Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
156
 

Jaseland

    Evimizin kapısından girer, girmez hararetli bir konuşma başlar, bizde. O günde öyle günlerden sadece biriydi. Eşim duyup,  not ettiği kartviziti çıkardı, masaya. "Arkasına bak araştır, gereğini yapalım" dedi. Kocaman harflerle Liberland yazıyordu. Koştum, bilgisayar ekranıma. Eşim mutfaktan "tası tarağı toplayıp Liberland' a gidelim"  diye seslendi. Vatandaşlık koşullarını inceledik. İtiraf etmeliyim ki ingilizce olduğu için bir hayli zorlandık. Fakat ne kadar kazandığımızı sorduğu soruyla bizi kaybetmeyi başardı, kendisi. Tıpkı eşin sigortanı ödüyormu? Diye, bana soran insanlar gibi, garantici bir vizyona sahipti, ilkesi.

   Derken Auroville çıktı, karşımıza. Gitme hayalini kurduğum renkli Hindistan'ın muhteşeme bir kala eko köyü. Kurulan tapınak bitirmişti beynimde, mükemmel köprüyü. Tapınaksız  yaşamayı ne zaman öğrenecekti ki insan? Parfüm sıkmadan yaşamayı öğrendiği zaman. İnanç kokmadığı zaman.  Diyerek koydum son noktayı.

    Eko köyler, eko ülkeler... Boş bir alan bulsam bende kendi ülkemi kurup, herkesi başkan ilan edeceğim. İnsanlar iç dünyalarını keşfettikçe, yalnızlaşır. Toplumdan uzaklaşmak için çırpınır. İnanın çözüm ne ekolojik köy, ne yeni bir ülke. Çözüm tamda insan denilen kendini keşfedememişte.

  Boş bir alanımız olmasa da boş bir beynimiz, boş bir evimiz var. Aşırılığa gidilmez, Jaseland' ta. Irkçı, dinci, durmadan tüketen sevgisiz insanları sokmayız, Jaseland' a. Sidik yarışlarımız kendimizcedir. İç dünyamızın cumhuriyeti bizimdir. İnsan denilen tımarhane binalarından kaçışın tek adresidir. Bir gün züğürt, bir gün paralı yaşarız. Sanatın tüm esintileri başlar, bahçemizden daha. Jaseland' ın kapısında şöyle yazar dışarı çıkarken.. Hayat senin onu güzelleştir.

     İçeri girerken hiç bir yazı yoktur, kapıda. Jaseland bizimdir, ve hiç bir önerge içermez duvarlarında.  Gitmek istediğimiz ülkeler gelince aklımıza, hüzün buluşmasın diye damarlarımıza, bir not iliştirmişim sadece buzdolabına... O kadar ülkeler, şehirler gezenler gördüm ki, oralarda kaybolmamışlardı ama, kendi içlerinde kaybolmuştu, hepsi. 

    İç dünyanın cumhuriyeti sende mi? Kalbinin cumhuriyeti adaletli mi? Aşkın garantici zihnin ötesindemi? Gerisini salla gitsin.

    Ne diyor du, Teoman. " Niye külçe gibi kalpleri, kurumuş ağızları dilleri,  hepsi yorgun yaşamamaktan. Boşver anlamasınlar seni ben anlarım bilirim, her hücreni.  Nasıl anlasınlar seni beni acıkmadan yiyenler, uyumadan önce ayak üstü terlemeden sevişenler. Nasıl görecekler seni,  sımsıkı kapalıyken kalpleri, boşver dişle kendi fünyeni. Zaten bir gün herşey biter. Kabul edenler, etmeyenler. Kabul edilmiştir." 

   Garantici olmayanlara...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Yazarım Jale Hanım, sanırım isminizden esinlenerek koydunuz köyünüzün adını. Ben de saf saf Google'de aradım! Sonradan uyandım tabi. Güzeldi. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 01.07.2019 16:30
Cevap :
Samimi yorum için teşekkür ediyorum..Evet jaseland dışında hepsini bulabilirsiniz:)  02.07.2019 11:06
 

Yurt dışına kaçıp yaşamış biri olarak şunu gördüm: Orada da makbul değilim çünkü kurulmuş bir düzen var ve düzene göre kapital esas, yani sahip olmak. Oysa ben kendimin bile sahibi değilim ki. Ben sadece üreterek var olmak birisiyim ve bunu yaparken de temel ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar param olsun yeter. Bu anlamda sizin projenizi destekler şekilde neden kendimize bir köy kurmayalım ki diyoruz. Tarımın bir kooperatifte yapıldığı ve paydaşlarının eşit ölçüde yararlandığı... Çok güzeldi...

ERIC VAN BUYTEN 
 11.06.2019 8:08
Cevap :
Umarım hayalleriniz gerçekleşir.Biz Aslında gerçekleşmese de pek bir önemi yok..insan olma yolunda ilerlerken bazen hoş gelen bir hayal bir kaç gün sonranın karanlığı olabiliyor..Kendi dünyamızda mutluysak bok içinde olsakta rahatsız etmez bizi.. teşekkür ediyorum   11.06.2019 15:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 452
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 267
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster