Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1675
 

Jinekoloğa gidenler, okuyun kesinlikle!

Eğer çok yakın bir arkadaşım çalışıyor olmasaydı bir Jinekologla, asla öğrenemez ve bilemezdim aşağıda anlatacağım detayları. Öğrendiğim andan itibaren hem üzgün hemde son derece dikkatliyim (!) hoş, dikkatli olmam neyi değiştirecekse!!!

Arkadaşımın çalıştığı muayenehanede kullanılan aletler yüksekçe bir plastik leğende olup, çamaşır suyunun içersinde dezenfekte edilmeye çalışılan ve yıllarca aynı leğen (plastik kova) aynı aletler (hemde plastik olup tek kullanımlık olanlardan) yıka yıka kullan..

Yıka yıka derken, aletler çamaşır sulu suya atılır, biraz bekletilir suda sonrasında o su dökülür, tekrar suyla doldurulur , tekrar dökülür, boşalt, doldur, boşalt al sana duruluma. Hoş tek tek durulansa ve yıkansa ne olurki . Bu mudur hijyen anlayışı.

O paslı makaslar, ve yine iyi dezenfekte edilmemiş muayene sırasında ki aletler (adını öğrenmeden yazmam da benim için eksi , eh idare edeceğiz artık )

Görüntüde asla anlaşılmaz gidilen alanın hijyen olup olmadığı, düzenlidir ortalık , toz , kir , pislik görmezsiniz tıpkı restoranlar gibi, yaaaa mutfak.. asıl olay yeri mutfak olduğuna göre ...

Peki gittiğiniz ve muayene olduğunuz alanda dikkat ettiniz mi aletlerin bulunduğu yeri, saklama koşullarını, doktorun titizliği ...

Muayene odasında kullanılan tüm aletlerin kapalı bir yerde olması gerekli, özellikle doktorun muayene sırasında kullandığı aletlerin tek kullanımlık olup olmadığını mutlak öğrenmelisiniz.

Muayene öncesi, elleriyle her yere dokunması. Eldiven giymesi neyi değiştirir , bu aşamada kendini korur, ya hastanın durumu.

Bir sonraki gidişinizde çok daha dikkatli olun , hisleriniz mutlak sizi yönlendirecektir. Eğer bulunduğunuz alanda birşeyler sizi rahatsız ediyorsa hemen terkedin.

Çok önemli bir rahatsızlığınız olmasa bile bu şartlar dahilinde , ciddi sağlık sorunlarıyla başbaşa kalabilirsiniz.

Bu bahsedilen muayenehane kapandı, ama dışarıda yüzlerce açık olanını tahmin edebiliyorum.

Esasında keşke bir uzman bu konuyu yazıp, detaylarla ilgili daha çok aydınlatsa bizi değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Sen kork, pnömokok" adlı yazıma yazmış olduğunuz yoruma daha ayrıntılı cevap vermek için sayfanızı ziyaret ederken okudum yazınızı. Zaten vereceğim cevapta da bahsedecektim ikisini birden değerlendireyim; Muayenehane olayı gerçekten doktorun tamamen kendi şahsına bırakılmış bir olay günümüzde. Daha önceleri daha az denetlenen merkezler artık sıklaşıyor. Yani hem devlet hem özel sağlık sektörü yavaş yavaş toparlanıyor. Özellikle bu önümüzdeki ocak ayında çıkması planlanan "Tam Gün Yasası" ile doktor devlette yada özelde çalışmayı tercih edecek ve devlette çalışan ile özelde çalışan da hasta çekmek için aynı eforu sarfetmek durumunda kalacak. Emin olun karşılaştığınız bu durumlar için bir çok mazeret muhakkak var. Lakin sistem artık mazerete müsade etmeyecek.

Fatih Çam 
 24.11.2007 23:37
Cevap :
merhabalar Fatih bey, doktorlar öcü mü sorunuza, kesinlikle halk böyle görüyor (uz) diyebilirim. Bunun adı belki saygı belki çekinme, ama hasta asla rahat değil doktor yanında. Devlet hastanelerinde sürekli azarlanmaktan, itilmekten bıkmış hasta , özel hastanelerde dahi doktor karşısında çok rahat değil, sözlüye kalkmış kendine güveni olmayan, korkak bir öğrenci edasıyla titreyerek ,kem küm ederek iletişim sağlamaya çalışıyor. Devlet hastanelerinde sunulacak mazereti anlayabilirim ama özel hast.'lerde çok toleranslı olamıyorum. Özetle işine aşık, çok severek işini yapan ve sınıf ayrımına karşı olan doktorların sayısının artmasını diliyorum. Hipokrat yeminine bağlı kalınması dileklerimle, bu arada ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim  25.11.2007 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 86
Toplam yorum
: 266
Toplam mesaj
: 63
Ort. okunma sayısı
: 8085
Kayıt tarihi
: 07.10.07
 
 

Çocuk yetiştiriyorum dünyanın en zor, en güzel, en önemli işi değil mi? İşim bu. Vizyonum, Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster