Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
948
 

Jupiter Juno Galileo

Jupiter Juno  Galileo
 

LEGO tuğlaları artık sadece çocuklar için değil sanki tüm dünya için, diyordu NASA haberinde. Bilirsiniz belki, şu mini mini rengarenk plastik tuğlalardan kurulan kaleleri, şatoları, şehirleri, çiftlikleri ( farmville demek istemedim) ve arabaları. Yıllar önce çocuklarım küçükken, yanına çokça yaklaşamadığımız pahalı oyuncaklardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar, uzay gemilerinin ve yörüngedeki cisimlerin küçük modellerini inşa edeceklermiş. Bu deneyimlerini kendilerini yeryüzünden izleyen çocuklarla paylaşacaklarmış.

Okuldaki çocuklar da aynı modelleri kendi sınıflarında kuracaklar, ve uzaydaki cisimlerin, yeryüzündeki çekim alanı olmaksızın nasıl farklı davrandıklarını birinci elden göreceklermiş.

NASA'nın amacı çocuklara, fen, teknik alanlar, mühendislik ve matematik alanlarında esin vermek, el becerilerini geliştirmek.

LEGO Kuzey Amerika Eğitim Başkanı Stephan Turnipseed, LEGO'nun uygun seçim olduğunu çünkü Lego tuğlalarının çocukların içindeki mühendislik yeteneğini geliştirmede çok yararlı olduğunu, söylemiş.

Turnipseed'e göre, çocuklar elleriyle düşünürmüş.

Nasa ile Belçika kökenli LEGO firması üç yıl sürecek bir ortaklığın ilk adımlarını böylece atmış. Bugün ABD'den Jupiter'e bir uzay gemisi fırlatıldı. Twitter'deki Amerikalı ana babaların heyecanlı mesajlardan öğrendim desem... Araştırma aracı JUNO, içinde KAÇAKLARLA fırlatılmış, yani LEGO' larla . Evet yanlış okumadınız. Oyuncak firması çocukların projeye ilgisini çekebilmek için Jupiter'e, Roma tanrısı JUPITER 'i, kızı JUNO 'yU ve büyük İtalyan bilgin GALILEO ' yu gönderiyor. Şimdi uzaydalar...Jupiter, Juno ve galileo. Özellikle Galileo'nun gerçeği olsaydı giden ve savının gerçeğini, dünyanın güneş etrafında döndüğünü kendi gözleriyle görseydi kimbilir neler neler hissederdi...Ama en çok onu yargılayanların devamı olanlar, bugün ne düşünmekte?..

Kuşkusuz hepsi oyuncak, öğütülmüş aliminyumdan yapılmışlar. JUPITER 'in elinde bir şimşek var, JUNO 'da bir büyüteç ki gerçeğin araştırılması anlamına gelecekmiş. GALILEO ise bir teleskopla bir JUPİTER maketi taşıyor. Araştırma probunun adı da JUNO. Yani iki Juno gidiyor uzaya. Eh artık bunların uzayda en uzak yolculuğu yapmış olan oyuncaklar olarak paha biçilmez değerde olacaklarını da burada belirtelim. Erişilmez ve paha biçilemez, şimdilik kuşkusuz...


Genelde, kapitalizmin ahtapot gibi her yere uzanan kollarına üç maymun tavrıyla yaklaşınca, ya da bardağın dolu tarafından bakılınca sevindirici bir haber. Kim adına sevindirici diye de düşünmeden duramıyoruz. Bu da sistemin verdiği bir alışkanlık olsa gerek. Fayda ve zarar hep aklımızdadır, üç maymunu bile oynasak. Amerika'daki çocuklar adına, eh oyuncak firması adına, kuşkusuz bilim adına da...

Bir çocuk düşünüyorum gelişim evresinin bir basamağında ya da tümünde, az buz değil,- anlaşmaları üç yıllıkmış ama muhtemelen Jupiter'e gidiş süresi olan yaklaşık beş yılı ( 2016) kapsayacağı görülüyor,- işte bu çocuk, bilimsel gözlükleri takarak dünyaya bakma alışkanlığı kazanmışsa belki daha iyi şeyler olabilir gelecekte diye umutlanıyoruz. Tüm insanlık için iyi sonuçlar vermesini dilediğimiz iyi şeyler. Çünkü tüm tarih dinlerin ve bilimin savaşlarıyla dolu değil mi? Neticede dinin arkasında ne olursa olsun ister ekonomik çıkar, ister bir sınıfın egemenliği, hepsinde bağnazca dayatma almış başını gitmiş ve gitmektedir. Eğri oturup doğru konuşursak, tarih boyu saldırıya uğrayan hep bilim, bilim insanları ve bilimsel düşünceyle bakanlar olmadı mı? Bilimsel bakış açılarıyla bakanlar çoğalınca, alışılınca bağnazlığın karanlık dehlizleri aydınlanır belki de, her türlüsünden bağnazlığın.


Uluslararası Uzay İstasyonu yayınları tüm dünyaca izlenecekse tabii, başka ülke çocukları da bu olanaktan faydalanabilir, varlıklı olanlar. Bu durumda düz mantıkla, Lego firmasının satışları da kat kat artar.

Örneğin bir zamanlar Almanya'da jeton yerine buz jetonlar atmakta üstüne olmayan kimseler şimdiden Lego benzeri oyuncakları üretmeye de başlayabilir. İlk üretenler Çinliler de olsa şaşmayız kuşkusuz. Sahte Apple dükkanı çalıştıranlar, sahte oyuncak da üretemez mi? Hani şu okullarımızda sahtesinin önüne geçilemeyen orijinal İngilizce kitapları gibi bir durum da bekleyebilir LEGO üreticilerini Amerika dışında. İşte burası düz mantığın iflas ettiği yerdir.

Aynanın diğer yüzüne dokunmadan olmaz. Avaz bağırıyor Somalili çocuklar ölüyor, diye. Dünyanın bir başka köşesinde, paylaşım hırsı yüzünden aç sefil bırakılan çocuklar, bir lokmaya muhtaç insanlar… Susuzluk, kıtlık yüzünden diyeceğiz. Atmosferi karbondioksit gazıyla kimler doldurdu? İklim değişiminin sorumlusu kimler? O uzaya gönderilen metal tozlarında Somalili çocukların çığlığı ve hakkı yok mu?


Özelde ise kendi çocuklarımızı yani bu sınırlar içinde yaşayan çocukları düşündüğümde, içimi burkan bir haber. Dünyanın başka yerlerinde çocukların mutsuz olması, bir başka gurubun mutlu kılınmasıyla ne kadar bağlantılı? Çöğünceğin hangi ucundayız?

Üst üste söz etmeye biraz sıkılsam da Belleğin Gizi adlı bir kitabım daha var gençler için. İşte orada okula gitmeye çabalayan bir kız da var yan karakterler arasında. Çok mu abarttım diye düşünüyordum ama yazarken başka oluyor insan.

Sonra dün akşam Evrensel'den bir kitap okudum. "Ben Bir Taşım" . Gencecik bir Karadeniz kızı, Müge Tuzcuoğlu, gitmiş söyleşiler yapmış Diyarbakır'da çocuklarla ve bir yıl boyunca onları izlemiş.

Oradaki gençlerin anlattıklarını okuyunca işte, hiç de yanlış yapmadığımı anladım. Özellikle bir genç kızın anlattıkları uykularımı kaçırdı. Az bile yazmışım diye düşündüm. Çünkü yazdıklarım, vicdanımın süzgeçlerine takılıp kalan ağırlık yapan kaygı taşlarıdır.

Parasız eğitim diye pankart açtıkları için gençlerimiz hapislerde tutulup yargılanırken, ya da kızlarımızın başlık parası nedeniyle başları çabucak bağlanırken ki sanırım baş bağlamak da o işlemden çıkma bir deyim, reddeden kızların önüne yağlı urganlar atılırken, olmadı aile kararıyla canları alınırken, alemin- aynı yaştaki- çocukları için uzaya LEGO oyuncaklar gönderiliyor.

Yeni dünyadaki şanslı çocukları kıskanmadım desem yalan olacak.

ezgiumut 5 Ağustos

kaynak ve foto:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/behindscenes/lego.html

http://www.wired.com/geekdad/2011/08/lego-minifigs-soon-headed-for-deep-space/


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O sansli cocuklardan biri de benim oglum galiba :) Bu yil bolgemde, Missouri'de bir yer, ilk FLL (FIRST LEGO league) grubunu kurdum, oglumunda icinde oldugu 10 cocuk var takimimda. Turkiye'den de cocuklar katiliyor bu "yarismalara". Selamlar, sevgiler :)

Benchwarmer 
 08.08.2011 15:34
Cevap :
Ne güzel bir haber. İlke Hanım'ın yorumuna yanıtımda dile getirdiğim merakımı daha kamçıladınız şimdi. Nasıl oluyor bu guruplar? Bu konuda blog yazdıysanız özür dilerim. Ben pek sık uğrayamaz oldum buralara. Bakacağım şimdi. Özenli anne babalar sayesinde çocukların algı kapıları ne güzel aralanır. Kutluyorum sizi ve evladınızı. Ivır zıvır yerine böylesi ilginç zeka parlatıcı olaylarla ilgilenmek çocukların hakkı ama kimin umuru genelde. Olanaksızlıklar nedeniyle yapamayanlara sözüm yok ama ilgilenecek durumu olup da özen göstermeyenlere sözüm. Selam ve sevgiler.  15.08.2011 21:35
 

geleceğe bakarken şanslı çocukları hem kıskanmak hem de diğerleri adına umutlanmak için değerli bir yazı okudum şimdi. atılan bazı olumlu adımların halkaları yayılarak, diğerlerine de değecektir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.. yüreğinize sağlık sevgili arkadaşım, sevgiyle,

ilke Veral Coşkuner 
 08.08.2011 14:35
Cevap :
Onca sis ve karanlık arasında güzellikler de bir yolunu bulup çıkabilir tabii. Ben acaba ülkemizde kaç çocuğumuz bu uzay yolculuklarıyla ilgileniyor diye merak ediyorum, yani gerçek uzay yolculuklarıyla. Hoş bir etkinlik olmuş. Dünyanın bir yarısı ağlarken bir yarıosının mutlu olması da yaman çelişki. Dilerim azalır ağlayanlar mutsuzlar ve açlıkla mücadele edenler azalır. Nasıl olacak bilmiyorum ama öyle olmalı. Yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgi ve saygılar.  15.08.2011 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1330
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster