in kızlarını Türkiye'nin kızlarından ayırarak, farklı özellikler, değişik huylar yüklemek benim için hiç de olumlu bir yaklaşım değil..

İzmir'de kadın veya kız, dişi nüfusun sosyal yapı üzerinde dominant bir özelliğe sahip olduğunu önceki yazımda da belirtmiştim.

Bu durum, belki de İzmirli kadının sosyal hayata daha erken katılmasıyla ilgili olabilir. Ya da İzmir'in geçmişi itibarıyla Avrupailiğe daha yakın sosyal dokusuyla ilgili olabilir.

Ancak, yine de -nedeni ne olursa olsun- İzmir'li kızların, çoğu zaman cinselliği çağrıştıran algılamalara hedef olmasını doğru bulmuyorum.

İtiraf edelim ki, bu "algı", İzmirli kadında "namus" olgusunun zaafiyetine vurgu yapıyor, açıkca söylense de söylenmese de..

Bu anlamda Sezen Aksu'nun, İzmirli kızlara yakıştırdığı "Ölesiye sevişmek ve ölesiye dövüşmek" şablonunun, bu şarkıyı dinleyen genç kızlara olumlu mesaj vermeyeceği ortada.

Anadolu'da, "gencin önüsıra laf etme" diye bir deyim vardır. Yani genç insan kendisi için yapılan yakıştırmalardan etkilenir, demektir bu..

İzmirin kızları, şarkısının yapacağı da ancak bu olabilir. Kızlarımızın aklına "ölümüne sevişme" leri getirmek..
Zaten sarsılan aile yapımızı, örf ve ahlakımızı korumak adına hepimizin sorumlulukları olmalıdır.
Adınız Sezen Aksu ise bile!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğrusu bir İzmir kadını olarak ne bize yapılan yakıştırmalardan ne de bu şarkıda -size göre- verilen mesajlardan hiç de utanmıyorum.Çünkü bu, olaya 'nereden' baktığınızla ilgili.Belki anadolunun başka bir köşesinde namus kavramı ile buradaki aynı değildir.Ama bunu İzmir kadınının namus olgusunda zafiyet ya da topyekün cinsellik olarak algılamak kişinin algısındaki problemden kaynaklanır.Acaba namus konusunda bizim toplumumuz kadar ikiyüzlüsü var mıdır?Zaten bazı kendini bilmezler gün gelir buranın kadının namusuna laf atar gün gelir şehri gavur ilan eder.Ayrıca o sarsılan aile yapımız dediğiniz şey,bugün kapalı,kadının adının olmadığı bölgelerde din ve gelenek adına birden fazla evlilik,kuma,berdel v.s. gibi hadiselerle çok daha fazla sarsılıyor.Sorunuza yanıt olarak da:izmir denince akla 'kızlarının' gelmesinin sebebi izmir kadınının toplum içindeki duruşu ve kadınlığından utanmamasıdır.Ne dün ne bugün ne de yarın.

beatrix kiddo 
 18.09.2008 16:36
Cevap :
Bu yaklaşımınıza diyeceğim yak Sevgil beatrix, ancak bu tür söylemler İzmir kadını için olumsuz imaj oluşturuyor, öyle olmadığı halde..Bu bakımdan dikkat çekmek istedim..Selamlar  18.09.2008 20:23
 

Bu şarkıyı dinlemek için nette ararken, tesadüfen sizin yazınızla karşılaştım ve sözlerini bildiğim bu parçadan nasıl olup da böyle bir anlam çıkardığınızı doğrusu anlayabilmiş değilim. Hem dişi, hem ana, hem efe oluşlarımı toplumu rahatsız eden gerçek acaba? Diğer şehirlerde olduğu gibi bastırılmış duruşun dışında, hayatın içinde kadın kimliklerini gizlemeden, bundan korkmadan ve utanmadan duruşları mıdır hafife alınmalarına neden yoksa. Erkekten ne farkı vardır da, kadınlar daha bir koruma altında tutulmak istenir bunu da anlayabilmiş değilim. Siz, hayatın içinde bastırılarak yok edilmek istenirken, aslında içten içe çürüyen duruşları mercek altına yatırın isterseniz. Olduğu gibi hayatın içinde kalabilme cesareti gösteren kadınları bırakın yermeyi, övmek gerekir diye düşünüyorum. Aileyi korumaksa, kadını hayatın dışına çekmekten geçmez. Bir cümlenize de katılamayacağım, hayattaki başarı asla öss sınavları ile ölçülemez sayın hocam. Hayat, bir sınavdan çok öte çünkü. Saygılarımla.

Doğa 
 13.08.2008 17:24
 

Siz komşu Blog Sitesi'nde editördünüz değil mi? Bunu bir yazınızda okudum ve o günden beri Milliyet Blog Editörlerine saygım arttı. E. Allan Poe'nin 50 yıl önce yazdığı Anna Bellee şiirindeki mısraları değiştirerek bir şiir yazınca sizi kınadığım için bana kızıyorsunuz, Arapça, Farsça kelimeler kullanarak İzmir'i bir kadınımsı erkekler şehri yapıyorsunuz. Kızlarımızın da çok gezenti oldukları için ders çalışmaya, sınava hazırlanmaya vakti olmadığını belirtiyorsunuz. İzmir sevginiz bu. Eleştirince bana hakaret edip at gözlüğüyle bakmamam gerektiğini yazıyorsunuz. Şimdi de Sezen Aksu'yu hedef gösteriyorsunuz. 37 mısralık şarkı sözünden sadece 1 mısraı ölesiye sevişmekten bahsediyor. "İzmir’in kızları/ Ayıptır söylemesi/Laf aramızda sevişe sevişe de ölür/Dövüşe dövüşe de icabında... Bu mısra mı aile yapımızı, örf ve ahlakımızı bozuyor? Pes doğrusu. SEZEN AKSU İzmir'in simgesi'dir, onu eleştirmeden önce abdest alıp, 4 rekat namaz kılmak gerek! Dikkat edin lütfen!

Mustafa Mumcu 
 27.07.2008 0:57
Cevap :
Mustafa Bey,Anna Belle Lee ye taktınız biliyorum.O şiir, Poe'nun şiirinden esinlenerek yazılmıştır ve bunu da şiirde belirtmişim zaten.Siz Sezen Aksuyu ağzınıza alırken abdest alıp iki rekat da namaz kılıyorsanız,ben de dört rekat kılarım sorun değil.Ben eğitimciyim,öğrencinin bir şarkının nesinden etkileneceğini bilirim.İzmirin ÖSS deki başarısının gerilediğini ise cümle alem biliyor.Ben gözlemlerimi yazıyorum,sen de bildiklerini yazabilirsin.Eleştirmek başkadır,kafasına estiği gibi anlam çıkarmak başka,at gözlüğü simgesini bundan kullandım.Ayrıca benim hassasiyetim, genel olarak İzmiril kadına bakışın yanlış oluşunadır.Siz bundan hoşnut olabilirsiniz ama ben değilim..Ne yapalım şimdi yani..?  27.07.2008 23:42
 

Bu şarkıyı maalesef dinleyemedim ama öyle güzel anlatmışsınız ki size hak vermemek mümkün değil.Dediklerinize tamamıyla katılıyorum.Maddi çıkarlar uğruna, zaten bunalımda olan bir kısım gençliğimiz yanlış yönlendiriliyorlar.Bu sırf Sezen Aksu'nun şarkısında değil, bir çok şarkılarda hiç hoş olmayan sözler görülüyor.Bunlarda denetim yok herkes istediğini yazıp söyleyebiliyor.Yüreğinize,kaleminize sağlık.

Tünay Süer 
 26.07.2008 22:44
Cevap :
Teşekkür ederim Sayın Suer..Sizin de ellerinize sağlık..  27.07.2008 14:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1625
Toplam yorum
: 4213
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster