Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '20

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
26
 

İZNİK'TE NELER OLUYOR?

Binlerce yıllık tarihe sahip ve dört ayrı medeniyete başkent olmuş İznik, hiç bir dönemde bu kadar yıkıma uğramamıştı.

Doğası, kültürel mirası, ülke ekonomisine kazandırdıkları tüm değerler kent değişimi veya restorasyon adı altında çeşitli zararlara uğratılmakta ve bu güzel kent yavaş yavaş yok olmaya doğru yöneltilmektedir.

Kıyı kesimi yapılan yeni düzenlemeyle tamamen değişmiş, sahili  güzelim doğallığını ve yeşilini kaybederek, güzel görünen beton ağırlıklı bir park (kordon boyu) haline getirilmiştir. Bu arada birçok ağacın feda edildiğini de belirtmeden geçmemek gerekir.

Kültür mirasının depolandığı müze, restorasyon için yıllarca kapalı kaldıktan sonra Türk İslam Eserleri i Müzesi haline dönüştürüldü. Dolaysıyla müze içinde yer alan binlerce yıllık Trak kavimlerine, Roma dönemine ve diğer medeniyetlere ait tarihi eserler yeni yapılacak başka bir müzeye taşınacak denilerek buradan kaldırıldı. Günümüzde müzeye gelen ziyaretçi sayısı iki elin parmaklarından biraz daha fazladır. Oysa restorasyon öncesi sadece müzeye gelen ziyaretçi sayısına ait eski bir araştırma bakın ne diyor;

‘’M.S. 325 yılında tüm Hıristiyan dünyasından 228 piskoposun katıldığı ve Hıristiyanlık dininin temel ilkelerinin tartışılıp karara bağlandığı İznik; M.S. 1962 yılında Vatikan’da toplanan 19. Konsül toplantısında alınan karar gereğince; Kudüs ve Vatikan’dan sonra Hıristiyanlığın 3. Kutsal kenti ilan edildi.

Namık Kemal Zeybek’in Kültür Bakanlığı döneminde, İznik Müze Müdürlüğü görevine atanan TAYLAN  SEVİL ile modern müzecilik bilgi ve becerisi uygulanmaya başlandı. İsa’nın 2000. Doğum yılı Törenlerle kutlandı. Dünya televizyonlarında kutlamalar yayınlandı. O yıl İznik Müzesinin bilet satışı, ziyaretçi sayısı 100.000’i aştı.’’

Hıristiyanlar için kutsal olan İznik' teki Ayasofya’ nın Camiye dönüştürülmesi ve burada yapılan hatalı restorasyon, Sultan Hamamlarında yapılan hatalı restorasyonlar, Kaderine terk edilmiş tarihi Roma Tiyatrosu, son yüz yılın önemli keşiflerinden sayılan Bazilika’ nın yıllardır hala incelemede oluşu, Herkül Heykeli, Hypogen mezar ve diğerlerindeki mozaik ve fresklerin zarar görmesi,  kültür katliamına sadece birkaç örnektir. Buna bağlı olarak İznik İlçemizde artık yabancı turist nadiren görülmektedir.

Doğa katliamına gelince; İznik gölünün suları fabrikalara ve hatalı sulamaya yönlendirilerek çekilmeye başlamıştır. Derelerde yapılan ıslah çalışmaları birçok yerde ters yönde etki ederek su basmalarına sebep olduğu gibi birçok bitki ve hayvan cinsine zarar vermiştir. Beton yığınına dönüştürülen derelerde, üremek için gelen binlerce anaç balığın bu betonlar üzerinde çırpınarak öldüğü görülmüştür.

Yabancı turistin kesilmesi, bölge esnafının da işlerine büyük sekte vurmuştur. Satışlar azalınca satılamayan ürün nedeniyle üretim de azalmıştır.

Sonuç; Acil tedbir alınmazsa ülke ekonomisine çok büyük faydalar sağlama potansiyeline sahip olan tarih ve doğa güzelliklere sahip bu cennet yöremiz, betonlaşma ve yok olmak tehlikesi altında kalacaktır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 551
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster