Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
2070
 

İznik' te bir haftasonu

İznik' te bir haftasonu
 

Geçtiğimiz hafta sonu İznik’te idim. İznik’te gördüklerimi, duyduklarımı, yaşadıklarımı düşününce bir yanıyla güzel, keyifli bir yanıyla hüzünlü bir hafta sonu geçirdim diyebilirim...

Yarıdan fazlası İznik’e ilk kez gelen 30 kişilik bir dost grubuna İznik’i tanıtmak, kendi dostlarımı görmek, göl kenarında fotoğraf çekebilmek çok keyifliydi...

İznik, tarihi ve kültürel dokusuyla, baharda daha da coşmuş muhteşem doğasıyla, gülleri, kuşları ve gölüyle bir ayda bile özlenen bizim asla vaz geçemeyeceğimiz bir sevdamız.

İznik’e ilk kez gelen 30 yıllık üniversite öğretim üyesi dostumun ifadesi ile “Böylesine önemli bir kültür merkezi neden bu kadar sahipsiz bırakılmış anlayamıyorum...” sözlerini siz olsaydınız nasıl yanıtlardınız ?

İznik’ te gördüklerimden bir kaç konuya sadece satırbaşları ile kısaca değinmek istiyorum.

Belediyemiz dört yola diktiği direkten sonra Abdulvahap tepesine de bir direk dikmiş ve bayrak asmış. Böylelikle İznik bir kez daha fethedilmiş...Ama İstanbulkapı’daki sandık atölyelerini kaldırmaya üç yıldır nedense gücü yetmiyor... Göl kenarındaki çöplerin bir kısmını geçen ay gönüllü kuruluşlar ve öğrenciler toplamış ama kale kapılarındaki ve surlardaki çöpleri toplamak Belediye’nin görevleri arasında olmadığından onlar aynen duruyor.

İnşaatı hızla biten Şeyh Kutbettin Camisinin etrafındaki mavi branda da aynen duruyor. Bu caminin sütunundaki haç tümüyle kazınmış ama ayıplı kapısı yerli yerinde. Eşrefzade camiinin inşaatı da bitmiş ama İznik Meslek Yüksek Okulu’nun çevre düzenlemesi hala bitmemiş ki eğitim yılının sonuna gelindiği halde bu okulumuz resmen bir türlü açılamıyor...

Kırgızlar Türbesi’ndeki restorasyon sil baştan yeniden yapılıyor. 14 boş yeşil sandukadan onüçü kamyona yüklenip götürülmüş. Bir tanesi de kenara atılmış bekliyor. Bu türbenin restorasyonu ile ilgili rezaletleri geçen yıl fotoğrafları ile yazdım. TBMM’ne ve İznik Cumhuriyet Savcılığı’na ilettim. İznik’in diğer yerel gazeteleri bu konuda bir satır bile yazmadılar, yazamadılar. Üstelik birisi beni yalancılıkla bile suçlamaya kalktı...

Sayın Kaymakam Hüseyin AVCI’ya, İznik’te siyaset yapan siyasi partilere ve diğer yerel gazeteci arkadaşlara buradan bir kez daha soruyorum. Eski yapılanlar doğruydu da bu türbenin restorasyonuna neden yeniden ve sıfırdan başlandı acaba ? İlk restorasyonun parası ne oldu ? Kimin cebinden çıktı ve kim geri ödeyecek ?

18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nda dostlarıma İznik Müzesi’ni de gezdirdim. Onlar tarihi eserlerle ilgilenirken ben İznik Müzesi’nin personel sorununu ve bir türlü yıkılamayan kamulaştırılmış evleri inceledim. İznik Müzesi’nin perişan hali, İznik’in merkezi ve yerel yönetim tarafından sahipsiz bırakılmışlığının en önemli kanıtlarından biridir. Kültür Bakanı’nın İznik’e gelişini İznik’in miladı ilan eden şakşakçılara kızmamak, üzülmemek mümkün mü ?

İznik’ten yazılacak o kadar çok konu var ki... Gelecek haftalarda devam etmek üzere bu haftalık burada keseyim.

İznik’i tanıttığım dostlarım bana bu gezi ile ilgili çok teşekkür ettiler. Ben de kendim ve onlar adına; Bize harika bir konaklama ve yemek servisi veren Çamlık Motel işletmecisi Orhan ve Cumhur ÇİVİ kardeşlere, tatil günü olmasına karşın bize işletmesini açan İznik Mavi Çini’den Mahmut ÇALIŞKAN’a, seramik ve çini konusunda dostlarıma bilgiler veren Adil Can ve Nursan GÜVEN’e, Süleymanpaşa Medresesi’ndeki tüm çinici dostlara, Bodur Zeytincilik sahibi Dinçer BODUR’a buradan çok çok teşekkür ediyorum.

İZNİK DOĞUŞ GAZETESİ- 23 MAYIS 07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

Cennet Gökova’nın tam ortasında bulunan Mazı Köyü’nde yaşayan, bahçesinde her türlü sebzesini, rakıs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster