Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '14

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
352
 

Jung'un Eşzamanlılık Hikayesi ve Vajinismus tedavisi

Jung'un Eşzamanlılık Hikayesi ve Vajinismus tedavisi
 

İdeomotor Etki - Dr. Ulusoy


C. JUNG, “Eşzamanlılık Üzerine” Adlı Makalesinden Hareketle Vajinismus Tedavisi

“Benim vereceğim örnek, her iki tarafında çaba göstermesine rağmen psikolojik olarak erişilemeyen genç bir kadın hastayla ilgilidir. Zorluk, kadının her şeyi her zaman herkesten iyi bilmesinden kaynaklanıyordu. Mükemmel bir eğitim görmüş olması da bu konuda eline ideal silahı almasına yardımcı oluyordu. Bu silahta mükemmelleştirilmiş bir Descartes rasyonalizmi ve gerçeği “geometrik” olarak algılamaydı. Bu rasyonalizmi daha insancıl bir yaklaşımla biraz olsun yumuşatabilmek için yaptığım birkaç girişimde sonuçsuz kalınca tek umudumun arkasına sığınmak zorunda kalmıştım. Bu umutta beklenmedik, irrasyonel bir olayın olup, bu suretle, hastamın kendisini içine hapsettiği entelektüel kavanozun parçalanmasıydı. Bir gün karşısına oturmuş akıcı konuşmasını dinliyordum. Pencereye arkamı vermiştim. Bir gece önce gördüğü etkileyici bir rüyayı anlatıyordu. Rüyasında birisi ona pahalı bir mücevher, altından yapılmış bir bok böceği ( Mısırlı’ların kutsal böceği Skarabe) veriyordu. Hastam bana rüyasını anlatmaktayken, arkamdaki pencereye yavaşça vurulduğunu hissetim. Dönüp baktım, cama vuran, içeriye girmeye çalışan oldukça büyük kanatlı bir böcekti. Bu bana çok garip göründü, hemen pencereyi açtım ve içeriye doğru uçan böceği yakaladım. Bu bok böceği türünden bir böcekti. ( Biz bu böceğe Gül Böceği de diyoruz) Böcek altın rengindeydi ve aynen altından yapılmış bir bok böceğine benziyordu. “İşte Böceğiniz” diyerek hastama böceği verdim. Bu olay hastamın rasyonalizminde bir delik açtı ve entelektüel direncini kırdı. Artık tedavimize başarılı sonuçlar almak için devam edebilecektik.”

Yıllar önce vajinismus tedavisine ilk başladığım dönemlerde, Almanya’dan bir hastam gelmişti. Zamanı çok azdı ve o yıllarda henüz tedavi protokolüm bugünkü kadar hızlı değildi. Kısa zaman diliminde çalıştık ama tam penis aşamasında henüz başarılı olamamıştık.

Son seansımda, hipnoz altındaki imajinasyonda İki tepe hayal etmesini istedim. Biri kayalık, çorak diğeri yemyeşil ve çiçeklerle dolu. Şu an dedim çorak ve kayalık tepedesin, karşıya geçmek ve orada yaşamak istiyorsun.

Üç yolun var;

1- İki tepe arasında teleferik sistemi kurabilirsin

2- Helikopterle geçebilirsin

3- Zorda olsa birinden iner, vadiyi geçer, diğerine tırmanırsın

Hangi yolu seçmek istersin ?

Biraz düşündükten sonra, “bir helikopter geliyor” dedi ve helikoptere binip karşıya geçti.

Onları uğurladıktan sonra eve döndüklerinde benimle iletişim halinde kalmalarını ve yönlendireceğimi söyledim.

İlk hafta aramadı. İkinci hafta sonu “başardık” diyordu… Hikaye ilginçti. Almanya’ya döndüklerinde hiç denemek istemiyor ve sürekli kaçınıyordu. Yapamayacağını halen düşünüyordu. İkinci hafta sonu hastamız eşi uyurken sabah erken kalkmış bahçedeki çiçekleri ile uğraşırken bir helikopter böceği görmüştü çiçeklerin arasında. Aklına son seansta yaşadığı deneyim gelmiş, olduğu gibi her şeyi bırakıp, eve girip, eşini uyandırarak ilişki yaşamak istediğini söylemişti. O ilk denemede de başarılı sonuç almıştı.

Son seansta o imgeyi ve senaryoyu neden verdiğimi bilmiyorum. Aynı zamanda hastamın evinin bahçesinde neden bir helikopter böceği ile karşılaştığını da bilemiyorum.

Ancak öyle görünüyor ki, bir şeyleri yapmaya çalıştığınızda ve çaresiz kaldığınızda, zihniniz eşzamanlılıkları, zaman ve mekandan bağımsız olarak işletebiliyordu. 15.11.2014 – Dr. Ulusoy, Kuşadası, 17.45 

http://www.drulusoy.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 235
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

DR. MURAT ULUSOY, 1969 Nazilli doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Nazilli'de tamamladım. 199..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster