Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '16

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
397
 

Japon kızın medeni cesareti!

Japon kızın medeni cesareti!
 

Geçen ay içinde İzmir'den Aydın'a dönüyordum. Yazın geçirdiğim trafik kazasından sonra uzun yolda araba kullanmamaya karar vermiştim. Bu nedenle motorlu treni tercih ettim. Hem rahat hem de konforlu. İzmir dönüşümde Basmane Tren Garı'ndan motorlu trene bindim. Çapraz karşıma da, Japon olduklarını tahmin ettiğim iki genç kız bindi ve oturdular. Yol boyunca ellerindeki cep telefonları ile oyalandılar.
 
Torbalı Pancar istasyonundan binen genç bir üniversite öğrencisi boş olan yanıma oturdu. Mert adlı genç Aydın'da Adnan Menderes Üniversitesinde okuyormuş. Yol boyunca konuştuk, muhabbet ettik. Yakışıklı genç Mert'i Japon kızları ara ara bakıyorlardı. İçlerinden beri yerinden kalktı Mert'in yanına geldi. İngilizce Selfie resim çekilmek için izin istedi. Yanağını Mert'in yanağına yapıştırdı, elindeki cep telefonu ile resimlerini çekti. Sonra da teşekkür etti, gitti yerine oturdu.
 
Ben Mert'e takıldım. "Mert, seni yakışıklı buldu, anılarında saklamak istedi." Dedim, Mert biraz kızararak güldü. Karşımızda bu durumu fark eden köylü kadınları için için güldüler.
 
Bu davranış Japon kültürü için gayet tabii ve doğal bir hareket. Bizim Türk insanına ters geliyor. Kadınlarımızın gülmesi de ondan olsa gerek. Sonra Japon kızlar Selçuk istasyonunda indiler. Herhalde Efes harabelerini ziyaret edecekler.
 
Ben üniversite okumuş, görmüş geçirmiş bir kişi için gayet doğal bir hareket olarak gördüm.
 
Hiç tanımadığı bir gençle resim çektirmesini, Japon kızın medeni cesareti olarak değerlendirdim.
 
Saygılar ve sevgiler.
 
 
Abdurrahman Balcılar
 
Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar
 
Mail : ab.balcilar@hotmail.com
 
Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever
 
Blog: balcilar-blog.com
 
 
 
Not: Görseldeki Japon kız internetten rastgele alınmıştır, o kızla ilgisi yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Resimdeki kızı o Japon kız sanmıştım:) Özgüveni yüksek insanlar medeni cesarete sahip olurlar..Turkler'e göre çok ayıp, günah böyle şeyler, saman altından su yürütürler ama, o zaman ayıp günah olmaz..

Selda Çakmak 
 25.01.2016 0:45
Cevap :
Selda Hanım, Bu yazıyı Japon insanın öz güvenin ne kadar yüksek ve kültür seviyelerini anlatmak için yazdım. Gerçekten de yaşadığım, gözlerimin gördüğü bir olaydır. Hangi Türk kızı böyle bir şey yapar. Zaten olayı benimle beraber gören köylü kadınlar çok garip bulmuşlardı. Her şeyiniz gönlünüzce olsun. Sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  25.01.2016 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster