Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
57
 

İznik elden gidiyor

İznik ilçesinin eski durumunu bilenler günümüzdeki halini gördükçe üzülüyor. Bunun sebebi İznik de yapılan tabiat ve tarih katliamıdır.

Restorasyon çalışmaları adı altında ne yazık ki güzel İznik ilçesinin tabiatı ve tarihi eserleri , bilgisiz ve cahil ellerce yok ediliyor.

Tüm gelişmiş ülkelerde tarihi yapılar korunur ve bunlar restore edilirken araştırılarak orijinal halini alacak şekilde restore edilir.

Bizde ise maalesef tarihi Roma Tiyatrosundan çıkan Roma mermerlerinin tarihi surların onarımında kullanıldığını veya kıyı kordonunu oluşturmak üzere dolgu taşı olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

Müslümanların her inanç ve dine saygılı olduğunu söylerken, İznik de Hıristiyanlar için kutsal olan bir kilisenin önce müzeye ve sonra camiye çevrildiğini ve içindeki fresklerin yok edilerek kireç badana ile sıvandığını üzülerek görebilirsiniz.

Ağaç katliamı dışında tabiatın nasıl zarar gördüğünü yıllar önce çekilmiş fotoğraflarla, şimdikileri mukayese ederek daha iyi anlayabilirsiniz.

Son olarak hafta sonu misafirlerimi götürdüğüm Sultan hamamında tarihin nasıl yok edildiğini gösteren şoku yaşadım;

İZNİK de bilgisiz ve cahil kişilerin elinde tarihi 1. Murat Hamamı (Eski adı Sultan Hamamı) , ne yazık ki restore edildi. Hamamda 'Taş Zemin' olan yerler Laminat parke (tahta) döşendi. Düşünebiliyor musunuz hamamda tahta, parke zemin konulmuş? Girişteki fiskiyeli havuz kaldırılmış yerine ucube bir maket konmuş. Etrafına Yutong tuğlalarla CAFE özentisi masa ve koltuklar çevrilmiş. Erkekler bölümü girişinde İznik simgesi haline gelmiş maket kaldırılmış. Konferans ve resim sergileri için ortam hazırlanarak, duvarlar yapboz tahtası, Su sarnıcı ve Ateşgah ise artık yok. Kısaca hamam artık yok. Oysa tarihi eserlerin aslına uygun olarak restorasyonu  gerekir.

 Maalesef önce Ayasofya, sonra mezarlar ve içindeki freskler, sonra tabiat, tarihi hamamlar, şimdi surlar ve Roma tiyatrosu

İZNİK ELDEN GİDİYOR. ŞİMDİDEN TEDBİR ALINMAZSA SONUNDA ÇOK PİŞMAN OLUNACAK. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 552
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster