Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '14

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
30
 

Jeo-Politik Riskler ve büyüme kaygılarının Piyasalara etkisi.

Jeo-Politik Riskler ve büyüme kaygılarının Piyasalara etkisi.
 

Musul'un büyük bölümünü kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, önceki gün Musul'a yakıt taşıyan Türk şoförleri rehin almalarının ardından, dün de İŞİD Musul'daki Türk konsolosluğuna girerek, konsolosluktakiler rehin aldı. Haberin düşmesi ile birlikte kur faiz ve Brent petrolde yaşanan yukarı hareketler borsa tarafında sert geri çekilmelere neden oldu. Güne yatay başlangıç yapan ve gün içerisinde 82 bin seviyelerine kadar yükselen BIST100 Musul haberleri sonrası 78.500 seviyelerine kadar geri çekildi ve günü 2,651 puan kayıpla, 79,020 seviyesinden tamamladı.

Dünkü geri çekilmelerin sadece yurt içi piyasalarda olmadığı görülüyor. Global piyasalarda yaşanan sert satışlarda Musul olayları kadar büyüme kaygılarının da etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Şöyle ki; Dünya Bankası 2014’e ilişkin küresel büyüme tahminini ve tüm BRIC ülkeleri ile bilikte ABD’nin de büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etmesi borsalar için bir diğer olumsuz gelişme oldu. Dün gün boyu derinleşen satışların Dünya Bankası'nın küresel büyüme tahminini düşürmesinden mi Musul'daki gerginlikten mi kaynaklandığı tartışıldı. Bunlara ek olarak Merkez Bankası'nda beş kişinin görevden alınmasının da piyasadaki bozulmada etkili olduğunu söylenebilir.

Bugüne baktığımızda yurt içinde gündem olarak Musul’daki gelişmeleri ve Nisan ayı cari açık verisini takip ediyor olacağız. Saat 10:00’da TCMB tarafından açıklanacak veride beklenti cari işlemler açığının Nisan ayında -4.9 milyar dolar olması yönünde.

BIST’e dönecek olursak, dün yılın en hacimli ikinci gününü satışlarla geride bıraktık. Hacimli geri çekilmelerde satışların bir süre daha devam etmesi beklenebilir. Gün içi işlemlerde 78 bin ilk önemli destek konumunda olup bu seviyeden tepki alımları görülebilir. Özellikle gün içinde rehinelerle ilgili olumlu gelecek haberler endekste bir miktar rahatlama yaratır ancak dünkü sert satışlar sonrası ciddi yara alan endeksin kısa ve orta vadeli göstergeleri yaşanacak yukarı hareketleri sıırlayacağını düşünüyorum. Özellikle 79 bin altında yaşanacak hareketleri tepki hareketleri olarak değerlendirmek ve buna göre pozisyon almak uygun olacaktır.

 -ÖZAL-

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 35
Kayıt tarihi
: 10.06.14
 
 

Yaklaşık 10 yıldır sermaye piyasalarının içerisindeyim. Çeşitli internet sitelerinde finan editör..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster