Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '11

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
870
 

İzmit'te Dükkan Azlığı

Biraz da kentleşmeden bahsedeyim. 

İzmit... gelişiyor... ancak depremin etkisinden kurtulamamış.. .zaten şehrin lokalizasyonu itibariyle de bakıyorsunuz denizle dağ arasına sıkışmış... kuzeyde dağ, güneyde deniz.. 

Aslında İzmit, deniz kenarında bir şehir. Yani tam turistik bir kent olabilir... miş tabii... bu artık mümkün değil çünkü burası bir sanayi kenti... bütün atıklar denize dökülüyor..tersaneler, büyük kimya fabrikaları, tüpraş müpraş falan feşmekan hepsi burada... burada yaşayan insanların denizle hiç ilişkisi yok.... yani şehirde deniz var mı yok mu hiç belli bile değil... İzmir de öyle mesela...İzmir'de de denize girilmez.... İzmir de körfez.... İzmit de. Marmara Denizimizi ne kadar kötü kullanmışız, kullanıyoruz.... bütün değerlerimiz gibi... 

Ama ne yapacaksınız işte. Şehir biraz sıkışmış biraz dağınık olduğu için daracık sokaklar, daracık caddeler, hep trafik, gıdım gıdım yürüyen araçlar... Metro şart. Üniversiteye kadar. Hastaneye kadar. Şehrin diğer unsurları birbirinden kopuk. 

Alışverişe çıkıyorsunuz, bu sefer dükkan yok... D&R yok ya memlekette. Pizza Hut yok Pizza Hut. Dahası yer yok. Belki var. Ama yer çok pahalı. Kurtarmıyor. 

Peki insanı. Gelişiyor. Yavaş. Karma. Daha ancak. Gidilecek yerler mi? Outlet, Fuar, NCity, Küçük bir AVM olan Dolphin, işte Carrefour, Koçtaş, Real falan. Kipa Derince'de. Nerden alışveriş yapacaksınız? Çeşit az. Ürün az. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1855
Kayıt tarihi
: 16.09.09
 
 

1994 yılında A.Ü.F.F. Biyoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra O.D.T.Ü. Biyoteknoloji Bölümü'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster