Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '08

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
4863
 

Jean Portales

Jean Portales
 

Beyaz Leylaklı Türk Kızı


“Ondan gözümü alamadım”

“Baktıkça bakasım geldi”

Estetik ve hoş bir görüntünün, bizde yarattığı duygusal tepkiler için kullandığımız cümlelerdir bunlar.

Bu “estetik ve hoş görüntü” bazen doğanın içinden, yaşamın bize sunduğu güzellikler olarak karşımıza çıkar. Örneğin gün doğumu, batımı veya harikulade biçim ve renkte bir çiçek, bir hayvan, doğanın içinden bizim estetik anlayışımıza seslenen ve bize güzel gelen herhangi bir görüntü.

Bazen de insan eliyle yaratılmış bir sanat eseri.

Görsel olarak bize yansıyan sanat eserlerinin belli başlıları; heykel, resim ve mimari eserler ve fotoğraf başta olmak üzere sahne sanatları gibi sanat dallarının ürünüdür.

Sanat eserlerinin değerlendirilmesi ve bizde hoş duygusal tepkiler oluşabilmesi için belirli bir sanatsal alt yapının olması çoğu zaman gereklidir.

Ama bazen de yaratılan eser öyle bir etkiye sahiptir ki, ışığıyla bakan gözü kamaştırabilir. Anlamı, beynimizdeki etkisi özneldir. Herhangi bir sanatsal kriter belirlemeden, bilmeden de baktığımız nesnenin keyfini çıkarabiliriz.

Yüzlerce resim görmüşümdür. Gördüğüm her bir resme, resim konusunda bilgili olan birisinin gözüyle bakmıyorum tabi ki. Benim genel olarak sahip olduğum, biriktirdiğim estetik anlayışım belirliyor onlara olan beğenimi.

Resim konusunda çok bilgili olmayan “bana”, işte o yukarıdaki “gözümü alamadım” “baktıkça bakasım geldi” cümlelerindeki keyifli duyguyu yaşatan bir resimden bahsetmek istiyorum.

Onu bir özel hastanenin duvarında gördüm. Üzerinde ressamı yazmıyordu. Resmini çektim. Bir kaç gün galerilerimde “ ressamını tanıyor musunuz” diye sergiledim.

Bugün tesadüfen internette sanat galerilerindeki resimleri tararken buldum onu tekrar. Jean Portales’e ait “ Beyaz leylaklı Türk kızı” tablosuymuş.

Tabloyu tekrar ve üstelik çizen ressamın ismiyle birlikte görünce hazine bulmuş gibi sevindim.

Ressam konusunda, adı ve iki tablosunun dışında, internet taramalarımda herhangi bir bilgiye rastlayamadım. Bir tablosunun daha resmi vardı ve o da bahsettiğim resim kadar etkileyici ve güzeldi.

Doğrusu çizdiği diğer resimleri de görmeyi isterdim.

Tijen Taşlı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ve ne kadar güzel bir resim. İlk kez adını duydum ressamın oysa resim sanki çok tanıdık. Ressam hakkında internette araştırma yapayım bari; örneğin neden "Türk Kızı" demiş tablosuna bir geçmişi olmalı. Merak ettim bak. Zaten Milliyet Blogu sevme nedenlerimden biri de bu. Kendini besleme ve geliştirme fırsatı buluyor insan, yüreğine sağlık arkadaşım. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 05.01.2008 9:57
Cevap :
Google dan baktım ama ressam hakkında başka bilgi bulamadım.Diğer arama motorlarına da bakmak lazım.Haklısın blog insanı araştırmaya ve bilgiye yönlendiriyor.Güzellikler seninle olsun:)  05.01.2008 12:50
 

Ben de bu tabloyu çok beğenmiştim. Hatta isterseniz bu tablonun puzzle'ı bile var. Bundan önce 2 ayrı puzzle yaptım sıra bundaydı ama henüz bulamadım. Tavsiye ederim. Siz de yapın ve duvarınıza asın.

Sanem Içli 
 04.01.2008 14:12
Cevap :
Öneriniz için teşekkür ediyorum.Duvarımda olmasını çok isterim doğrusu. Puzzle veya kopya.Sevgilerimle:)  04.01.2008 15:28
 

Ne kadar canlı duruyor, albeni kızda mı yoksa ressamın fırçasının yarattığı harikada mı? Gerçekten çok duru bir güzellik... resmindeki sen ve tişort de öyle...sevgiler..

Fatma Köse  
 03.01.2008 17:59
Cevap :
Kız da güzel ama ressam o güzelliği tuvale gölgesi ve ışığıyla öyle güzel yansıtmış ki hayran olmamak mümkün değil. Güzelliklere:)  03.01.2008 19:25
 

tabloyu yapanin adini ilk kez duydum ama "Baktikca bakasim geldi." Gorme olanagi sagladiginiz icin tesekkurler .Sevgilerimle

Nursen 
 03.01.2008 4:29
Cevap :
Gerçekten çok güzel.Hep güzelliklerde birlikte olmak dileğiyle:)  03.01.2008 11:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2765
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster