Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
74
 

Jack Amca'nın kitabı piyasada!

YAŞAMAK ÖLMEKTİR: Distopya

Bildiğiniz üzere Milliyet Blog'da artık yazmıyorum. Yazılarımı tamamen kendi kişisel bloguma taşımış buşunuyorum fakat kendimce çok sevinçli olan bir haberi paylaşmak ve buraya not düşmek için bu yazıyı ekleme ihtiyacı duydum.

2020 Ekim ayı sonlarına doğru uzun yıllardır çekmecemde tuttuğum ilk kitabımı piyasaya sürmüş bulunuyorum. Bloglarımı okuyanlar tarihle, sosyolojiyle ne kadar içli dışlı olduğumu bilirler. Bununla birlikte yakın tarihe dair analiz yazma konusunda da bir merakım olduğunu anlamışsınızdır.

İşte tüm bu birikimi distopik bir kurguyla okuyucuya sunduğum ilk romanım YAŞAMAK ÖLMEKTİR nihayet meraklılarıyla buluşma imkanı buldu.

Kitap bugünün Türkiye'sinde başlayıp çok karanlık bir senaryoyla konvansiyonel bir kıyamete giden bir senaryoyu anlatıyor. Günümüz politik çekişmeleri ve küresel dengelerini irdeleyen olaylar Yavuz adında ve tüm bu çekişmelerle hiçbir ilişkisi bulunmayan masum bir öğrencinin tesadüf eseri kendini olayların içerisinde bulması üzerinden aktarılıyor.

Kitap yakın tarihe ilişkin bilgiler eşliğinde küresel politika ve geleceğe ilişkin olası bir karanlık senaryo üzerinde düşünme olanağı sunuyor. Elbette kimse böyle karanlık bir senaryonun gerçekleşmesini arzu etmez fakat bazen böylesine karanlık bir senaryo, çok daha iyisine ulaşmak ve en kötüsüne hazır olmak için çok ufuk açıcı olabilir.

Son olarak kitabı okumaya başlamadan önce "Aaa bu Metal Fırtına gibi mi?" diye soranlara kesin cevabım "Metal Fırtına'nın antitezi" şeklinde. Birkıyamete bile sürüklensek olaylar kesinlikle düşünülenden farklı gelişebilir diyorum.

Her bir satırı emek emek tam 14 yıla mal olmuş bu kitabı okurken büyük keyif alacağınıza inanıyorum. Ayrıca okuyacaklar için bir sürprizi de buradan bozmuş olayım.

İki kitaplık bir serinin ilk kitabı olan bu çalışmada distopik pencereden anlatılan olayın aynısı ikinci kitapta bu kez ütopik pencereden anlatılacak. Fakat o kitap için seneyi beklemek durumundayız, çalışmalar devam ediyor :)

İyi okumalar

jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrik ederim , umarım bende böyle heyacanlar yaşarım .. Sevgiyle kalın

jale kasap 
 02.11.2020 5:20
Cevap :
Merhabalar. Öncelikle nezaketiniz ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Umuyorum ki bunca emeğin sonucunda ortaya çıkan bu çalışma meraklılarıyla buluşabilecek. Gerçi ülkemizin kitap okumaya ve yeni fikirlere karşı ciddi bir alerjisi var ama yine de ümitliyim. Belki ben öldükten 50 sonra yazılarımı biri okur ve "Aaaa, hayattayken fark edilmemesi büyük kayıp oldu der" Bugünün şartlarında 50 yıla da razıyım :)  02.11.2020 22:57
 

Ellerinize sağlık. Emeklerinizin karşılısız kalmaması dileğiyle başarılar.

Halikarnas Balıkçısı 
 01.11.2020 16:39
Cevap :
Merhabalar. Güzel dilekleriniz ve inceliğiniz için teşekkür ediyorum. Ben yaptığım işten, yazdığım yazıdan ve keyif verici olduğundan emin olsam bile kitap okuma şeklimizin sakat olması dolayısıyla pek ümitli olamıyorum. Kitapları alma gerekçemiz kitaplıkta güzel durması, okuma niyetimiz de medyadan bildiğimiz birisinin ne yaptığını merak etmekten öteye geçemediği için yıllardır yazıyor olsa bile adı duyulmamış birisinin kitabını "Neden alayım ki?" demekten öteye geçemiyor kimse. Ben de ne bir Şeyma Subaşı, ne de CZN Burak olmadığımdan insanların kitabımı almayı önemseyeceği yanılgısına kapılmış değilim. Fakat keyif alacağını hissederek kitabı alıp okuyan bir kişi bile olsa benim için büyük mutluluk olur. Umarım dediğiniz gibi er ya da geç okuyucusuyla buluştuğunu görebilirim. Sağlıcakla kalın  02.11.2020 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2870
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster